CNN Prima News rostliny

rostliny

Výpis příspěvků ke štítku „rostliny“

Obří kytce páchnoucí po mrtvolách hrozí vyhynutí. V Asii z ní vyrábějí energy drinky

Parazitické rostlině, která má největší květy na světě a páchne jako hnijící maso, hrozí vyhynutí. O vzácnou raflézii se botanici zajímají po staletí, nyní se ale o budoucnost květiny obávají a vyzývají k její záchraně. Rostlinu s květy o průměru přes jeden metr a váze více než deset kilogramů se totiž nedaří rozmnožit a kvůli kácení lesů v jihovýchodní Asii zřejmě brzy nebude mít kde růst. Místní ji přitom využívají k výrobě léčiv nebo energetických nápojů. Píší o tom weby The Guardian či Sky News.

Památník obětem zla: Meditační zahradu v Plzni si autor vysnil v komunistickém žaláři

Meditujete rádi? Pokud ano, zveme vás na magické místo jako stvořené pro rozjímání, do plzeňské Meditační zahrady. Kromě relaxování v přírodě vás čeká i výprava do historie. Kdo se tam v nejbližší době nedostane, ten se může pokochat alespoň reportáží v pořadu Prima Česko. V té uvidí se navíc dozví i podrobnosti o životě jejího zakladatele Luboše Hrušky.

Na žatecké chmelnici vyrostl 60metrový půllitr. Má nejen estetickou, ale i praktickou funkci

Vrátit české půdě její životadárnou sílu, vláhu a živiny a chránit ji pomocí rostlin před erozí. Takový je cíl mnoha pěstitelů v Česku. A totéž platí o projektu Kytky pro chmel. Ten má zajistit dostatek vyhlášeného žateckého chmele, který patří k národním chloubám, pro příští generace, a to za pomoci tradičních postupů a moderních technologií.

Pěstování zeleniny bez zeminy: Aquaponie dobývá svět a daří se jí i v Česku

O hydroponii, tedy pěstování rostlin pod střechou, bez hlíny, v živném roztoku, jste už určitě slyšeli. Stále více se ale prosazuje také její mladší sestra aquaponie. Ta spojuje pěstování rostlin s chovem ryb. Právě s touto technologií se teď Češi poprvé vydali prosadit na největším veletrhu moderních farmářských technologií v Amsterodamu a byl tam s nimi i náš štáb.

Future Farming vyvinul Aztéckou zahradu s umělým deštěm. Nejjednodušší způsob pěstování zeleniny

Česká technologická firma Future Farming, která se zabývá vývojem pokročilé aquaponie a dalších nových technologií pro moderní zemědělství, má za sebou rekordní rok. Firma hlásí rekordní tržby ve výši 225 milionů korun a v meziročním srovnání i 2,5 krát vyšší zisk ve výši 25 milionů korun. V červnu se firma chystá vstoupit na evropský trh se zcela novou technologií nazvanou Aztécká zahrada.

Sledujte RADAR: Česko sevře mráz, problémy čekají řidiče i zahrádkáře. Kde platí výstraha?

V příštích dnech bude v Česku v noci až minus šest stupňů Celsia. V nižších polohách proto hrozí poškození kvetoucích ovocných stromů. Vyplývá to z výstrahy, kterou v neděli zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Meteorologové doporučují stromy chránit před mrazem například orosováním či pálením vlhkého rostlinného odpadu. Kvůli počasí by mohli mít problém i řidiči, kteří už přezuli na letní pneumatiky.

Už žádnou Bečvu. Hladík si chce posvítit na znečišťovatele řek, výrazně zvýší pokuty

Výrazné zvýšení sankcí i on-line monitoring největších potenciálních znečišťovatelů. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) připravuje kroky, aby se už neopakovaly ekologické katastrofy podobné té na řece Bečvě. Plán o čtyřech pilířích počítá i se zaslepením černých výustí. Změní se i definice havárie. Hladík to řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Slavíme Světový den divoké přírody: Proti pašerákům bojují i Češi

Přesně před padesáti lety, 3. března 1973, byla ve Washingtonu přijata dohoda o ochraně zvířat a rostlin, označovaná jako CITES. Reguluje mezinárodní obchod s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, který devastoval jejich populace ve volné přírodě. Například během minulého století byly vybity miliony slonů kvůli obrovskému zájmu o slonovinu. Bez omezení obchodu se slonovinou a bez ochrany slona afrického by velká sloní stáda z Afriky zcela zmizela. Úmluva nyní chrání téměř 6 000 druhů živočichů a 33 000 druhů rostlin. Den jejího podpisu se slaví jako Světový den divoké přírody – World Wildlife Day.

Bučení krav a bzučení dronů: Začala éra robotických farmářů a chytrých polí

Farmařina je odjakživa dřina náročná na energii i čas. Pěstování zemědělských plodin vyžaduje tvrdé úsilí, obětavou péči i schopnost zasáhnout bez prodlení, kdykoli je třeba. Co kdyby ale existoval způsob, jak si práci na polích výrazně usnadnit a její podstatnou část přenechat těm, kteří ji zvládnou stejně dobře, ale výrazně rychleji? Takovou možnost nabízejí bezpilotní drony, kterým neunikne žádný důležitý detail. Technologickou revoluci už zažívají v sousedním Rakousku, kde se robotičtí farmáři stali každodenními pomocníky.

Bude dostatek vánočních hvězd? Letos se rychle prodávají

Drahé energie drtí tuzemské pěstitele pryšců nádherných, kterým se přezdívá vánoční hvězdy nebo poinzécie a Češi jimi tradičně zdobí své domovy během vánočních svátků. Vytápění skleníků zdražilo v současnosti natolik, že účty za energie v řadě případů přesahují tržby za prodané květiny. Před Vánoci proto hrozí nedostatek těchto rostlin z domácí produkce.