CNN Prima News klíště

klíště

Výpis příspěvků ke štítku „klíště“

Klíšťata na jihu Čech. Odsud si Pražané vozí nebezpečné nemoci, varuje Prymula

Zvýšený výskyt klíšťat je u nás rizikový především v Jihočeském kraji. V porovnání s Rakouskem v proočkovanosti zaostáváme, ale situace se zlepšuje. To řekl epidemiolog Roman Prymula v pořadu CNN Prima NEWS Nový den k problému s vakcinací proti nemocem spojeným s obávanými parazity. Mimo jiné se vyjádřil k aktuálně diskutovanému umělému sladidlu aspartamu, které může mít podle zpráv odborníků karcinogenní dopady na lidský organismus.

Jak na klíšťata? Nepodceňujte jejich kousnutí, varuje paní Alena a zmiňuje vážné problémy

Přírodovědkyně Alena Žákovská se přes 30 let věnuje zkoumání klíšťat a patogenních mikroorganismů způsobujících onemocnění, která přenášejí klíšťata. Sama před mnoha lety onemocněla lymskou boreliózou. „Začalo to nejasnými obtížemi, které vypadaly jako běžná viróza. Postupně se přidaly bolesti svalů a kloubů. Na boreliózu se přišlo až po roce,“ vypráví paní Alena, která s tímto chronickým onemocněním bojovala desítky let. Pro CNN Prima NEWS popsala nejen svoje problémy s touto nevyzpytatelnou nemocí, ale také čeho si po kousnutí klíštěte všímat.

Chraňte svého mazlíčka: Vnější parazité ho mohou potrápit více, než si myslíte

Aktualizováno

Sérii pořadů Prima Mazlíčka na téma Chraňte svého mazlíčka jsme vytvořili ve spolupráci se společností Elanco. Rozhodli jsme se společně majitele psů a koček informovat o možných problémech, které způsobují vnější parazité (například blechy a klíšťata). Pomocí krátkých pořadů vám přinášíme rozhovory s veterináři, kteří odpovídají na otázky, zda se kloní spíše k přírodním nebo chemickým antiparazitikům, jak moc nebezpečná jsou klíšťata u nás nebo jaké chyby děláme při odblešení zvířat. Jsou to sice témata, která působí banálně, ale na druhou stranu jsou právě proto podceňovaná, a to by rozhodně být neměla.