VIDEO: Stovky mrtvých zvířat podél silnic.Oheň v Austrálii zabíjí vše živé

V Austrálii zahynulo kolem půl miliardy volně žijících zvířat ZDROJ:CNN

Video z Nového Jižního Walesu oblétlo celý svět! Ukazuje spálené zbytky zvířat pokrývajících silnici v Batlow, kudy prošlo ohnivé peklo. Podle vědců už kvůli požárům v Austrálii zahynulo kolem půl miliardy volně žijících savců, ptáků a plazů. Upozorňujeme na drastické a stresující záběry.

Umírají i lidé. Rozsáhlé požáry, které několik měsíců sužují hlavně jihovýchod Austrálie, si vyžádaly už nejméně čtyřiadvacet obětí. Zatím poslední obětí se stal 47letý muž, který utrpěl infarkt, když se snažil před ohněm chránit dům svého přítele jihozápadně od hlavního města Canberry. Zranění utrpěli v sobotu při boji s plameny čtyři hasiči. Ve státě Viktoria se dál pohřešuje šest lidí. Bilance obětí by tak mohla dál stoupat.

Včera si mohli díky nižším teplotám hasiči a obyvatelé postižených oblastí trochu vydechnout. Podle meteorologů se ale vysoké teploty na jihovýchod Austrálie brzy zase vrátí. Premiér Scott Morrison varoval, že požáry mohou trvat i měsíce. Od loňského října oheň sežehl již více než pět milionů hektarů země. To je více než například rozloha celého Slovenska.

Nižší teploty umožnily uhasit některé z požárů, podle úřadů se jich ale nadále mnoho nebezpečně šíří. Ohni už padly v Austrálii za oběť více než dva tisíce domů. Sobotní požáry zřejmě zničily stovky dalších, uvedl náčelník hasičů ve státu Nový Jižní Wales, Shane Fitzsimmons, který sobotu označil za "strašlivý" a "velmi náročný" den.

V Novém Jižním Walesu dál zuří asi 170 požárů vegetace, v sousední Viktorii asi 50. Po sobotě, kdy teploty v okolí Sydney dosahovaly téměř 50 stupňů, se mnohde díky větru ochladilo a na některých místech i mírně pršelo. V sobotu australská vláda povolala asi 3000 členů armádních záloh, aby hasičům s bojem proti ohni pomohli.

Premiér Morrison oznámil vytvoření zvláštní agentury, která bude mít na starosti obnovu a pomoc těm, kteří přišli o svá obydlí. Fungovat by měla nejméně dva roky.

Hasičům v sobotu večer v prohlášení poděkovala i královna Alžběta II., která je na základě australské ústavy hlavou státu. Australany podpořili také další členové britské královské rodiny. Pozůstalým po obětech vyjádřili soustrast i princové William a Harry s rodinami.

ZDROJ: iprima/ČTK/CNN

Tagy: