Základní hygiena má svá pravidla, ne každý je dodržuje. Jak a kdy je třeba mýt si ruce?

Hodně lidí si podle odborníků myje špatně ruce. Například asi každý třetí člověk na vodu i mýdlo zapomene po použití toalety. Dodržujete hygienu rukou vy? A jak by měla správně vypadat?

Naše imunita potřebuje být podle odborníků stále něčím stimulována, aby, jak se říká, „neusnula“. Přehnaná hygiena a dezinfekce všeho tak může být někdy spíš ke škodě než užitku. Kontakt s nejrůznějšími bakteriemi je přirozený, často pozitivní a žádoucí. Jak se říká, není špína jako špína. Vlastní domov (vč. zdravého mazlíčka), zahrada, oplocené hřiště, les, příroda - to jsou místa, kde se podle mnohých odborníků obvykle vyskytuje spíš tzv. "zdravá špína", která imunitě pomáhá. Nicméně mytí rukou v určitých konkrétních situacích by měl být základní návyk každého z nás.

Prevence před infekcemi

Asi osmdesát procent infekčních nemocí se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) šíří právě špinavýma rukama, jejich správné mytí je tak nejjednodušší preventivní opatření. Jde zejména o chřipku, hepatitidu typu A nebo průjmová onemocnění způsobená salmonelou či rotaviry. "Správnou hygienou lze snížit respirační onemocnění o 16 procent," uvádí Státní zdravotní ústav na svém webu.

Den hygieny rukou

Právě 5. květen byl Světovou zdravotnickou organizací vyhlášen dnem hygieny rukou. V rámci toho probíhají edukativní akce v nemocnicích, hygienických stanicích i školách. Především ve zdravotnických zařízeních, kde se rizikové bacily vyskytují ve větší míře, je tato procedura o to víc důležitá. A dodržovat ji musí i samotný personál, což ne vždy každý zdravotník prý dělá.

Obecně ale valná většina lidí si ruce zřejmě nemyje správně - krátce nebo bez mýdla. Asi 30 procent podle WHO zapomíná pustit kohoutek u umyvadla po použití toalety. A to i veřejné. Možná i proto obsahuje fekální bakterie až 14 procent bankovek v oběhu, 10 procent platebních karet a jeden ze šesti telefonů. Upozorňuje na to SZÚ.

Kdy je třeba umýt si pořádně ruce?

Ruce bychom si měli mýt před jídlem, to je základní a všem známý návyk. Dále při a po přípravě jídla (především pokud zpracováváme syrové maso), při příchodu domů, zvlášť po použití hromadné dopravy či po kontaktu s předměty užívanými mnoha lidmi (peníze, nákupní košíky). Jak už bylo uvedeno, na vodu s mýdlem bychom neměli zapomínat ani po návštěvě WC, také po manipulaci s odpadky či kontaktu se zvířaty. A především také v období nemoci – při smrkání, kýchání, kašli, před a po ošetření poranění a po kontaktu s nemocným člověkem. A po návštěvě nemocnice či lékařské ordinace.

V nemocnicích je potřeba čistých rukou důležitá nejen kvůli návštěvám, ale také kvůli pacientům. V současné době by měly být ve většině nemocnic instalovány na chodbách i v pokojích zásobníky s dezinfekčním prostředkem, které nahrazují vodu a mýdlo. Jsou určeny pro personál, pacienty i návštěvy. "Návštěvy jsou vyzývány k dezinfekci rukou před tím než jdou k lůžku pacienta. Na každém oddělení je na chodbě za tímto účelem k dispozici dezinfekční prostředek," říká například náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Lada Nováková z havlíčkobrodské nemocnice.

Jak bychom si měli správně mýt ruce?

Ruce bychom si měli mýt ideálně 15 – 20 vteřin. Nejprve opláchnout teplou vodou, poté aplikovat mýdlo a mimo proud vody důkladně mnout ruce o sebe - ve všech záhybech, na hřbetu i prostory mezi prsty. Poté ruce opláchnout proudem vody a důkladně osušit o čistý ručník nebo jednorázovou utěrku. Nemáte-li po ruce mýdlo a vodu, například na cestách, vhodné je podle doporučení zdravotního ústavu použití antibakteriálního gelu.

Ivana Kropáčková

Tagy: