Homosexuálové mají právo na registrované partnerství. To ale chtějí změnit, touží po manželství

Homosexuální manželství

Sňatky homosexuálů

Manželství pro všechny? Na toto téma se diskutovalo v Poslanecké sněmovně. Zúčastnili se jak odpůrci, tak příznivci duhového manželství. Poslanec Patrik Nacher (ANO) zastává naopak zrovnoprávnění všech práv a povinností pro gaye a lesby. Nechce to ale nazývat manželstvím. Nyní se usiluje o prosazení tématu do Poslanecké sněmovny.

O manželství homosexuálních párů se již dvakrát v Poslanecké sněmovně jednalo. Na samotné hlasování ale nikdy nedošlo. Momentální situace navíc nasvědčuje tomu, že k němu ani nedojde. Opakoval by se tedy stejný případ jako v letech 2013–2017, kdy byl předložen zákon o takzvaném přiosvojení. I o tom poslanci ani jednou za čtyři roky nehlasovali. Od roku 2006 tedy sněmovna ani jednou nehlasovala o zákonu LGBT (lesby, gayové, bisexuálové a transgender) lidí.

Děti homosexuálních párů

„Jednoznačně ano, gay a lesbické páry trpí závažnými problémy,“ uvedla Adéla Horáková z iniciativy „Jsme Fér“. Problém ale vidí v tom, že děti trpí kvůli nynější legislativě. Kvůli tomu, že manželství není umožněno všem. „To s sebou přináší spoustu problémů a právních nejistot. Děti mohou být navíc terčem útoků ze strany lidí, kteří se k homosexuálům staví negativně,“ řekla Adéla Horáková.

Podle poslance Patrika Nachera by měly děti vyrůstat v rodinách bez ohledu na sexuální orientaci. „Pro děti je lepší, když jsou v rodinném prostředí, kde o ně někdo pečuje, má je rád. Než aby byly někde v ústavu,“ tvrdí Patrik Nacher. Opoziční strana to okomentovala tím, že má vědecké studie, které jednoznačně potvrzují, že je homosexuálním párem dítě ovlivněno. „Ty studie byly dělány na nahodilém velkém reprezentativním vzorku a uvádí, že ty rozdíly skutečně existují,“ dodal Jan Gregor z Aliance pro rodinu.

Opozice

„Znamená to pro nás redefinici té společnosti. V manželství je odvěký institut a každý pojem má svůj význam. Manželství je svazek muže a ženy,“ uvedl Jan Gregor. Proti nim stojí společnost „ Jsme fér“. Podle nich si nikdo nedokáže ani představit, kolika problémům musí LGBT lidé čelit. Proto se snaží prosadit homosexuální manželství. „Pro ty, kteří do manželství mohou vstupovat dneska, se vůbec nic nezmění,“ dodala právnička Adéla Horáková.

Problém je v tom, že neexistuje síla, která by téma protlačila do programu Poslanecké sněmovny. „Já, byť jsem proti a budu hlasovat pro zamítnutí, tak jsem hlasoval proto, aby to zařazeno bylo,“ uvedl Patrik Nacher.

Tagy: