Ornitologové našli na Uherskohradišťsku několik mrtvých dravců. Někdo je otrávil prudce jedovatým insekticidem

Nejméně deset mrtvých dravců našli ornitologové u Kunovic na Uherskohradišťsku. Podle všeho je někdo otrávil prudce jedovatým insekticidem karbofuranem. Pozor, fotografie nejsou pro slabé povahy!

Původně hledali ornitologové kriticky ohroženého luňáka červeného. V oblasti Nových Dvorů u Kunovic ale následně našli další mrtvé ptáky, včetně ohroženého luňáka, kterého už nešlo zachránit. O kousek dál ležela otrávená návnada v podobě kuřete.

Ornitologové jsou přesvědčeni, že ptáky někdo schválně otrávil karbofuranem. Jde o jeden z nejjedovatějších insekticidů. Jeho používání je v celé Evropské unii zakázané.

Otrava touto chemickou látkou patří podle ornitologů k nejhorším smrtím. "Zvíře se nedá zachránit. Pták se prostě rozloží. Když v sobě mají dravci tuto chemii, začnou se rozkládat a zemřou v těch nejhorších křečích," řekl reportérce TV Prima Martině Julinové ornitolog a šéf Stanice ochrany Fauny v Hluku Antonín Koňařík.

Podle ornitologů stojí za likvidací dravců myslivci. Ptáci jim totiž loví bažanty, koroptve nebo zajíce. Nařčení ovšem myslivci odmítají. Zdeněk Mitáček z Mysliveckého spolku v Hluku uvedl, že by se myslivci pohybovali na tenkém ledě a zbytečně by riskovali. "Pokud se nějaký takový nález najde, tak je to pochybení jednotlivce, určitě nejde z naší strany o systematické ničení dravců, kteří jsou chránění," řekl Zdeněk Mitáček.

Případ otrávených ptáků vyšetřuje policie. Zatím čeká na výsledky pitvy. Pokud se prokáže otrava karbofuranem, traviči hrozí za týrání zvířat až tříleté vězení.

Tagy: