Severní Irsko zažilo historický okamžik. První svatbu homosexuálního páru v zemi

Severní Irsko zažilo první homosexuální svatbu v zemi (ZDROJ: AP)

Severní Irsko zažilo první svatbu osob stejného pohlaví. Mladé ženy Robyn Peoplesová a Sharni Edwardsová během obřadu uvedly, že jejich láska je sice osobní, ale zákon, který jim zakazoval se vzít, byl politický. Informovala o tom britská média.

Šestadvacetiletá Robyn Peoplesová a sedmadvacetiletá Sharni Edwardsová jsou podle britských médií prvními osobami stejného pohlaví, které vstoupily v Severním Irsku do svazku manželského. O zákonu, který to ženám umožnil, hlasoval parlament loni v červenci, přičemž do října existovala možnost ho ještě zvrátit.

Jsme si rovni

Peoplesová před obřadem uvedla, že chtějí poslat světu zprávu, že „jsme si rovni“. „Naše láska je osobní, ale zákon, který říkal, že se nemůžeme vzít, byl politický,“ řekla podle serveru BBC. „Jsme potěšeny, že s naší svatbou můžeme nyní říct, že tyto dny skončily.“ Edwardsová uvedla, že s partnerkou neočekávaly, že se stanou v tomto ohledu prvním párem. „Je to jen náhoda,“ dodala.

K události se vyjádřila i severoirská pobočka organizace Amnesty International, která prohlásila, že manželství žen je „důkazem, že boj za rovnost má význam“.

Další obrovský milník pro stejnopohlavní páry

„Dnešek je dalším obrovským milníkem pro rovnost, kdy se stejnopohlavní páry mohou vzít,“ vyjádřil se k první homosexuální svatbě ministr financí severoirské vlády Conor Murphy.

Manželství osob stejného pohlaví je v Anglii, Walesu a Skotsku legální od roku 2014. V Severním Irsku bylo dosud od roku 2005 zákonem povoleno pouze registrované partnerství. V červenci loňského roku pak poslanci tamního parlamentu podpořili pozměňovací návrhy, které po vládě požadovaly změnu zákonů o potratech a rozšíření manželství osob stejného pohlaví do Severního Irska.

Zákon umožňující stejnopohlavní svatby vešel v Severním Irsku v platnost třináctého ledna, odkdy se stejnopohlavní páry mohou registrovat k následnému manželství, přičemž to bylo možné právě až od února.

Tagy: