reklama
CNN Prima News Senát

Senát

Výpis příspěvků ke štítku „Senát“

Kubek: K Zemanovi by měla chodit jen žena a dcera. Politika je to poslední, co potřebuje

15. října 2021 21:03

K hospitalizovanému prezidentovi by měla chodit jen jeho žena a dcera, řekl šéf České lékařské komory Milan Kubek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle něj je obtěžování prací to poslední, co Miloš Zeman nyní potřebuje. Rovněž se mu nelíbí, že se i lékaři ocitli pod tlakem, třebaže sami bez souhlasu pacienta nemohou informovat o jeho zdravotním stavu.

Nevolení aktéři drží Česko v hrsti. Nevíme, zda nerozhodují za Zemana, míní právník

15. října 2021 16:32

Veřejnost ani ústavní činitelé nemají v současnosti dostatek informací o stavu prezidenta Miloše Zemana a jeho schopnosti projevit svobodně svou vůli a přijímat rozhodnutí. Podle ústavního právníka Davida Kosaře by měli politici tlačit na prezidentovo okolí, aby informovalo transparentněji. Stejně tak Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) doporučuje, aby přehodnotila svůj zdrženlivý přístup.

Dostál: Zákonodárci nepotřebují znát Zemanův stav, aby ho prohlásili za nezpůsobilého

12. října 2021 23:56

Jak Poslanecká sněmovna, tak ani senátoři nepotřebují znát podrobnosti o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, aby mohli aktivovat článek 66 Ústavy. Obě komory skrze něj mohou prohlásit hlavu státu za nezpůsobilou vykonávat úřad z jakéhokoliv důvodu, který samy uznají za legitimní, vysvětlil expert na zdravotní právo Ondřej Dostál (Piráti) v pořadu 360°. Je ale přesvědčen, že by měl Zeman sám ujistit veřejnost o své způsobilosti, dodal na CNN Prima NEWS.

Vystrčil: Máme čtyři týdny na to zjistit, zda je Zeman způsobilý být prezidentem

12. října 2021 23:18

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že má o zdravotním stavu hospitalizovaného Miloše Zemana stejné informace jako široká veřejnost. Prezidentskou kancelář však požádá o bližší informace, aby bylo jasnější, zda je Zeman schopen i nadále vykonávat svůj úřad. Napovědět prý může i to, zda hlava státu svolá do 30 dní od voleb novou Poslaneckou sněmovnu, což je jeho ústavní povinností.

Šéf Senátu Vystrčil požádá Hrad o podrobnější informace. Obává se o Zemanovo zdraví

12. října 2021 13:32

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) požádá hradního kancléře Vratislava Mynáře o informace, jaké jsou prognózy vývoje zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Předsedu horní komory tím v úterý pověřil její organizační výbor. Senátoři se obávají, že Zeman, který byl v neděli hospitalizován, nyní není schopen vykonávat svůj úřad. Zeman měl tento týden zahájit povolební jednání o sestavení nové vlády. Kancléř Mynář vyjádření Senátu nekomentoval, chce nejprve počkat na dopis Vystrčila.

Zeman se s Babišem ve středu nesejde. Kvůli zdraví prezidenta ale zasednou senátoři

11. října 2021 14:54
Aktualizováno

Kvůli nejasnému zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana se 19. října sejde Stálá komise Senátu pro ústavu. Senátoři chtějí hledat možnosti, jak zajistit výkon pravomocí hlavy státu. Zároveň se nebude konat plánovaná středeční schůzka mezi hlavou státu a premiérem Andrejem Babišem (ANO) o povolebním vyjednávání. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) v pondělí na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že by aktivaci článku považoval za předčasnou a necitlivou.

Právník Wintr: Pokud se prezident Zeman nezotaví, může ho vyšachovat Senát s poslanci

11. října 2021 00:34

Prezident republiky by za běžných okolností měl svolat ustavující schůzi Poslanecké sněmovny a přijmout demisi staré vlády. V případě, že se Miloš Zeman nezotaví, může Senát podle Ústavy vyvolat řízení, na základě kterého by konstatoval prezidentovu neschopnost vykonávat funkci. Ve vysílání Hlavních zpráv na CNN Prima NEWS to řekl ústavní právník Jan Wintr.

Se Zemanem budeme jednat. Zbavit prezidenta pravomocí je ale ve hře, řekl poslanec

10. října 2021 06:40

Prezident republiky Miloš Zeman bude jedním z klíčových hráčů v povolební šachové partii. Přestože nejvíce hlasů získala koalice Spolu, Zeman dal už dříve několikrát najevo, že vyjednáváním o vládě pověří lídra nejsilnější strany nebo hnutí. A vládu s důvěrou tak Česko nemusí mít ještě řadu měsíců. Jak reálná je možnost, že by se poslanci koalic Spolu a PirSTAN rozhodli, že zbaví Miloše Zemana prezidentských pravomocí?

Musíme znát stav prezidenta, zda může jednat o vládě, říká specialista na veřejnou správu

8. října 2021 22:21

Jednání o jmenování vlády mohou trvat týdny, možná měsíce. Ve vzduchu tedy visí otázka, zda je prezident Miloš Zeman na takový maraton jednání v dostatečně dobré kondici. „Nejde o podepsání (jmenovacího) dekretu, ale o vedení velmi závažných politických jednání,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poradce pro otevřenost veřejné správy a ochranu soukromí Oldřich Kužílek, podle něhož si Hrad neuvědomuje vážnost situace.

reklama