svět

Výpis příspěvků ke štítku „svět“

Konflikt v Izraeli zvyšuje napětí. Nesnesitelné, že se Židé opět bojí, říká německý prezident

Boje mezi izraelskou armádou a palestinskými teroristy zvýšily napětí po celém světě. Prudce roste počet útoků na židovskou komunitu. Například londýnská policie zaznamenala od začátku konfliktu třináctinásobný nárůst trestných činů s antisemitským podtextem. Německý kancléř v reakci na to dokonce řekl, že země musí začít uvažovat o deportaci migrantů, kteří přišli do země nelegálně.

Ve Francii ji napadli demonstranti. Je to práce snů, říká i přesto reportérka CNN Prima NEWS

Být televizním reportérem je neuvěřitelně dobrodružná, zábavná, ale také mimořádně náročná práce. A co teprve reportérem zahraniční redakce! Je to skutečně práce snů, říká matadorka zahraniční redakce CNN Prima NEWS Anna Kadavá, kterou diváci znají i z moderování oblíbeného pořadu Prima SVĚT. Svou práci přiblížila kolegyni Daniele Révai v dalším dílu seriálu Co dělá.

Bude nás někdy opravdu 11 miliard? Existují dvě populační teorie, hrubě se rozcházejí

Letos v listopadu by měla světová populace překonat metu osmi miliard lidí na planetě. Exponenciální populační růst má zjevně nakročeno k daleko větším číslům, kvůli kterým se mnozí obávají přelidnění planety. Projekce OSN počítá s tím, že s koncem století nás bude na planetě 12 miliard, jenže nová studie ekonoma Jamese Pomeroye naopak předpovídá, že půlka planety vymře.

Světová populace drasticky klesne, odhaduje ekonom. Kolik lidí bude na planetě v roce 2100?

Světová populace by se do konce století mohla snížit na čtyři miliardy ze současných téměř osmi miliard, uvádí ve studii britský ekonom James Pomeroy ze společnosti HSBC. Počet lidí na planetě podle něj začne zhruba za 20 let zásadně klesat kvůli stále nižší plodnosti, stárnutí populace a ekonomickým důvodům. O studii zveřejněné tento týden napsal server Les Échos.

Za pár měsíců nás bude osm miliard. Která země sesadí Čínu z populačního trůnu?

Před pár dny svět překonal populační milník 7,9 miliardy lidí. V současnosti se každých 24 hodin narodí na Zemi přibližně 385 tisíc dětí, zhruba dvakrát méně lidí za stejný interval zemře. Rovných osmi miliard se tak lidstvo pravděpodobně dopočítá buď na konci příštího roku, anebo začátkem roku 2023. Skladba obyvatelstva se brzy začne výrazně měnit.