Nejvhodnější místo na Vánoce? Podle CNN je to Praha! Kde ještě jsou nejkrásnější trhy světa?

Voňavý punč, vůně perníčků, blikající světélka a vánoční koledy. Vše, co k Vánocům patří, naleznete na jednom místě. A to na adventních trzích po celém světě. Z těch vůbec nejkrásnějších vánočních míst přímo sálá sváteční atmosféra, která ve vás vyvolá sváteční pocit. A mezi ty vůbec nejkrásnější jsou zařazeny trhy na Staroměstském náměstí v Praze.

Ve Štrasburku ve východní Francii se nachází jedny z vůbec nejstarších vánočních trhů v Evropě, které mají svou tradici již od roku 1570. Nachází se zde na 300 stánků, které jsou rozloženy po celém starém městě. Snad nejkrásnější oblastí je náměstí Place Kleber, kde je obrovský vánoční strom, roubené domky s červenými a bílými srdci po celém náměstí. Rozsvícené hvězdy pak dotvářejí jedinečnou vánoční atmosféru.

Vídeňské trhy mají tradici od roku 1298 a pyšní se monumentální budovou osvícené vídeňské radnice. Uvnitř se nachází místnost, kde si děti mohou vyzkoušet upéct vánoční cukroví. Slavnostní stánky servírují horké vánoční punče a uzeniny. Uprostřed tradičních stánků se pak nachází dlouhé kluziště na bruslení. Nechybí ani velký klasický betlém.

Již desátým rokem jsou trhy v Torontu. Jedná se o vůbec největší trhy v severní Americe. Nacházejí se v historické části města Distillery a představují zářící scenérii od Santy a jeho domku až po pivní zahradu s historickými pouličními lampami. V průběhu vánočních svátků je na náměstí spousta koncertů, vystoupení tradiční dechovky a zpívající koledníci. Zvláštností trhů je i dlouhý stometrový světelný tunel.

„Žádné město se k trávení Vánoc nehodí více, jak Praha,“ uvádí CNN. Dvě hlavní tržiště jsou na Václavském a Staroměstském náměstí. Od sebe jsou vzdálena pouhých pět minut, a tak jsou ideální pro vánoční procházku po Praze. Ulice lemují dřevěné stánky a atmosféru doplňují typické české pochutiny. Těmi jsou třeba klobásy, pivo, bramboráky, medovina nebo jedlé kaštany.

To, co české trhy odlišuje od ostatních, je neustálý provoz. Ostatní trhy v Evropě nebo jinde ve světě během vánočních svátků nefungují. Pražské jsou otevřeny od 30. listopadu do 6. ledna, a to včetně Štědrého dne.

V srdci historického centra města na náměstí Piazza del Duomo v italské Florencii se nachází další slavnostní trhy. Italové jsou nadšenými příznivci rozsvěcování vánočního stromku, a proto je na tento den vyhlášen dokonce státní svátek. Tradice vánočních trhů sice nemají tak hluboké kořeny, ale rozhodně za ostatními městy nezaostávají.

Každý, kdo sní o bílých Vánocích, by měl zavítat do Krakova v Polsku. V průběhu prosince většinou v Krakově nasněží a trhy jsou o to magičtější. Krakovskou tradicí jsou ručně malované ozdoby, kořeněné ořechy a vařené bonbóny.

Další dechberoucí vánoční trhy se nachází v anglickém městě Birmingham. Mají jednu zajímavost, nesou se v německém stylu a jsou vůbec největšími německými trhy v Evropě mimo Německo. Náměstí Viktoria má více jak 200 stánků a tuto vánoční atmosféru je možné navštívit od 17. listopadu do 23. prosince.

Město Kodaň je samo o sobě moderní, a tak i místní trhy jsou velice designové. Na trhu jsou stánky s krásnými pletenými výrobky, předměty z jemné kůže a dalšími nápaditými dárky. Vánoční atmosféra se line i zahradami Tivoli, kde každoročně vystupuje kapela Pixies. Tradičně se koná i průvod Lucia, kdy prochází městem sto dívek, které nesou svíčky a zpívají vánoční koledy.

Tagy: