CNN Prima News Zuzana Štíchová
Zuzana Štíchová

Zuzana Štíchová

editorka CNN Prima NEWS

Nejnovější příspěvky autora

Názory

KOMENTÁŘ: Z 28 na 14 procent. Co stojí za vyhasnutím komety Nerudové?

Byla jednou ze tří horkých kandidátů na postup do druhého kola prezidentské volby. Nakonec ekonomka Danuše Nerudová v tvrdé konkurenci Petra Pavla a Andreje Babiše skončila jako jasná poražená – ztratila na ně více než 1,2 milionu hlasů. Které faktory sehrály hlavní roli v jejím sešupu z předpovídaných 28 na 14 procent?

Evropské volby 2024

Evropský parlament v kostce: Jak funguje a jak ovlivňují rozhodování v Bruselu Češi?

V Česku se netěší příliš dobré pověsti, přestože nebo možná právě proto, že málokdo přesně ví, jak Evropský parlament funguje. Jde přitom o jedinou instituci EU volenou přímo občany jednotlivých zemí. Čeští europoslanci mají hlasovací právo stejné jako jejich kolegové z jiných zemí. Svou příslušností k jednotlivým frakcím či působením ve výborech, mohou ovlivňovat názory a rozhodnutí svých kolegů. Europoslanců má Česko 21. Jak europarlament funguje a v jakých frakcích se jeho členové sdružují?

Další příspěvky autora

Poslední chvíle před smrtí v bahně: Vyděšená Eleonora volala otci, ten jí nedokázal pomoci

Sesuv půdy na italském ostrově Ischia má už osm obětí. Jako první našli záchranáři už v sobotu v obci Casamicciola tělo 31leté Eleonory Sirabellové. Ta měla těsně před smrtí volat o pomoc svému otci, který žil ve vedlejší vesnici a jenž se ji snažil po telefonu ulidnit. V domku Eleonora žila se svým partnerem, námořníkem Salvatorem Impagliazzem. Ten je stále mezi nezvěstnými.

Datum korunovace krále Karla má být symbolické. Ceremoniál bude jiný než za Alžběty

Téměř na den přesně 70 let po korunovaci Alžběty II. posadí arcibiskup královskou korunu na hlavu Karla III. Podle neoficiálních informací zveřejněných agenturou Bloomberg by datem ceremoniálu měl být 3. červen 2023. U Alžběty to bylo o den dříve v roce 1953. Korunovace by tradičně měla proběhnout ve Westminsterském opatství, historicky ji prováděl arcibiskup z Canterbury. Akt je připravován pod krycím jménem Operace královské jablko a proběhne téměř devět měsíců po smrti královny Alžběty II. Oficiálnímu oznámení data předcházejí intenzivní přípravy.

Italové splnili přání Orbánovi, Kreml cítí šanci. Zablokuje Meloniová ruské sankce?

Od mezinárodně uznávaného a mezi Italy nezvykle populárního premiéra Maria Draghiho ke zřejmě nejpravicovější premiérce od dob fašistického vůdce Benita Mussoliniho. Zatímco Evropská unie vzhlíží k novému kabinetu v Itálii s obavami, protože bude euroskeptický, ruce si mne maďarský premiér Viktor Orbán. Ten v pravděpodobné premiérce Giorgii Meloniové vidí spojence proti pokračování ruských sankcí. Svou šanci vycítil i Kreml, který okamžitě nahodil „udičku“ směr Řím.

Naše ekonomika padne do zimy, říká ruský odborník a popisuje katastrofu horší než sankce

Zatímco dopady západních sankcí jsou často zpochybňovány, o důsledcích vyhlášené mobilizace nemá ruský ekonom Vladislav Inozemcev pochyby. Ekonomika kvůli rozhodnutí Vladimira Putina přijde podle experta o tři až čtyři miliony zaměstnanců. Devastující budou následky mobilizace především v chudších oblastech, protože peníze původně směřované do investic odkloní vláda na frontu. Do zimy by se tak mohla ruská ekonomika podle Inozemceva zcela zhroutit.

Okamura nechtěně hlasoval pro kandidáta TOP 09. I natržený a přeškrtnutý lístek je platný

Předseda SPD Tomio Okamura chtěl vyjádřit nesouhlas se současnou vládou. A protože na Praze 6, kde volí, jeho SPD kandidáta nepostavila, rozhodl se znehodnotit lístek pro aspiranta TOP 09 a obhajujícího senátora Jiřího Růžičku. Pokud ale lístek pouze natrhl a přeškrtl, jak sám po odvolení prohlásil, odevzdal mu svůj hlas nejspíš právoplatně. Podle zákona totiž poškození lístku a přeškrtnutí jména ke znehodnocení nestačí, pokud je nadále zřejmé, čí lístek se v obálce nachází.