S demonstranty dvakrát více lidí nesouhlasí, než souhlasí. Podle policie bylo na Václaváku o 50 tisíc lidí méně než podle pořádající neziskovky

Více než dvě třetiny Čechů nevěnují aktuálním demonstracím proti Andreji Babišovi větší pozornost a prakticky dvojnásobek lidí s demonstracemi nesouhlasí oproti těm, kteří s nimi naopak souhlasí. Vyplývá to alespoň z nového výzkumu agentury Median. Určitým vzorkem reality jsou tak konfrontována slova lídra Milionu chvilek pro demokracii (pořadatele demonstrací), který nedávno tvrdil, že spojuje „polovinu, šedesát procent národa“.

Agentura Median zpracovala pro Českou televizi průzkum, v němž se mimo jiné ptá na povědomí Čechů o v současné době probíhajícím kolotoči demonstrací proti Andreji Babišovi a aktuálně i proti Marii Benešové, coby ministryni spravedlnosti. Průzkumu se zúčastnilo 801 respondentů ve věku 18 a více let a sběr dat probíhal od 6. do 9. června.

Schopni spojit přes polovinu národa. Opravdu?

„A víme, že tady za tím cílem (poznámka autora: zdravá a silná demokracie) my jsme schopni spojit v podstatě polovinu, šedesát procent našeho národa,“ uvedl předseda neziskové organizace Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář před nedávnem v pořadu Štrunc. Aktuální průzkum společnosti Median, byť si o průzkumech můžeme myslet cokoliv, však jeho slova prakticky vyvrací.

Jaké je povědomí Čechů o aktuálních demonstracích?

Z průzkumu vyplývá, že 10 % respondentů současné protivládní demonstrace nezaregistrovalo (ani v médiích), 59 % dotazovaných je zaregistrovalo, ale nevěnuje jim velkou pozornost, 25 % je zaregistrovalo a věnují jim velkou pozornost a 6 % se zúčastnilo některé z demonstrací.

Z toho lze vyvodit, že 69 % lidí, tedy více než dvě třetiny obyvatel, demonstracím nevěnuje velkou pozornost nebo je ani nezaregistrovalo.

Jaký je postoj Čechů k demonstracím?

Demonstrace podporuje a souhlasí s demonstrujícími 34 % respondentů. Naopak s demonstrujícími nesouhlasí, ale demonstrace nevadí 26 procentům dotazovaných a demonstrování vadí a přijde neopodstatněné 22 procentům. Zbylých 18 % lidí neví, nebo je nezaregistrovalo.

Tudíž lze vidět, že většina lidí – 58 % – s demonstrujícími nesouhlasí, oproti 34 % souhlasných reakcí. Rozdíl souhlasných a nesouhlasných je pak téměř dvojnásobný.

Počty demonstrujících výrazně nesedí

Rovněž počty demonstrujících, které neziskovka odhadla na 120 tisíc, což převzala prakticky všechna česká i tomuto tématu se věnující zahraniční média, policie odhadla na číslo o padesát tisíc nižší.

„Policie v 18:30 odhadovala účast na 70 000 lidí,“ řekl pro server Parlamentní listy ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. Odchylka 50 tisíc lidí je i vzhledem k velikosti demonstrace mírně řečeno „nezanedbatelná“.

Tagy: