KORONAVIRUS ON-LINE: Ve světě je 2,5 milionu nakažených pacientů. Česko překročilo hranici 7 000

Koronavirem se na celém světě nakazilo už více než 2,5 milionu lidí, přes 181 tisíc z nich zemřelo. Obětí i nově infikovaných však nyní v porovnání s předchozím týdnem přibývá pomaleji. Epicentrem pandemie jsou Spojené státy, kde se dnes počet nakažených přehoupl přes 800 tisíc. V Británii za poslední den přibylo 823 obětí viru, více než 500 dalších mrtvých hlásí i Francie a Itálie. Světová zdravotnická organizace uvedla, že podle všech dostupných důkazů

Více úmrtí pacientů nakažených koronavirem registrovalo také Německo, kde za posledních 24 hodin zemřelo 194 lidí, což je o 84 více než v neděli. Kvůli epidemii zrušily bavorské úřady největší pivní festival světa Oktoberfest, jenž se pravidelně koná na podzim v Mnichově. Stále větší počet německých spolkových zemí zavádí povinnost nosit na veřejnosti či ve veřejné dopravě roušky.

V Rakousku se 15. května znovu otevřou restaurace uzavřené v polovině března kvůli šíření koronaviru, už od 1. května budou otevřeny všechny obchody i nákupní centra. Země uvažuje také o postupném otevírání hranic pro turisty. Nyní jedná hlavně s Českem a Německem. Už od 4. května se do rakouských škol vrátí studenti závěrečných ročníků středních škol, od poloviny května je pak mají postupně následovat i další školáci.

Od středy umožní plošné otevření menších prodejen, vnějších sportovišť a tržišť také Slovensko. Plány postupného uvolňování restrikcí chce do konce týdne představit i Itálie, kde karanténa platí už od začátku března. Zákaz vycházení před začátkem muslimského postního měsíce Ramadánu částečně uvolnil Irák.

Dění kolem pandemie sledujeme podrobně:

21:16 Platby státu do veřejného zdravotního pojištění za jeho pojištěnce se ve dvou krocích zřejmě výrazně zvýší. Sněmovna vládní novelu schválila.

20:51 Španělští poslanci schválili další prodloužení nouzového stavu, který kvůli koronaviru platí v zemi od poloviny března. Prodloužili ho do 9. května.

20:50 Epidemie nemoci COVID-19 v západní Evropě se zdá být stabilní či na ústupu. Nebezpečný trend nárůstu počtu případů nákazy je naopak patrný ve východní Evropě, v Africe a v Latinské Americe. Dnes to prohlásil šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

20:37 Ve Spojených státech zemřelo přes 46 000 lidí nakažených koronavirem. Vyplývá to z dnešních propočtů agentury Reuters. Pokud obětí bude přibývat podobně rychle jako v těchto dnech, koncem týdne bilance překročí hranici 50 000.

20:35 Ministři pro evropské záležitosti členských států jednali formou videohovoru ve středu 22. dubna 2020 o reakci EU a jejích členských států na pandemii COVID-19.

20:26 Obchody do 2 500 metrů čtverečních by se mohly otevřít už v pondělí, řekl premiér Andrej Babiš pro TV Nova. Podmínkou je příznivý vývoj epidemie a dohoda koalice. Dnes také uvedl, že neočekává změny v omezení volného pohybu a shromažďování, i kdyby skončil nouzový stav. S jeho pokračováním po 30. dubnu premiér nesouhlasí.

20:23 V Moravskoslezském kraji se z nemoci COVID-19 vyléčilo dalších 27 lidí, celkem už 192. Nákaza se potvrdila u dalších 23 lidí, od počátku jich je 855.

20:20 Ministr zdravotnictví ČR Adam Vojtěch informuje na svém Twitteru o aktuálním dění ohledně dodávek zdravotnického materiálu.

19:40 Ve francouzských nemocnicích a domovech důchodců za posledních 24 hodin zemřelo s nákazou koronavirem dalších 544 lidí. Je to nepatrně více než v úterý, kdy úřady hlásily 531 obětí. Celkem již s nemocí COVID-19 zemřelo 21 340 osob. S odvoláním na zdravotnické úřady o tom dnes informovala agentura Reuters.

19:21 Obrovský zájem dobrovolníků doprovází na Olomoucku chystaná testovací studie zaměřená na zjištění úrovně kolektivní imunity vůči onemocnění COVID-19. Celkem 6 500 míst v rezervačním systému, který Olomoucký kraj spustil odpoledne na stránkách www.krajpomaha.cz, je téměř obsazených. Například jen v Olomouci bylo všech 4 000 míst zaplněno během dvou hodin, poslední volná místa zbývají na odběrových místech v Litovli a Uničově. Hejtman Ladislav Okleštěk kvůli tomu jedná o navýšení počtu pro Olomoucký kraj.

19:13 V Itálii zemřelo za den 437 nakažených koronavirem, je to o stovku méně, než byl denní nárůst v úterý, kdy místní úřady oznámily 534 úmrtí. Případů nákazy přibylo dnes 3 370, více než v úterý, informovala místní civilní ochrana. Celkem se v Itálii dosud potvrdilo 187 327 případů nákazy koronavirem, z toho 25 085 lidí zemřelo a 54 543 se uzdravilo.

19:04 Epidemie nemoci COVID-19 v západní Evropě se zdá být stabilní či na ústupu. Nebezpečný trend nárůstu počtu případů nákazy je naopak patrný ve východní Evropě, v Africe a v Latinské Americe. Dnes to prohlásil šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, podle něhož bude cesta k vítězství nad koronavirem ještě dlouhá.

18:43 Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) chce ve vládě jednat o případném odkladu či odpuštění sociálních a zdravotních odvodů firmám, a to na tři až šest měsíců. Opatření by jim mělo pomoci v koronavirové krizi. Návrh chce šéfka resortu předložit kabinetu ve čtvrtek. Sociální a zdravotní odvody stát od března do srpna odpouští už živnostníkům, a to do výše minimálních záloh. Částku nad tuto hranici pak doplatí v příštím roce.

18:25 V Praze přibylo od úterního večera 11 nových případů nákazy koronavirem, uvedli hygienici. Je to nejnižší denní přírůstek od poloviny března. Nemoc COVID-19 se v Praze celkově prokázala u 1 659 lidí.

18:14 Ukončení nouzového stavu by podle MŠMT nemělo mít vliv na uzavření škol, protože o nich rozhodlo MZd na základě zákona o ochraně veřejného zdraví.

17:53 V Karlovarském kraji za den přibylo 11 případů COVID-19. Od počátku epidemie bylo v kraji nakaženo 273 lidí. Testováno bylo dosud 4 005 osob.

17:51 Jak jednotlivé státy bojují s koronavirem? O tom informuje Alena Schillerová na svém Twitteru.

17:44 Lidí vyléčených z COVID-19 v ČR přibylo od úterního večera zhruba o desetinu, na celkových 1 989. Počet zemřelých stoupl o čtyři na 208, uvedlo ministerstvo.

17:43 Ve středních Čechách je 821 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem, za úterý jich tak přibylo 12. Počet zemřelých zůstává na osmnácti, vyléčených je k dnešku 239, o 27 více než v úterý.

17:32 Hradecký divadelní festival letos nebude, poprvé po 25 letech. A to ani v případě, že by vláda do té doby uvolnila opatření proti koronaviru a umožnila organizování kulturních akcí pro více než 50 lidí.

17:27 Počet potvrzených případů nemoci COVID-19 v Pardubickém kraji se za 48 hodin nezměnil. Od začátku epidemie jich je 251, nejvíc osob je na Pardubicku.

17:26 Na přípravě odběrových míst, na kterých budou zdravotníci testovat lidi pro účely studie o počtu nakažených koronavirem, se podílí 180 vojáků. Dnes staví šest z devíti odběrových míst, ve čtvrtek vybudují zbývající stanoviště. Armáda se zapojí i do následné studie, na každém z míst budou pracovat armádní medici, ženisté a vojenští policisté.

17:21 Poslanecká sněmovna dnes neschválila vládní verzi novely daňového řádu a s ní ani vlajkovou loď ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), kterou byl vznik on-line finančního úřadu. Novela neprošla, protože ve Sněmovně nebylo dost koaličních poslanců a vládě tak chyběly tři hlasy. Schillerová ale vznik on-line finančního úřadu, o němž už dříve řekla, že lidem ušetří fronty na berních úřadech, nevzdala. Pro redakci zpravodajství TV Prima uvedla, že novelu předloží znovu. „Ministerstvo financí z ambice nastartovat projekt on-line finančního úřadu neustoupí, a to i s ohledem na současné události, které dokládají, jak důležitá je možnost elektronické komunikace s úřady. Proto novelu v kompromisním znění předložím znovu. Pokud opozici leží digitalizace opravdu na srdci, určitě zavedení on-line finančního úřadu podpoří,“ uvedla pro redakci zpravodajství TV Prima Schillerová.

17:09 Zvýšení plateb státu do zdravotnictví za jeho pojištěnce Sněmovna schválí. Návrh podpořila v debatě i opozice. Piráti chtějí úlevy pro samoplátce.

17:00 Ministerstvo financí znovu předloží novelu daňového řádu, která má umožnit spuštění on-line finančního úřadu. Předchozí novelu Sněmovna dnes zamítla.

16:58 Plicní ventilátory CoroVent získaly potřebné certifikace. Andrej Babiš uvedl, že stát na jejich výrobu přispěje 52 miliony korun. „Vyrobíme jich 500,“ řekl.

16:57 Ministerstvo zdravotnictví dodalo do krajů pro praktické lékaře dost ochranných pomůcek i testů, uvedl úřad. Pokud lékařům chybí, měli by se podle něj obrátit na kraje.

16:46 Stát z programu Antivirus zatím přispěl firmám na náhrady mezd 76 566 lidí sumou 253,5 milionů Kč, uvádí ministerstvo práce a sociálních věci. Průměrný příspěvek za březen tak je 3 311 Kč.

16:32 Ministerstvo zdravotnictví nevyhoví žádosti Karlovarského kraje o testování kolektivní imunity na COVID-19 na Chebsku. Místa testování se již nebudou rozšiřovat, uvedl úřad.

16:30 Adam Vojtěch informuje o aktuální situaci na svém Twitteru:

16:28 Počet uzavřených poboček České pošty kvůli koronaviru dnes klesl o 19 na 80 pošt. To je nejméně od nástupu epidemie.

16:26 Češi neztratili zájem o jídlo z fastfoodů ani v době omezení volného pohybu, kdy více lidí pracuje z domova a může si vařit. Lidé hojně využívají výdejní okénka i rozvážku domů. V porovnání s běžnou situací nyní objednávají větší porce, pro více lidí.

16:20 Strakoničtí zastupitelé dnes rozhodli, že odbor životního prostředí dostane z rozpočtu 500 000 Kč na nákup ochranných prostředků a provoz místa, kde by měli být lidé bez domova s nemocí COVID-19 nebo s nařízenou karanténou.

16:04 Británie hlásí úmrtí dalších 763 lidí s COVID-19, bilance stoupla méně než v úterý, ale podobně jako před týdnem. Nemocnice už evidují 18 100 obětí.

15:55 Fakultní nemocnice Brno bude mít kvůli COVID-19 za březen ztrátu 200 milionů. Prodlouží provozní dobu, aby dohnala výkony. Jedná i s ministerstvem zdravotnictví a pojišťovnami.

15:50 Lékaři ze zemí mimo EU bez potřebné aprobace pracovat v nemocnicích nebudou. Sněmovna nepřehlasovala senátní veto návrhu souvisejícího s koronavirem.

15:44 Dnes je Den země a slaví se kvůli nákaze koronaviru on-line. Tématem jePříroda ve městě, a tak na webových stránkách denzeme.eu v jednotlivých „stáncích“ návštěvníci najdou hry, zajímavé články s kvízy nebo návody na výrobky z recyklovaného odpadu, zajímavé informace z oblasti pěstování ve městech, fotosoutěž a další.

15:33 Rychlých testů na koronavirus mají praktičtí lékaři na jihu Moravy dost, horší je to s jednorázovým vybavením, které by měli mít na sobě při jejich používání. Problematický je i způsob použití testů.

15:30 Zlínský kraj distribuuje do škol, které zřizuje, roušky, štíty, rukavice a dezinfekci. Připravuje se tak na opětovný návrat k výuce a zajištěním co nejbezpečnějšího provozu za současné situace poznamenané pandemií nového typu koronaviru.

15:20 Nemocnice v Jihočeském kraji se po omezení kvůli pandemii koronaviru vracejí k běžnému provozu. Na řadě oddělení se už operuje a lékaři opět pracují na zákrocích, které v minulých dnech odkládali. Například táborské ortopedie a chirurgie zahájily operace dnes. Ve Strakonicích zahájilo chirurgické oddělení operační zákroky již v minulém týdnu a v Písku začali lékaři operovat v pondělí.

15:17 V Thomayerově nemocnici v Praze nově léčí plazmou s protilátkami proti koronaviru. Byla podána dvěma pacientům s těžkým průběhem onemocnění.

15:07 Počet případů koronavirové nákazy v Nizozemsku narostl o 708 na 34 842. Skutečný počet může být vyšší. Nově zemřelo 138 lidí s virem, dohromady 4 054.

15:05 Firmy v pronajatých prostorách, které kvůli vládním opatřením proti epidemii koronaviru musely zavřít své provozy, budou moci nájem za období od 12. března do 30. června splatit až do konce letošního roku. Schválila to dnes opětovně Sněmovna.

14:49 Mnozí praktičtí lékaři v Praze nemohou ve svých ordinacích testovat osoby v karanténě na COVID-19. Chybí jim vyhovující prostory, ochranné pomůcky či samotné RAPID testy. Ty mnohým lékařům zasílají radnice až během dnešního odpoledne. Od dnešního dne ukončují praktičtí lékaři nařízenou preventivní karanténu u lidí, kteří byli v kontaktu s osobou s nemocí COVID-19.

14:30 Moravskoslezští hygienici mají na stole stovky přestupků kvůli rouškám a shromažďování lidí. Každý den přibývají další. Zatím se na jejich vyřízení právní oddělení jen připravuje. Je totiž nutné nejdřív na celorepublikové úrovni sladit výši postihu. I když podle zákona o veřejném zdraví hrozí přestupcům až třímilionová pokuta, reálně se budou udělené sankce pohybovat v řádech tisíců korun.

14:18 V Napajedlích na Zlínsku je 18 potvrzených nákaz koronavirem rozšířených z obchodu. Nákaza se přenesla i do sousedních Otrokovic. Otestují se senioři.

14:01 Rozsah schválené vládní pomoci na obnovu ekonomiky postižené šířením koronaviru je podle ekonomů nedostatečný. Kritizují zaměření i rychlost.

13:49 Po odkladu německé Grand Prix by mělo plochodrážní MS teoreticky začít v Praze. I o osudu závodu na Markétě se ale kvůli pandemii koronaviru jedná.

13:42 Podnikatelé po jednání s epidemiology vyzvali vládu, aby urychlila rozvolňování opatření. Pokud vláda neumožní dříve otevřít nejvíce ohrožené podniky, může zkrachovat zhruba jedna třetina z nich.

13:28 Prodloužení zákazu konání masových akcí v Nizozemsku do 1. září bude mít za následek odklady závodů MS silničních motocyklů i superbiků v Assenu.

13:13 Pražské letiště v březnu odbavilo 434 719 cestujících, meziročně o 64,7 procent méně. Většina osobních linek byla kvůli koronaviru zrušena, zůstaly dvě.

13:00 Ministerstvo financí přineslo detailní rozbor kvantifikace vládních opatření přijatých v souvislosti s ochranou veřejného zdraví a omezením dopadů na ekonomiku v souvislosti s COVID-19.

12:48 Nájemníci nebudou moci dostat výpověď z bytu, když do konce července nebudou platit nájemné z důvodu, že jsou kvůli opatřením proti pandemii bez příjmů. Dlužné nájemné však budou muset zaplatit do konce roku. Sněmovna návrh opětovně schválila a odmítla návrh Senátu, aby za čtyři pětiny dlužného nájemného ručil stát. Proti předloze protestovali majitelé domů i opozice, podle kterých zákon nechrání pronajímatele a nezaručuje jim, že o peníze na nájemném nepřijdou. Cílem tohoto zákona není odpustit nájemné, ale ochránit nejohroženější vrstvy, zdůraznila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

12:37 Jednání Ústředního krizového štábu se ze středy přesunuje na čtvrtek. V úterý se měl štáb zabývat mimo jiné nouzovým stavem a distribucí ochranných pomůcek po jeho ukončení.

12:29 „Tvrdá fiskální opatření by mohla zadusit ekonomiku nebo způsobit další recesi,“ informovalo ministerstvo financí s tím, že Sněmovna dnes kývla na novelu pravidel rozpočtové odpovědnosti, která tomuto scénáři zabrání.

12:22 Projekt Chytrá karanténa se podle ministerstva obrany spouští v rekordním čase i díky specialistům z armády. „Centrální řídící tým působí v našich prostorách v Ruzyni. Až 300 vojáků je vyčleněno k posílení mobilních odběrových týmů ve všech krajích a krajských hygienických stanic,“ uvedl úřad.

12:14 Státní agentura CzechInvest zveřejnila seznam tuzemských firem, které jsou nebo brzy budou schopny vyrábět certifikované zdravotnické a osobní ochranné prostředky proti koronaviru. Nachází se na něm 38 společností. Podniky s potřebnými certifikáty mohou pomůcky ihned dodávat státu. Agentura také pomáhá se zajištěním certifikace firmám, které ochranné prostředky nevyráběly, ale mají o to zájem. V seznamu jsou zahrnuti výrobci a dodavatelé roušek, respirátorů a polomasek, brýlí a štítů, obleků, návleků a plášťů. Dodavatelé, kteří mají potřebné certifikace a v seznamu se nenajdou, se mohou přihlásit například prostřednictvím portálu CoVpoint.

12:02 Armáda ČR zveřejnila další instruktážní video pro ty, kteří hledají inspiraci pro domácí cvičení. „Tento týden cvičíme s tankány z Přáslavic. Dnes zamíříme na prsní svalstvo,“ informovala armáda na Twitteru.

11:52 Počet nakažených lidí v Polsku překonal v úterý deset tisíc a zastavil se na 10 034 lidech. Za poslední den přibylo 178 pozitivně testovaných a zemřeli tři pacienti s COVID-19. Celkem už v Polsku od začátku pandemie zemřelo 404 lidí.

11:45 Papež František den před summitem EU vyzval názorově rozštěpenou unii k jednotě při překonávání důsledků pandemie. „V těchto časech, v nichž tolik potřebujeme jednotu mezi sebou, mezi národy, se dnes pomodleme za Evropu,“ řekl papež na úvod dnešní ranní mše. František věnuje každý den ranní mši jinému tématu souvisejícímu s nynější globální krizí. V úterý vyzval k modlitbám za „Evropu, která si dokáže zachovat tuto jednotu, tuto bratrskou jednotu, o níž snili zakládající otcové Evropské unie“.

11:35 Počet obětí s COVID-19 ve Španělsku v úterý vzrostl o 435 na 21 717. Počet potvrzených pozitivních testovaných podle tamního ministerstva zdravotnictví vzrostl o 4 211 na 208 389. Španělsko je co do počtu úmrtí od počátku pandemie třetí za USA (45 343 obětí) a Itálií (24 648 obětí). Více než 20 tisíc zemřelých eviduje ještě Francie (20 796).

11:28 Vyškov odpustil měsíční nájemné živnostníkům, kteří podnikají v prostorách ve vlastnictví města. S ohledem na nouzový stav radnice zároveň schválila prodloužení splatnosti místních poplatků. Vedení města tak reagovalo na opatření vlády v souvislosti s koronavirovou nákazou. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí radnice Michal Kočí.

11:21 Armáda ČR v rámci plošného testování populace postaví a vybaví devět odběrových míst – dnes v Praze, Brně a Litoměřicích, zítra v Olomouci, Uničově a Litovli.

11:14 V Rusku v úterý klesl denní přírůstek nakažených a celkový počet pozitivně testovaných atakuje 58 tisíc. Za poslední den přibylo v Rusku 5 236 pacientů s COVID-19 a jejich celkový počet činí nyní 57 999. Obětí země eviduje 513, přičemž za posledních čtyřiadvacet hodin zemřelo 57 osob. Vyléčených pacientů je v zemi 4 420.

11:05 Povinné nošení roušek dodržuje 96 procent Čechů, častější mytí rukou připouští 73 procent a užívání dezinfekčního prostředku 69 procent občanů. Zhruba desetina Čechů se setkala s nějakou formou diskriminace či jiného druhu nevhodného chování v důsledku nemoci COVID-19. Lehké duševní potíže přiznává 35 procent žen a 28 procent mužů, středně závažné a vysoce závažné duševní potíže 23 procent žen a 15 procent mužů. Vyplývá to ze studie vědců z Národního ústavu duševního zdraví uskutečněné ve spolupráci se spolkem Queer Geography. Data v první polovině dubna poskytlo přes 2 450 lidí ze všech krajů ČR.

10:50 Spojené státy má příští zimu zasáhnout další vlna nákazy nemocí COVID-19. USA se však obává, že by mohla tato druhá vlna udeřit ještě mnohem silněji. Na vině bude podle ředitele amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Roberta Redfielda fakt, že další vlna nákazy koronavirem zřejmě přijde začátkem chřipkové sezńy.

10:19 Z nemoci COVID-19 se v Česku vyléčilo 1 800 lidí, což je více než čtvrtina z celkových 7 041 nakažených. Od úterý přibylo dalších 47 vyléčených, počet úmrtí na koronavirus stoupl za stejnou dobu na 204. Vyplývá to z informací zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví.

10:00 Opoziční ODS, TOP 09, Piráti, lidovci a Starostové nechtějí, aby byl nouzový stav po 30. dubnu znovu prodloužen. Opozice rovněž kritizovala fakt, že členové vlády o možném prodloužení nouzového stavu debatují veřejně a nevystupují s jednotným názorem.

09:45 Japonci vracejí nekvalitní roušky, které začala do tamních domácností dodávat vláda a do nichž investovala v přepočtu na 11 miliard korun. Mají totiž být plesnivé, zamořené hmyzem a znečištěné.

09:37 Aktuální situace ohledně nákazy koronavirem ve světě je následující: v USA se počet nemocných blíží 820 000, ve Španělsku je to o něco více než 200 000 lidí, Itálie hlásí téměř 184 000. Ve Spojených státech doposud zemřelo 45 343 nemocných a téměř 83 000 se jich podařilo vyléčit. Španělsko ohlásilo více než 21 000 mrtvých a 82 000 vyléčených. V Itálii zemřelo téměř na 25 000 lidí a více než 51 600 se jich z nákazy uzdravilo.

09:25 Vědci z mezinárodního programu Nexstrain vystopovali 10 000 různých mutací smrtícího patogenu koronaviru a vytvořili mapu, jež ukazuje, jak se koronavirus šířil do různých částí světa v daných časových úsecích. Tato mapa má pomoci především při vývoji vakcíny proti onemocnění COVID-19.

09:13 Vláda ve středu opět zasedne v rámci projednání změn v režimu na českých hranicích, řešit má rovněž další body související s epidemií koronaviru.

09:08 V Německu se počet lidí nově nakažených koronavirem již druhým dnem po sobě navyšuje. Za úterý ohlásil Institut Roberta Kocha (RKI) nárůst počtu infikovaných o 2 237, úmrtí bylo v tentýž den zaznamenáno 281, tedy o téměř sto lidí více než za den předchozí.

08:55 V polském městě Gorzów Wielkopolski začal pro zájemce o zubní lékařskou péči fungovat „dentobus“. Tyto pojízdné zubní ordinace jsou ale v rámci ochrany zdraví všech určeny výhradně pro pacienty nakažené koronavirem. V celé zemi je momentálně 16 „dentobusů“.

08:45 Sněmovnou v úterý definitivně prošla novela zákona o zdravotních pojišťovnách. Ta má podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha změnit obsazování dozorčích a správních rad zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven, které má být ve výsledku podle něj transparentnější a spravedlnější než doposud.

08:30 Ve Wisconsinu v USA soudně napadli republikánští zákonodárci nařízení karantény demokratickým guvernérem Tonym Eversem. Na jeho popud totiž bylo toto ochranné opatření prodlouženo do 26. května, to však republikáni považují za závažné porušení pravomocí.

08:00 Prostitutky po celém Japonsku tvrdě postihly uzávěry a omezení kvůli pandemii. V celé zemi platí nouzový stav, mnoho podniků muselo být zavřeno a vláda obyvatelům doporučila nevycházet. Počet nakažených podle úterních údajů přesáhl 11 000 a zemřelých je více než 260.

07:45

07:30

07:15 Počet případů nákazy novým typem koronaviru v Česku překročil 7 000, v úterý jich přibylo 133 na 7 033. S nemocí COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, v nemocnicích zemřelo 201 lidí. Vyléčilo se 1 753 pacientů. Úterní počet 133 nových případů je nižší než pondělní, tedy 154 nově evidovaných nakažených. Množství nově zjištěných případů obvykle souvisí s počtem provedených testů. V pondělí jich bylo 6 494, počet za úterý ministerstvo zdravotnictví oznámí kolem 08:30. Dosud bylo provedeno 178 617 testů včetně opakovaných u stejného člověka. Aktuální počet 5 079 nemocných je o 72 vyšší než v úterý vpodvečer.

07:00 Lékařští odborníci z Univerzity Karlovy (UK) vyzývají k uvolňování opatření kvůli koronaviru v Česku. Udržování striktních omezení může mít podle nich vážné dopady na zdraví lidí i ekonomiku. Ve společném tiskovém prohlášení to dnes uvedlo jedenáct lékařů z univerzity, a to včetně rektora školy Tomáše Zimy. Je podle nich potřeba obnovit dostupnost zdravotní péče pro všechny, obnovit výuku, zabránit krachu menších firem a živnostníků a postupně otevírat hranice. Lékaři také kritizovali některá dosavadní opatření jako chaotická.

06:45

06:30 Americká vláda chce pomoci ropným firmám, aby zabránila ztrátě pracovních míst v odvětví. Prezident Donald Trump dnes prohlásil, že požádal vládu o vypracování plánu finanční pomoci pro ropné společnosti. Ceny ropy prudce klesají a cena americké ropy se propadla pod nulu, napsala agentura Reuters.

06:15 Bez nouzového stavu nemohou hejtmani a starostové podle ministra vnitra Jana Hamáčka uskutečňovat krizová opatření. Nebylo by také možné nařídit pracovní povinnost.

06:00 Předchozí spekulace, zda SARS-CoV-19 nepochází z jedné z laboratoří v čínském městě Wu-chan, kde se koronavirus potvrdil loni poprvé, odmítla Světová zdravotnická organizace. „Všechny dostupné důkazy svědčí o zvířecím původu viru a o tom, že není upravený nebo vyrobený v laboratoři nebo někde jinde,“ uvedla mluvčí WHO Fadela Chaibová.

05:45

05:30 Počet případů nákazy v ČR překročil 7 000, v úterý jich přibylo 133 na 7 033. Úmrtí je 201, vyléčilo se 1 753 lidí.

Tagy: