ROZHOVOR: Jak nebezpečné vůbec je pokoušet se uvést znehodnocenou zbraň opět do stavu, kdy je z ní možné střílet?

Zkušený střelecký instruktor a majitel obchodu se zbraněmi z Liberce Richard Janko

Jak nebezpečné vůbec je pokoušet se uvést znehodnocenou zbraň opět do stavu, kdy je z ní možné střílet?

Jak nebezpečné vůbec je pokoušet se uvést znehodnocenou zbraň opět do stavu, kdy je z ní možné střílet? Zkušený střelecký instruktor a majitel obchodu se zbraněmi z Liberce Richard Janko v rozhovoru pro televizi Prima před něčím takovým jednoznačně varuje - pokusit se střílet z takové zbraně je prý dobré leda pro sebevraha.

Policisté na Liberecku zadrželi při velkém zátahu desítky nelegálně držených zbraní. Z velké části mělo jít o zbraně původně znehodnocené a znovu upravené tak, aby se z nich dalo střílet. Policisté o rozsáhlé akci ale nechtějí poskytovat žádné informace. Domovní prohlídky se podle našich informací konaly na třech místech v Novém Městě pod Smrkem a okolí, minimálně jeden člověk je obviněný z nedovoleného ozbrojování.

Znehodnocené zbraně přitom není obtížné sehnat na nejrůznějších burzách a v Česku je spousta nadšenců a kutilů, kteří se snaží vrátit jim původní účel. Podle experta už ale zbraň po takovém zásahu nikdy nebude bezpečná. Při výstřelu vznikají v hlavni tak silné tlaky, že se může snadno roztrhnout a střelce velmi vážně zranit nebo dokonce zabít.

Upravit znehodnocenou zbraň do střelbyschopného stavu vyžaduje hodně umu, znalostí i peněz, zejména pokud jde o zbraň znehodnocenou v Česku. Zdejší předpisy jsou mnohem přísnější a znehodnocení důkladnější než v okolních státech, například v Německu nebo v Rakousku. I proto se prý tyto zbraně, pochopitelně načerno, z ciziny do Česka dovážejí.

Kde ke zbraním přišly osoby, kterým je zabavili při razii policisté na Liberecku, zatím zůstává bez odpovědi, stejně jako to, jestli měly všechny jen pro svou potřebu, nebo jestli je prodávaly dál. Případ sledujeme a čekáme, až policisté uvolní více informací.

Tagy: