CNN Prima News nebezpečí

nebezpečí

Výpis příspěvků ke štítku „nebezpečí“

Jako krabička cigaret: Čisticí prostředky škodí plicím. Více jsou ohroženy ženy, uvádí studie

Přehnaně časté a dlouhodobé uklízení může škodit plicím podobně jako vykouření krabičky cigaret denně. Upozornili na to plicní lékaři, kteří varují před častým používáním čisticích a dezinfekčních prostředků ve špatně větraných prostorách. Studie, která data přinesla, se zajímala zejména o profesionály. Uklízecí přípravky mnohdy obsahují řadu chemických látek, které při dlouhodobém vdechování poškozují průdušky a mohou vést k rozvoji mnoha plicních onemocnění. U mladších se jedná zejména o astma, u starších o chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN). V Česku se s ní léčí zhruba čtvrt milionu lidí, téměř další půl milionu Čechů však o svých problémech neví.

Záhadný tvor zamořil britské břehy. Dechberoucí „portugalský bojovník“ může i zabít

Před nezvyklými hosty na britských plážích varovaly tamní úřady obyvatele země. Vlivem silných západních větrů se k břehům Velké Británie dostala měchýřovka portugalská, které se též přezdívá „modrý portugalský muž“. Modrofialovorůžovým vzhledem může připomínat medúzu, jedná se však o polypovce. Právě její vzhled může mnohé svádět k doteku, před tím však odborníci varují. Chapadla i po uhynutí měchýřovky mohou ostatním ublížit: ať už se jedná o bolestivé šrámy či jizvy na odhalené kůži nebo ve výjimečných případech způsobit smrt.

Houbaři, pozor: Klíšťata stále řádí, varují experti. Co dělat, když „prošvihnu“ očkování?

Klíšťata letos řádí více než loni. Od ledna do září 2024 mělo potvrzenou lymskou boreliózu v Česku celkem 3 086 lidí. Loni za stejné období jich podle Státního zdravotního ústavu bylo zhruba o 700 méně. Meziroční nárůst vykazuje i klíšťová encefalitida. Od ledna do září 2023 se tímto virovým onemocněním nakazilo 397 lidí, letos už 540. Počty nakažených už nyní dokonce převyšují celý rok 2023. Sezóna ještě zdaleka není u konce, proto odborníci doporučují chránit se před klíšťaty dále. Zejména při procházkách podzimní přírodou a při sbírání hub. Jak dobře znáte prevenci a specifika jednotlivých nemocí? A víte, co dělat, když „prošvihnete“ očkování proti klíšťové encefalitidě?

Jak se bezpečně chovat na internetu? Žáky učí interaktivní hra, z pozice oběti i agresora

Počet dětí, které mají vážné problémy související s používáním internetu, se podle dat Linky bezpečí za posledních pět let více než zdvojnásobil. Typicky jde o kyberšikanu, vydírání nebo různé formy závislosti související s používáním chytrých zařízení. Děti a dospívající přitom často netuší, jak se mají v takových případech chovat, čímž jsou vůči agresorům bezbranní. I proto se výuka bezpečného chování na internetu stala součástí osnov mnoha škol. Česká technologická společnost ANECT nyní pro základní školy ve spolupráci s Linkou bezpečí vyvinula školení internetové bezpečnosti Clashing EDU, které žákům celou problematiku představuje interaktivní a hravou formou. Umožňuje jim vyzkoušet si správné reakce v jednotlivých rizikových situacích.