FOTOGALERIE: Státní opera se slavnostně otevře dnes večer

Koncertní vystoupení operních pěvců dnes večer po letech oprav otevře historickou budovu Státní opery Praha. Rekonstrukce stála 1,3 miliardy korun a trvala téměř tři roky.

Koncertu nazvaného Státní opera v proměnách času (1888-2018) v režii Alice Nellis se zúčastní například premiér Andrej Babiš, maďarský premiér Viktor Orbán nebo Monika Grüttersová, pověřenkyně spolkové vlády pro kulturu. Operní gala se bude konat přesně 132 let od prvního otevření Státní opery, tehdy Nového německého divadla.

Zahajovací koncert, který provede diváky historií zdejších operních souborů, i příjezdy hostů k opeře budou moci sledovat kolemjdoucí venku na velkoplošné obrazovce.

Součástí znovuotevření Státní opery je také videomapping na historickou budovu, který lze vídat už od 1. ledna. Projekce na objektu mohou lidé vidět naposledy dnes. Videomapping omezuje provoz na magistrále, která podél divadla postaveného v neorenesančním stylu vede. Řidiči ve večerních hodinách musejí s omezením počítat od parkoviště před Fantovou kavárnou po Václavské náměstí.

Původní odhad nákladů rekonstrukce byl přibližně 900 milionů korun, cena ale vzrostla na 1,3 miliardy korun. Důvodem byla hlavně změna technologie jevištní točny za 115 milionů a rekonstrukce vzduchotechniky. Komplexnější opravou prošla budova naposledy na přelomu 60. a 70. let minulého století. Při nynější generální rekonstrukci, která začala v březnu 2017, dostala například nové jevištní technologie či moderní zkušebny. Opravou prošel baletní, orchestrální i sborový sál a zázemí umělců. Přibyla křesla, která nyní obsahují individuální titulkovací zařízení, nová je i opona.

Tagy: