Oproti loňsku přibylo obětí dopravních nehod. Nejčastěji se bourá uprostřed týdne

Dopravní policie zveřejnila statistiky dopravních nehod za první tři měsíce letošního roku. A čísla to nejsou nijak veselá. Oproti loňsku totiž vzrostl počet obětí dopravních nehod. Navíc i duben byl mnohem tragičtější než ten v minulém roce.

Za první čtvrtletí letošního roku se stalo více než 23 tisíc dopravních nehod, při kterých zemřelo celkově 92 lidí. Oproti loňskému roku tak přibylo nejen usmrcených osob (o 6 více), ale také těch s lehkým zraněním (o 180 osob více).

„Počet osob usmrcených při nehodách v období leden – březen byl v období od roku 1961, od něhož dopravní policie disponuje souvislou statistikou dopravní nehodovosti, nejnižší v roce 2017 (86 usmrcených osob). Naopak nejvíce osob bylo při dopravních nehodách usmrceno v roce 1994 (305 usmrcených osob),“ upřesnil ředitel služby dopravní policie Tomáš Lerch.

Statistiku nejspíše o moc nevylepší ani měsíc duben. Podle dosavadních výsledků totiž při nehodách jen za tento měsíc přišlo o život dalších 42 lidí. Od začátku roku by to tak znamenalo, že si nehody vyžádaly už celkově 134 obětí, což v meziročním srovnání znamená nárůst o 13 usmrcení.

Nejvíce se podle statistik „bouralo“ ve středu

Nejvíce obětí dopravních nehod byli z řad řidičů osobních automobilů (40), chodců (31) a spolujezdců (9). „Nejvyšší nárůst počtu usmrcených byl zaznamenán právě u chodců a řidičů osobních vozidel (celkem u těchto kategorií o 17 osob oproti prvním třem měsícům roku 2017),“ uvedl Lerch.

V prvním čtvrtletí roku 2018 zaznamenali policisté pouze 39 dní, kdy nezemřel za volantem žádný člověk. Naopak jako jeden z vůbec nejtragičtějších dní na silnicích byl pátek 12. ledna, kdy zemřelo pět osob. Ve sledovaném období nejvíce dopravních nehod šetřili policisté v úterý 16. ledna 2018 (548 nehod) nejméně v neděli 7. ledna 2018 (128 nehod),“ popsal Lerch.

Co se pak týče jednotlivých dnů v týdnu, tak nejvíce se „bouralo“ ve středu. Naopak nejméně nehod se pak ze statistického pohledu odehrálo v neděli. Oproti roku 2017 se pak počet nehod zvýšil v pondělí, úterý, středu i sobotu. „K nárůstu počtu usmrcených osob oproti roku 2017 došlo u pondělních, čtvrtečních, pátečních a nedělních nehod (nejvíce u pátečních a nedělních nehod – shodně o 4 osoby),“ uzavřel Lerch s tím, že naopak největší pokles obětí dopravních nehod bylo při sobotních haváriích.

Tagy: