VIDEO: Vězni skládali závěrečné učňovské zkoušky

Závěrečné učňovské zkoušky ve věznici v Rýnovicích

Studující vězni

Tři desítky odsouzených dnes ve věznici v Rýnovicích na Jablonecku skládali závěrečné učňovské zkoušky. Čekala na ně zkušební komise, před kterou museli ukázat, co všechno se zvládli naučit.

V českých věznicích si aktuálně odpykává svůj trest necelých dvacet tisíc odsouzených, z toho zhruba tisícovka jich studuje v deseti pobočkách vězeňského učiliště. Každý rok dostávají výuční list v průměru dvě stovky vězňů. Dokument přitom vypadá úplně stejně jako z běžného učiliště - to, že se dotyčný vyučil za mřížemi, z něho nikdo nepozná.

Podle mistrů odborného výcviku má studijní program velkou úspěšnost, propuštění vězni prý poměrně často posílají děkovné dopisy, že díky výučnímu listu našli slušnou a dobře placenou práci.

Vzhledem k nedostatku absolventů technických oborů na trhu práce mají opravdu stále větší šanci se uchytit, mnoho zaměstnavatelů už dnes také ustupuje od dříve obvyklé podmínky čistého trestního rejstříku.

Studovat za mřížemi má pro vězně své výhody už v průběhu výkonu trestu, především to, že díky učení čas strávený v cele rychleji utíká. Dřív byli vězni v nevýhodě oproti těm, kteří pracují, protože zaměstnaní odsouzení pobírají za práci odměnu, teď se ale všechno mění. Studující vězni mají nárok na stipendium. Poslechněte si Josefa Polcara, ředitele Středního odborného učiliště, které zastřešuje všech deset poboček v českých věznicích.

Tagy:
věznice absolvent