reklama

10 pokojových rostlin, které milují rozpálené okenní parapety

Máte okna na té straně, kde vám slunce přímo praží do oken? Pěstování pokojových rostlin v takových podmínkách nemusí být jednoduché. Řada lidí se dokonce zeleného parapetu po několika nezdarech nakonec vzdá. Není to však nutné, když víte, jaké rostliny na takovém okně pěstovat. Ano, jsou i rostliny, které právě takové podmínky k životu požadují a výheň na okenním parapetu doslova milují. A pokud je neznáte, u nás se dozvíte, jaké to jsou.

reklama

Tou nejlepší rostlinou pro rozžhavené parapety je Aloe Vera

Aloe Vera je naprosto jedinečnou rostlinou, která má neuvěřitelné léčivé účinky. Její míza poskytuje okamžitou úlevu při drobných poraněních, popáleninách a štípancích. Také je to i jedna z nejlepších čističek vzduchu. No a kromě toho jde rovněž o ideální rostlinu pro pěstování na prosluněných parapetech. Potřebuje totiž co nejvíce světla. Je jí proto nejlépe na jižním nebo západním okně. Díky své odolnosti vůči suchu, je skvělou rostlinou i pro naprosté začátečníky a zapomnětlivé majitele. Snadno se rozmnožuje.

Kalanchoe miluje teplo

Další takovou rostlinou, která si potrpí na dostatek slunce, je kalanchoe. Čím více světla rostlina dostane, tím lépe bude vypadat. I ona by měla být umístěna v zimě na jižním okně a v létě na východním okně. Nejlépe se tomuto hustě listnatému sukulentu daří tam, kde není vystaven průvanu. Mezi zálivkami by se substrát měl nechat zaschnout.

Tlustice vejčitá vás za dostatek světla možná odmění i květy

Tlustice vejčitá, Crassula ovata nebo také Jade plant, patří k oblíbeným pokojovým rostlinám. Pokud jí poskytnete dostatečné množství slunečního svitu a vody, dokáže se krásně rozrůst a může vám dokonce i začít kvést. I ona je relativně snadnou rostlinou na údržbu. Vyžaduje minimálně čtyři hodiny slunečního světla. Daří se jí proto nejlépe na jižním okně. Ačkoli je tlustice macatá a odolná proti suchu, není to kaktus.

Kroton má s klíšťaty podobný jen tvar listů

Pokud hledáte nějakou barevně zajímavou rostlinu pro své okno, podívejte se po krotonu. Je to skutečně velmi zajímavě zbarvená rostlina, která působí dost exoticky. Má silné kožovité listy, ve tvaru klíštěte (po němž se také jmenuje, protože kroton je řecky klíště), které hýří žlutou, růžovou, fialovou, oranžovou a šarlatovou barvou. Jak stárnou, mohou se některé odrůdy dopracovat až do černého odstínu. Aby byly její listy pestře barevné, potřebuje co nejvíce přímého světla. Příliš málo světla vede k tomu, že jsou její listy matné, nepříliš vybarvené a často i opadávají. Má rád vysokou vlhkost, a proto je vhodné ho kropit rozprašovačem.

V prosluněném okně si lebedí i bazalka

Ano, je tomu skutečně tak. Bazalka, jedna z nejoblíbenějších doma pěstovaných bylinek totiž miluje vyhřátá prosluněná místa. Nejlépe se jí daří tam, kde je alespoň 6 hodin přímého slunečního tepla a teplota mezi 22-29 °C. V zimě pak potřebují být mimo dosah průvanu a často otevřených oken.

Bokarnea tlustokmená nebo také sloní noha miluje jižní stranu

Bokarnea vás zaujme již od prvního pohledu. Díky jejímu atypickému kmenu se jí také říká sloní noha. I když je to palma, pěstuje se spíše jako sukulent, protože je spíše členem rodiny agáve. Její zavalitý kmen ve tvaru žárovky dokáže rostlině uchovat vodu i na několik týdnů. Dejte si proto pozor na přílišné zalévání, to by mohlo způsobit žloutnutí a opad listů. A protože roste pomalu, budete ji muset přesadit pouze jednou za rok nebo možná co dva roky. Dařit se jí bude na oknech situovaných na jih.

Pokojový jasan nebo také Radermachera čínská

Pokojový jasan je svým způsobem nováčkem mezi pokojovými rostlinami, protože k tomuto pěstování byl uzpůsoben teprve v osmdesátých letech minulého století v jižní Číně a na Tchaj-wanu. K svému životu potřebuje spoustu jasného, ale nepřímého slunečního světla. Když ho má málo, může se vytáhnout a vypadat napjatě.

Tropický ibišek patří již k tradičním pokojovým rostlinám

Tropický ibišek je známý pro své krásné velké květy. Aby se ibiškům u vás dařilo, potřebují k svému životu intenzivní světlo. Nejlépe se jim proto daří na prosluněných parapetech. Kromě toho pak potřebují i pravidelné zavlažování, ale dejte si pozor, abyste je příliš nepřemokřili.

Avokádo si můžete vypěstovat z pecky

Avokádo v posledních letech u nás zažívá ohromný rozmach, a to nejen v kuchyni, ale i na okenních parapetech, kde se objevuje jako pokojová rostlina. Avokádo miluje přímé sluneční světlo. Pokud máte na okně i dostatek místa, bude naprosto spokojené a bude se mu u vás ohromně dařit.

Haworthii jen tak něco nezabije

Haworthií existuje spousta druhů. Všeobecně jde o jeden z nejoblíbenějších a nejčastěji pěstovaných sukulentů. Velmi se podobá Aloe Vera. Stejně jako ona má mimochodem i silné, tmavě zelené listy a po stranách má bílé pruhy tubulovitých bradavic. Velmi snadno se množí, když kolem základny vyskočí odnože. Ty pak stačí jen vytáhnout nahoru, nechat je pár dní zatvrdnout a zasadit do nové nádoby. Je to ideální pokojová rostlina pro naprosté začátečníky, protože má neskutečnou výdrž a hned tak něco ji nezabije.

Tagy:
pokojovky rostliny na slunce rostliny do tepla

Hlavní zprávy

KOMENTÁŘ: Zbytečná válka mezi cyklisty a řidiči. V Kodani si dokáží všichni vyjít vstříc

Zákon o 1,5metrovém rozestupu při předjíždění cyklistů znovu rozvířil nekonečnou zákopovou válku, která v Praze probíhá mezi zastánci cyklistické a automobilové dopravy. Dopravní prostředek však v tomto souboji působí často pouze jako symbol stále vyhrocenějšího sváru mezi takzvanými progresivity a konzervativci, kteří nechtějí ustoupit ani o píď. Kodaň přitom ukazuje, že si všichni účastníci dopravního provozu mohou vyjít vstříc.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Zeman opustil nemocnici. Odpoledne měl v Lánech nabitý program

Prezident Miloš Zeman opustil ve středu dopoledne Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN), ve které byl kvůli dehydrataci a vyčerpání hospitalizován od minulého úterý. Hlavu státu čekal odpoledne poměrně nabitý program. Měl totiž domluvené rovnou tři schůzky, a to s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) kvůli rozpočtu, se šéfem ODS Petrem Fialou a také s předsedou hnutí SPD Tomiem Okamurou.

Co předcházelo sebevraždě hokejisty Prokopa? Partnerka udělala rázný krok a odjela

Co přesně stálo za odchodem mladého hokejisty Tomáše Prokopa? Nad tím si láme hlavu řada jeho známých, kolegů. Jak potvrdil mluvčí klubu Motor České Budějovice, šlo o nešťastnou lásku. Že spolu už netvoří pár dokazují i sociální sítě jeho přítelkyně Adély, která smrt bývalého partnera těžce nese. Mohl být motivem jeho sebevraždy opravdu rozchod?

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Záchranu horolezců v Pákistánu pojišťovna neproplatí. Porušili podle ní podmínky

Pojišťovna Uniqa neuhradí náklady na záchranu dvou českých horolezců z hory Rakapoši v Pákistánu. Už zaplacené peníze po nich může vymáhat, sdělila mluvčí pojišťovny Eva Svobodová. Horolezci podle ní nejméně ve dvou ohledech porušili podmínky pojištění. Horolezce, které před týdnem z hory snesl vrtulník, podle pákistánského tisku zadržují místní úřady, dokud nezaplatí náklady za záchrannou operaci.

reklama

Domácí zpravodajství

Tihle šílenci fakt ne, hlásá Babiš v novém videu. Straší migranty a nízkými důchody

Premiér Andrej Babiš (ANO) vytáhl nový předvolební klip. V něm jsou zachyceny zakuklenci s transparenty s nápisy „nižší důchody“, „ať o nás rozhoduje Brusel“ či „uprchlíci, vítejte“. Následuje střih na předsedu vlády, který tvrdí, že bude proti těmto „šílencům“ bojovat. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík pod příspěvkem, který byl zveřejněn na sociálních sítích, napsal, že Babiš lže a skončí ve vězení.

Středula: Uklízečka schodek rozpočtu nezpůsobila. Zaměstnanci si zvýšení platů zaslouží

Zaměstnanci si zaslouží přidat navzdory vysokému schodku státního rozpočtu či problémům vzniklým pandemií koronaviru. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Podle něho nízkopříjmoví zaměstnanci za schodek rozpočtu nemůžou, a tudíž by za něj neměli být trestáni. Za viníky schodku označil politiky.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama