Kapitalismus je zločin proti lidskosti, řekl nominant do Senátu za Piráty. Strana teď zvažuje stažení nominace

V doplňujících volbách do Senátu za okres Teplice se uchází o kandidaturu mimo jiné také Tomáš Tožička, který požádal o podporu Českou pirátskou stranu a získal ji. Části veřejnosti ale, stejně tak jako části Pirátů, vadí Tožičkovy výroky na adresu kapitalismu a považují jeho postoje za ultralevicové. Strana bude dnes večer rozhodovat o osudu jeho nominace.

Po náhlém úmrtí bývalého předsedy horní komory Jaroslava Kubery (ODS) vyjádřil svůj zájem o náhradní kandidaturu za okres Teplice za Piráty Tomáš Tožička. Jeho rozhodnutí podpořil předseda strany Ivan Bartoš.

na konci ledna požádal Bartoš pirátské fórum o zvážení kandidatury, do které se Tožička sám u Pirátů přihlásil. Hned vzápětí se však u některých členů objevily pochybnosti o tom, zda je vhodným nominantem kvůli výrokům na adresu pravicové politiky a kapitalismu.

Piráty požádal o podporu také ředitel teplického gymnázia a komunální politik Zdeněk Bergman, který byl nominován za hnutí Senátor 21. Byl to nakonec ale Tožička, kdo Piráty přesvědčil a vyhrál poměrem hlasů 26:7.

Na nominaci Tomáše Tožičky se snesla vlna kritiky. Na sociálních sítích se proti tomu ohradil také europoslanec Jan Zahradil (ODS) i Miroslav Kalousek (TOP 09). Kritiku si vysloužil především jeho tweet, ve kterém označil pravicovou politiku a kapitalismus za „zločiny proti lidskosti“.

Jeho tweet vyvolal také u řady Pirátů obavy z příliš levicových názorů, které by mohly stranu poškodit. Člen Petr Vileta proto navrhl přezkum Tožičkovy kandidatury. Pro se vyslovilo 102 hlasujících, proti 98. Piráti tak budou dnes rozhodovat, zda nominaci stáhnou, nebo potvrdí.

„Pan Tožička zastává ultralevicové postoje, o vojácích Armády ČR se vyjadřuje jako o žoldácích, občas zaměňuje kolonialismus a kapitalismus, o kapitalismu se vyjadřuje jako o 'zločinu proti lidskosti' a má další 'povedené" výroky,' napsal Vileta na pirátské fórum.

„Osobně se domnívám, že pan Tožička je názorově tak vlevo, že nám to může pouze uškodit. Navíc je prý, podle jeho vlastní manželky, 'provokatér a neřízená střela',“ dodal.

Na stranu nominanta se postavil předseda Bartoš, který byl prý upozorněn na možné dopady kontroverzních tweetů až poté, co mu vyslovil podporu. Přesto ale na jeho nominaci trvá.

„Tomáš Tožička je humanista, člověk vysokých morálních kvalit, za kterým je reálná práce v řadě oblastí a konkrétních projektů v pomoci lidem v nouzi, a to jak v České republice, tak například na projektech v Africe. Vybudoval komunitní centrum Otevřený svět v Litvínově, azylový dům pro ženy a matky v tísni a centrum mezinárodního setkávání v Mostě a podílel se na řadě dalších projektů,“ napsal Bartoš na fóru.

Třiapadesátiletý Tožička se dlouhodobě věnuje sociálním tématům, zejména chudobě. Od roku 1999 se začal zaměřovat na regionální rozvoj jak v České republice, tak v zahraničí. Kromě toho se také dlouhodobě politicky angažuje. Mezi lety 2003 a 2005 byl ve vedení Strany zelených, ze které následně vystoupil a založil stranu Zelení. V roce 2013 byl ve volebním týmu kandidátky na prezidentku Táni Fischerové. O rok později kandidoval za Piráty do europarlamentu.

Kromě výroků Tožičky na adresu pravicové politiky a kapitalismu také část Pirátů považuje za problematické jeho názory na NATO, které na sociálních sítích pronesl v minulosti.

O osudu jeho nominace tak dnes večer rozhodne Pirátské celostátní fórum. V případě, že by se strana rozhodla podporu Tožičky do Senátu zvrátit, neměla by už nárok na další nominaci, neboť už je po konečném termínu.

Piráti mohou hlasovat buď pro stažení nominace, nebo ukončení projednávání tohoto bodu. Hlasovat mohou pro obojí. Pokud by podpořila obě možnosti více než polovina hlasujících, rozhodne příští týden druhé kolo. Kromě Tožičky se o senátorské křeslo za Teplicko uchází dalších 11 lidí.

Tagy:
Senát volby nominace piráti česká pirátská strana