V Londýně v sobotu protestovali odpůrci Brexitu. Uplynuly dva roky od referenda

Tisíce odpůrců Brexitu se shromáždilo v sobotu v ulicích Londýna, aby vyjádřily svou podporu novému referendu o vystoupení z Evropské unie. Už uplynuly dva roky od hlasování, kde se 52 procent obyvatel Velké Británie přiklonilo k opuštění evropského bloku.

Demonstranti prošli centrem Londýna směrem k Parlamentu. Vlály vlajky Unie i Británie za pokřiků podporující vyhlášení nového referenda. Kritici Brexitu nejčastěji argumentují tím, že kampaň před referendem byla plná dezinformací a slibů, které se po zveřejnění výsledků ukázaly jako lživé. To podle nich dává Británii šanci se podruhé rozhodnout informovaněji.

Účastníci demonstrace nejčastěji spojily své transparenty, hesla a projevy nesouhlasu s ekonomickými dopady a pracovními možnostmi. AP News citovala například lídra liberálních demokratů Vince Cabla, který před davem pronesl „Brexit není hotová dohoda. Brexit není nevyhnutelný. Brexit může být zastaven!“

Vláda Theresy Mayové není zatím v postupu ohledně Brexitu jednotná. Vystoupení je sice její cíl, nicméně různá křídla vlády navrhují odlišné postupy. Část z nich je toho názoru, že by Británie měla odchod urychlit a dotáhnout obchodní dohody se zbytkem světa. Pro druhý názorový proud je důležitá dohoda s Evropskou unií - takzvaný měkký Brexit.

Mnoho společností varuje, že pokud politická reprezentace nedokáže s Unií dotáhnout dohodu o volném obchodu, bude to mít velmi vážné důsledky. Některé společnosti hrozí i odchodem z tamního trhu. Jsou mezi nimi společnosti, které zaměstnávají tisíce lidí. Podle listu The Washington Post se takto nechal slyšet například Airbus.

Tagy: