VIDEO: V liberecké zoo odchytávali pelikány!

Odchyt pelikánů

Odchyt pelikánů

Velké stěhování včera čekalo v liberecké zoo na dvacet pelikánů. Ti se totiž musí přemístit z jezírka na speciální zimoviště. Jenže ptáci své teritorium opustit nechtěli! No a tak je museli zoologové odchytit - pozor si při tom museli dávat hlavně na jejich špičaté zobáky.

Pelikáni si na jezírko liberecké zoo přes léto zvykli natolik, že chovatelům bylo hned jasné, že se jen tak přestěhovat nenechají. A stěhování jim zkomplikovalo i letošní sucho. Ošetřovatelům proto zbylo jediné - pelikány bílé a skvrnozobé jednoduše chytit do ruky - alespoň takový byl původní plán. Počítali dokonce i s krizovým scénářem.

Nakonec se podařilo pomocí kajaků pelikány vyhnat na břeh, kde je pak do rukou lidé chytali a nakládali do připravených aut. Až na tři se podařilo napoprvé chytit všechny. Trojice zarputilých ptáků se ale nechtěla jen tak vzdát. A byli to právě ti, kteří ve skupině létají. Ošetřovatelům dali pořádně zabrat. Nakonec ale i oni skončili v autě.

Pro pelikány je ale zimoviště životně důležité. V mrazech by venku nepřežili. Navíc v něm musí zahnízdit - mláďata by se pak měla vylíhnout začátkem příštího roku.

Tagy: