Nový bezpečnostní systém u tramvají má zabránit srážce s chodcem

Tramvaje budou mít nový systém kontroly

Nový bezpečnostní systém u tramvají

Tramvaje by měly mít nový bezpečnostní systém, který bude fungovat na bázi umělé inteligence. Má zabránit hlavně srážce s chodcem a autem pomocí zabudovaných kamer. Řidiče pak bude systém upozorňovat výstražnými signály. Dopravní podnik hlavního města Prahy tento systém testuje a plánuje ho používat od nového roku.

Každý pohyb bude nový systém monitorovat pomocí tří inteligentních kamer. Čelní bude hlídat auta a vzdálenost mezi tramvajemi. Dvě boční kamery pak pohlídají pohybující se chodce.

„Systém se skládá ze dvou LCD monitorů, které jsou na každém sloupku v pozorovacím úhlu řidiče a ty monitory zobrazují kolizní situaci,“ uvedl Milan Slunečko, vedoucí Správy vozidel z Tramvaje DP hl. M. Prahy.

Přístroje upozorňují na blížícího se člověka i vozidlo. Dokáží vyhodnocovat jejich rychlost i směr. Pomocí světelných znaků na obrazovkách pak varují řidiče.

Testy probíhají dva týdny a dopravci vyhodnocují, zda je systém funkční a připravený k nainstalování do všech tramvají. „Pokud se nám tento antikolizní systém osvědčí a schválí ho poté představenstvo, tak bychom ho rádi pořídili pro všechny tramvajové vozy. To znamená na všech 850 kusů,“ uvedla tisková mluvčí DP hl. m. Prahy.

Tagy: