Senát fakticky zahájil proces impeachmentu. Přežije Trump ve funkci prezidenta?

Senát USA začal v úterý odpoledne projednávat ústavní žalobu, kterou proti prezidentovi Donaldu Trumpovi vznesla Sněmovna reprezentantů. Šéf Bílého domu čelí obvinění ze zneužití funkce a obstrukcí vůči Kongresu. Podle průzkumu stanice CNN si většina Američanů přeje, aby Senát Trumpa sesadil z funkce prezidenta. Analytici nicméně mají za to, že impeachment přes horní komoru, kde mají republikáni většinu, neprojde.

Úvodní projevy obžaloby a obhajoby v procesu impeachmentu proti americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi by měly trvat 24 hodin na každé straně sporu. V předloze organizační rezoluce, která unikla do amerických médií, to navrhuje šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell. Projevy by přitom měly být rozloženy maximálně do čtyř dnů. O návrhu McConnellovy organizační rezoluce, kterou demokraté kritizují, by podle agentury Reuters mohla horní kongresová komora hlasovat ještě dnes

Po čtyřech dnech úvodních řečí by podle návrhu rezoluce měli senátoři dostat až 16 hodin na dotazy na zástupce obžaloby i obhajoby. Následovat má čtyřhodinová debata.

Demokraté předložený návrh organizační rezoluce kritizují a upozorňují na to, že McConnell slíbil vést proces stejným způsobem, jako tomu bylo v případě demokratického prezidenta Billa Clintona v roce 1999. Média ještě před McConnellovým zveřejněním návrhu rezoluce vycházela z toho, že úvodní řeči obhajoby a obžaloby zaberou až deset dní.

Průzkum: Většina Američanů je pro Trumpovo sesazení

Podle průzkumu provedeného stanicí CNN si 51 % Američanů přeje, aby Senát usvědčil Trumpa a sesadil ho z funkce amerického prezidenta. Pětačtyřicet procent respondentů naproti tomu uvedlo, že by si přálo setrvání Donalda Trumpa v Bílém domě. Průzkum, který byl prováděn od 16. do 19. ledna, zveřejnila CNN v pondělí.

Z průzkumu také vyplývá, že Američany proces s Trumpem zajímá – 47 % respondentů uvedlo, že vývoj okolo impeachmentu sleduje buď „důkladně“, nebo „velice důkladně“. Většina respondentů je také pro to, aby Senát vyslechl více svědků, přičemž 69 % chce, aby Senát vyslechl i nová svědectví Naopak 29 % respondentů tuto myšlenku odmítlo.

Demokraté kritizovali Bílý dům za to, že zabránil členům administrativy vypovídat před vyšetřovateli před tím, než byly body obžaloby poslány do Senátu. Zatímco demokraté v Senátu doufali, že povolají nové svědky do Senátu, republikáni tento návrh povětšinou odmítají s tím, že vyslýchání svědků byla záležitost Sněmovny reprezentantů. O tom, zda budou pozváni svědci a zda budou moci být předloženy nové důkazy, by se podle McConnellova návrhu mělo rozhodnout až po otázkách senátorů a debatě, tedy pravděpodobně až příští týden.

Vůdce demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer uvedl, že McConnell se snaží impeachmentový proces vyřídit co nejrychleji. Návrh rezoluce, ke kterému může předložit dodatky, označil za „národní ostudu“. Bílý dům naopak návrh na rychlý proces přivítal.

„V této rezoluci senátor McConnell říká, že nechce předložit žádný existující důkaz a že nechce předložit ani žádný nový důkaz. Proces bez důkazů - bez záznamů, beze svědků, bez dokumentů - není vůbec procesem. Je to zástěrka,“ řekl vůdce demokratů v horní komoře.

Schumer již ohlásil, že jakmile McConnell předloží návrh rezoluce v plénu, tak on předloží dodatky, kterými chce přístup republikánů upravit. Součástí návrhu dodatků budou mimo jiné požadavky na předvolání svědků a na předložení dalších dokumentů.

K prosazení dodatků ale demokraté potřebují ve stočlenném Senátu nejméně 51 hlasů, k dispozici ale mají 47 křesel. S předvoláním svědků by jim ale někteří republikáni mohli pomoci, především senátor za Utah Mitt Romney, který se kritikou vůči Trumpovi netají. Romney již podle portálu The Hill oznámil, že žalobu bere velmi vážně a že chce dostát senátorské přísaze, zároveň ale konstatoval, že se za návrh rezoluce předložený McConnellem postaví a že o svědcích se rozhodne až po úvodu procesu.

„Pokud bude pokus hlasovat o svědcích před zahajovacími řečmi, tak budu proti této snaze,“ řekl Romney.

Impeachment je proces, který teoreticky může vést k sesazení Donalda Trumpa z funkce. K tomu by ovšem v Senátu byla zapotřebí dvoutřetinová většina hlasů a tu demokraté podle analytiků nezískají. Demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů šéfa Bílého domu obvinila ze zneužití úřadu a z obstrukce vůči Kongresu. Formálně proces začal minulý čtvrtek přečtením žaloby v Senátu.

ČTK, Alexandr Božilov

Tagy: