Kandidáti na post předsedy TOP 09: Pekarová Adamová chce restart, Czernin zase nabídnout program venkovu

TOP 09 bude mít nového předsedu

TOP 09 bude mít nového předsedu

TOP 09 se chystá na stranický sjezd a volbu nového vedení. Poté, co Jiří Pospíšil oznámil, že již nebude znovu kandidovat na předsedu strany, stouply preference Tomáši Czerninovi, který svůj úmysl vést stranu oznámil před několika měsíci. O to větší překvapení bylo oznámení poslankyně Markéty Pekarové Adamové, že se o funkci bude také ucházet. TV Prima oslovila oba kandidáty a zeptala se jich, proč právě oni by měli být předsedou TOP 09.

Ještě před dvěma Markéta Adamová odmítala kandidovat do čele strany s poukazem na to, že se chce věnovat rodině, dnes ale došla k názoru, že obojí dokáže skloubit. „Teď je ta pravá chvíle, kterou TOP 09 potřebuje a chci jí dát svojí energii,“ vysvětluje svoji kandidaturu Adamová. Adamová, která má blízko k Jiřímu Pospíšilovi a dá se tedy očekávat, že bude reprezentovat spíše sociálně liberální křídlo strany. Naopak Czernin, který má podporu Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga, reprezentuje více sociálně konzervativní frakci uvnitř strany.

Toho, že by Adamová byla pouhou loutkou ve vyřizování účtů mezi Pospíšilem a Kalouskem, se nebojí. „Já rozhodně nejsem na ničí dálkové ovládání, naopak jsem velice samostatná, všichni moji kolegové to moc dobře vědí. Chci TOP 09 stmelit, chci abychom po sněmu odcházeli jednotní,“ uvedla. Czernin si naopak „váží“ podpory zakladatelů strany.

Oznámení kolegyně Czernina překvapilo, podle něj Adamová reprezentuje současné „bezčasí“ strany. Podle Czernina TOP 09 zapomněla na voliče z venkova, na které by se rád opět zaměřil. „Život na venkově se stal složitým, mizí z něj pošty, lékařské zabezpečení, mizí živnosti, hospody a lidé na venkově ztrácejí smysl žít,“ řekl k důvodu své kandidatury.

TOP 09 za svojí existence prošla různými ideologickými pnutími uvnitř strany, zvláště mezi bývalými politiky ODA, KDU-ČSL, ODS a některými tehdy novými členy. Pro neshody s vedením strany byl například odstaven dnes již zapomenutý primátor Tomáš Hudeček a jeho náměstek Jiří Vávra. Stranu následně opustili z dobrovolných i nedobrovolných důvodů i další členové jako například bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma.

Dalibor Zítko