VIDEO: Počet vydaných neschopenek se po zrušení karenční doby zvýšil

Rozhovor: Co přineslo zrušení karenční doby?

Rozhovor s Jitkou Hejdukovou

To, čeho se zaměstnavatelé a opozice obávali v souvislosti se zrušením karenční doby, se naplnilo. Podle dat, které má televize Prima k dispozici, od chvíle, kdy už nejsou zaměstnanci v prvních třech dnech doma zadarmo, vzrostl za letošní červenec počet těch, kteří jsou na neschopence oproti tomu loňskému o bezmála 7 tisíc nemocných, tedy o více než desetinu. I přesto ale ministerstvo práce a sociálních věcí říká, že se podle nich neschopenky nezneužívají.

‚‚Dneska, když je lidí nedostatek, a potom vám třicet procent marodí, tak to způsobuje problémy ve výrobě, kde musíme sehnat náhrady za ty lidi a je to těžší,“ říká plzeňská podnikatelka a majitelka personální agentury Ludmila Ledecká, která zaměstnává stovky lidí. Změnu po znovuzavedení prvních tří dnů placené neschopnosti prý pocítila už první měsíc, co byla karenční doba zrušena.

Resort tvrdí, že číslo nemocných v pracovní neschopnosti se zvýšilo také kvůli tomu, že je nižší nezaměstnanost, tedy více zaměstnanců a tím i pojištěnců. Opak si ale myslí zástupci zaměstnavatelů a vládní opozice.

Tagy: