CNN Prima News rostliny

rostliny

Výpis příspěvků ke štítku „rostliny“

Teplé zimy přepisují pylový kalendář. Které alergeny vás mohou potrápit už v lednu?

Nezvykle teplé zimy prodlužují pylovou sezónu a posouvají její nástup čím dál více do zimních měsíců. Zatímco dříve začínala až koncem února, dnes mohou první alergeny trápit citlivé jedince už na sklonku ledna. Podobný scénář odborníci zaznamenali loni, kdy lednové teploty překročily 10 °C. Právě to je zlomový okamžik pro zahájení rozpuku prvních stromů. Jak se v zimě s alergiemi vypořádat a jaké nové alergeny mohou lidi v sezóně potrápit?

Legalizace konopí: Mít tři rostliny pro vlastní potřebu nebude problém, navrhuje ministerstvo

Aktualizováno

Pěstování konopí do počtu tří rostlin by do budoucna nemělo být ani přestupkem. Zamýšlená legalizace se týká pouze pěstování pro vlastní potřebu, a to lidmi staršími 21 let. Hranicí mezi přestupkem a trestným činem má pak být překročení počtu pěti rostlin. Doma bude možné legálně přechovávat až 50 gramů sušiny konopí, mimo domov 25 gramů. Počítá s tím novela trestních předpisů, kterou v pondělí ministerstvo spravedlnosti odeslalo vládě.

Ráj pro 400 turistů. Dechberoucí ostrov nastavil tvrdá pravidla, nabízí jedinečný zážitek

Bělostné pláže, průzračná voda, exotika a klid. Právě tím se vyznačuje Ostrov lorda Howa, který lidé najdou nedaleko Austrálie. Svou polohou a flórou by se z ostrova mohlo stát hojně vyhledávané dovolenkové letovisko – nebýt tvrdých a jasných pravidel, které zde panují. Již 40 let se na ostrově smí v jeden čas nacházet maximálně 400 turistů. Opatření slouží jako ochrana před davy i negativními dopady na životní prostředí. Pobyt zde navíc nabízí jedinečný zážitek.

Obří kytce páchnoucí po mrtvolách hrozí vyhynutí. V Asii z ní vyrábějí energy drinky

Parazitické rostlině, která má největší květy na světě a páchne jako hnijící maso, hrozí vyhynutí. O vzácnou raflézii se botanici zajímají po staletí, nyní se ale o budoucnost květiny obávají a vyzývají k její záchraně. Rostlinu s květy o průměru přes jeden metr a váze více než deset kilogramů se totiž nedaří rozmnožit a kvůli kácení lesů v jihovýchodní Asii zřejmě brzy nebude mít kde růst. Místní ji přitom využívají k výrobě léčiv nebo energetických nápojů. Píší o tom weby The Guardian či Sky News.