VIDEO: Když vytvoření záchranářské uličky nefunguje - víte, co máte v takové situaci udělat?

Když vytvoření záchranářské uličky nefunguje.

Nevytvořená záchranářská ulička (Zdroj: PČR JMK)

VIDEO: Když vytvoření záchranářské uličky nefunguje - víte, co máte v takové situaci udělat?

Tyhle záběry znovu a jasně dokazují, že prokousat se kolonou na přetížené dálnici je někdy hororová záležitost. Záběry z vrtulníku to jen potvrzují. Dlužno podotknout, že se před hasiči a záchrankou na místo havárie, naštěstí jen s lehoučkým zraněním jednotlivce, muselo záchranářskou uličkou probít několik aut. Záběry byly pořízeny před nedávnem na D1 poblíž Brna.

Mnoho řidičů se záchranářům snaží pomoci a uhýbají. Ale najdou se i tací, kteří nevědí, co vlastně mají udělat. Snahou záchranářů je tak usnadnit průjezd sanitkám a dalším vozům IZS a zajistit rychlejší a bezpečnější cestu k pacientovi.

Od loňského října je povinné uličku tvořit mezi levým a přiléhajícím pruhem. Vozidla musí již při příjezdu ke koloně zastavit s dostatečným odstupem od vozidla, které v koloně již stojí, aby bylo možné případně manévrovat (popojet).

V levém pruhu co nejvíce vlevo a v přilehlém a dalších pruzích (prostředním a pravém) vpravo tak, aby mezi těmito pruhy vznikl prostor o minimální šířce 3 m. Tím budou pravidla stejná jako v okolních státech.

Za neoprávněné užití tohoto pruhu hrozí pokuta až 2 500 Kč. Mnohem horší je ale případ, kdy neukázněný řidič zpomalí nebo dokonce omezí probíhající záchrannou akci.