VIDEO: Nová vysokorychlostní trať do Drážďan

Rychlodráha v České republice?

Cesta vlakem z Prahy do Drážďan by v budoucnu mohla trvat pouze hodinu. Minulý týden se kvůli stavbě vysokorychlostní trati setkal ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček v Berlíně se svým protějškem. Projekt stavby je zatím jen ve fázi příprav.

Celý úsek trati, jehož klíčovou částí je přeshraniční šestadvacet kilometrů dlouhý tunel pod Krušnými horami, by měl stát kolem 125 miliard korun. Plány jsou ale zatím hlavně na papíře. Začít stavět by se podle Havlíčka mohlo už v roce 2025. Ještě není jasno, jestli se pojede přes Ústí nad Labem nebo přes Lovosice, sám ministr upřednostňuje Ústí nad Labem, může to ještě ale narazit na určité bariéry.

Z Ústecka by pak trať měla pokračovat směrem do německých Drážďan. A jezdit by se na ní mělo podstatně rychleji než dosud. V současnosti se cestující z pražského hlavního nádraží dostanou do Drážďan nejrychleji podle jízdního řádu za 2 hodiny a 17 minut a urazí cestu dlouhou 192 kilometrů.

Ministr Havlíček řešil vysokorychlostní trať Praha–Drážďany s německým ministrem dopravy a digitální infrastruktury mínulý týden v Berlíně. Oba politici tam podepsali dopis adresovaný eurokomisařce pro dopravu. Podpořili tím německou žádost o spolufinancování projektu z evropských prostředků. Podle mnohých to ale mělo přijít mnohem dřív. Vysokorychlostní trať z Prahy do Drážďan patří vzhledem k narůstající nákladní dopravě mezi Českem a Německem k prioritám obou zemí.