CNN Prima News Senát

Senát

Výpis příspěvků ke štítku „Senát“

Výjimečné zasedání amerického Senátu: Pomoc Ukrajině či Izraeli je o krok blíže ke schválení

Americký Senát při výjimečném nedělním zasedání postoupil o další krok blíž ke schválení balíku finanční pomoci Ukrajině a dalším spojencům. Horní komora Kongresu ovládaná zástupci Demokratické strany prezidenta Joea Bidena uvedla, že získala dostatečný počet hlasů pro finální hlasování, píší zahraniční agentury. Schválení napjatě očekává Kyjev, prostředky potřebuje na další obranu před dva roky trvající ruskou agresí.

Společnost bych defializoval. Havlíček se přel s Vystrčilem kvůli premiérovi i návrhům NERV

Musíme přejít od frází k činům. Společnost se musí defializovat, možná i desíkelovat, řekl ve vysílání Partie Terezie Tománkové místopředseda Sněmovny a hnutí ANO Karel Havlíček. Kabinet Petra Fialy (ODS) zkritizoval za to, že nemá žádnou osobnost ani vizi, Národní ekonomická rada vlády (NERV) proto musela přijít s vlastními opatřeními. Havlíčkova slova ale rozporoval předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). „Musím říct, že bych českou společnost spíše dehavlíčkoval než defializoval, protože potom bychom méně mluvili a více konali,“ poznamenal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Budeme nejhorší v EU, říká Havlíček. Rozhazovali jste peníze z vrtulníku, vrátil mu Vystrčil

Ani letos nedosáhneme předcovidové hospodářské úrovně, budeme zase nejhorší z celé Evropské unie, řekl místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček v Partii Terezie Tománkové. Stát se podle něj může dostat do situace, kdy „nebude mít z čeho brát“. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) mu v nedělní relaci CNN Prima NEWS ale připomněl, že na současném stavu má vláda hnutí ANO svůj podíl. „Ekonomika má velkou setrvačnost. Pokud rozhazujete peníze z vrtulníku a všem dáváte, co si přejí, nemůže to dopadnout jinak,“ řekl šéf horní parlamentní komory v Partii.

Zuckerberg zpytuje svědomí: Omlouvám se. Je hrozné, čím si děti kvůli Facebooku prošly

Generální ředitel společnosti Meta Mark Zuckerberg se během středečního slyšení v americkém Senátu omluvil rodinám, jejichž děti měly být negativně ovlivněny sociálními médii, sebepoškozovaly se či dokonce zabily. Omluva byla vyslovena během bouřlivého slyšení, na kterém byl Zuckerberg spolu s ředitelem TikToku Shou Zi Chewem a zástupci platforem Snapchat, X a Discord.

Konec Pavlova trápení? Představil další adepty na ústavní soudce. Jsou bezproblémoví, věří

Ústavní soud se zřejmě dočká posil. Před senátory ve čtvrtek předstoupili další kandidáti prezidenta Petra Pavla, a to soudce Nejvyššího správního soudu Zdeněk Kühn a advokátka Lucie Dolanská Bányaiová. Oba mají u zástupců horní parlamentní komory poměrně velkou šanci na zvolení – na rozdíl od předchozích adeptů, které doprovázely kontroverze. „U představených kandidátů je podle něj patrný přesah nad obor jejich specializace a nejsou spojeni s žádným veřejně probíraným problémem,“ konstatoval prezident Pavel.

Další spory Šípové o pohlaví. Senátorka za Piráty narazila při prosazování „povinné otcovské“

Senátorka Adéla Šípová (za Piráty) čelí na sociálních sítích ostré kritice kvůli prosazování „povinné otcovské“. Podle političky by byl dobrý nápad, kdyby část rodičovské mohl čerpat jedině tatínek, což by prý zajistilo, že se do péče o dítě zapojí oba rodičové. Vlna nesouhlasných komentářů Šípovou viní z toho, že chce ostatním diktovat, jak mají žít. Další kritici hovoří také o salonní progresivní levici či o sociálním inženýrství.

GLOSA: Volby u sousedů prohrál také Ježíš, Poláci se odvrátili od Kaczyńského i bigotní víry

Časy se mění a tradičně zbožné Polsko se pomalu odvrací od víry v Ježíše. Alespoň v bigotního Krista, který žádá absolutní poslušnost. Potvrzují to i výsledky nedělních voleb do Sejmu a Senátu, které odrážejí i sčítání lidu z roku 2021. V nejvíce katolické zemi na světě se v poslední dekádě vzdalo víry šest milionů lidí, další miliony občanů rubriku spojenou s náboženskou vírou vůbec nevyplňovaly.

Vystrčil čelí kritice kvůli výroku o polských volbách. Podpořil rivala na úkor spojence ODS

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) překvapil na sociálních sítích výrokem o polských volbách. „Pro mě povzbuzující výsledek,“ sdělil na adresu tří opozičních subjektů, které mají nově v polském Sejmu většinu. Vystrčilovo prohlášení kritizují někteří jeho kolegové z ODS. Vládní strana Právo a spravedlnost (PiS), která na evropské úrovni úzce spolupracuje právě s občanskými demokraty, skončí dost možná v opozici.

REPORTÁŽ: Volit Kaczyńského je masakr, říkají Poláci z Británie. V království jich žije milion

„Svobodné Polsko, ze kterého jsem před více než dvaceti lety odešel do Anglie, už neexistuje,“ stýská si 53letý fotograf Radosław Król. V polském obchodě Maya v jihoanglickém Portsmouthu právě nakupuje jídlo dovážené ze staré vlasti. „Kvalita polských potravin se asi zlepšila, jenže se strašně změnila společnost a lidé v ní. Ani komunisti nerozdělili Polsko tak, jako se to podařilo Kaczyńskému. Už to není moje země,“ říká rezolutně. Zároveň je plný obav, že nedělní parlamentní volby opět vyhraje vládnoucí strana Právo a spravedlnost předáka Jarosława Kaczyńského. CNN Prima NEWS odvysílá v neděli speciál plný aktuálního zpravodajství a analýz k polským volbám, sledovat ho můžete od 20:15 hodin.

Náhrada za Fremra? Pavel chce na ústavního soudce Simona, ten vyučoval i čínské techniky

Prezident Petr Pavel navrhl Senátu na ústavního soudce Pavla Simona, soudce a předsedu senátu Nejvyššího soudu se specializací na odpovědnost státu za škodu a nemajetkovou újmu. Hrad to uvedl v tiskové zprávě. Pavel je přesvědčen, že Simon splňuje odborné i morální požadavky kladené na soudce Ústavního soudu (ÚS). Senát má na posouzení nominace 60 dnů. Simon by tak vyplnil místo, které zůstalo po Robertu Fremrovi, jenž se vzdal kandidatury kvůli kauzám z dob totality. Simon se mimo jiné věnoval i čínské technice „umění energie“ zvané Orel v hnízdě a v souvislosti s ní vede také kurzy.