Škrty v dotacích solárů? Stát se vykrucuje, zlobí se starosta. Výhrady mají i někteří senátoři
klíště
Výpis příspěvků ke štítku „klíště“
Houbaři, pozor: Klíšťata stále řádí, varují experti. Co dělat, když „prošvihnu“ očkování?
Klíšťata letos řádí více než loni. Od ledna do září 2024 mělo potvrzenou lymskou boreliózu v Česku celkem 3 086 lidí. Loni za stejné období jich podle Státního zdravotního ústavu bylo zhruba o 700 méně. Meziroční nárůst vykazuje i klíšťová encefalitida. Od ledna do září 2023 se tímto virovým onemocněním nakazilo 397 lidí, letos už 540. Počty nakažených už nyní dokonce převyšují celý rok 2023. Sezóna ještě zdaleka není u konce, proto odborníci doporučují chránit se před klíšťaty dále. Zejména při procházkách podzimní přírodou a při sbírání hub. Jak dobře znáte prevenci a specifika jednotlivých nemocí? A víte, co dělat, když „prošvihnete“ očkování proti klíšťové encefalitidě?
Šíří se „nemoc krvácejících očí“, přenášejí ji klíšťata. Z Pákistánu už se dostala i do Evropy
Čtrnáctiletý chlapec z Pákistánu onemocněl vzácnou krymsko-konžskou krvácivou hemoragickou horečkou. Přenašečem této nemoci jsou nakažená klíšťata a může skončit smrtí. Provincie Balúčistán, která leží v západní části Pákistánu, letos podle webu Arab News eviduje již 23 nakažených, z nichž pět zemřelo.
Návštěvníky lesa trápí „létající klíště“. Kousnutí je bolestivé a způsobuje bartonelózu
Nejen klíšťata mohou houbařům a turistům v lese připravit nepříjemné chvíle. Mezi otravný a nebezpečný hmyz patří i létající kloš jelení. I když není přenašečem boreliózy jako klíště, jeho kousnutí může kromě nepříjemných puchýřů a otoků také přenést bakterii bartonellu, která způsobuje onemocnění zvané bartonelóza.
Morava hlásí extrémní počty případů klíšťové encefalitidy. Experti řekli, co za tím stojí
Hygienici varují před klíšťaty. V celém Česku zaznamenávají rychle rostoucí počty případů klíšťové encefalitidy. Například ve Zlínském kraji už nakažených evidují osmadvacet. Za celý loňský rok tam přitom laboratoře potvrdily celkem 33 případů tohoto onemocnění.
Nejhorší dny mého života, popisuje boj s encefalitidou Martin. Podcenil prevenci, teď lituje
Lékaři v Česku hlásí až 60procentní nárůst případů klíšťové encefalitidy. Může za to vyšší výskyt nakažených klíšťat, kterých je v tuzemsku nejvíce v Evropě. Podle odborníků jde o vážné onemocnění, které může postihnout jak děti, tak dospělé a vést i k doživotním následkům. Lék navíc neexistuje a jedinou účinnou prevencí je očkování.
Nakažená klíšťata řádí: Česko má nejvíc případů za posledních 10 let. Kdy mají lidé zpozornět?
Počet zachycených případů nemocí přenášených klíšťaty je za první letošní půlrok extrémně vysoký. Od začátku roku už klíšťata infikovala 162 lidí klíšťovou encefalitidou a dalších 1238 lymskou boreliózou, vyplývá z dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Taková čísla v České republice hygienici za posledních 10 let nezaznamenali. Odborníci doporučují se před klíšťaty – a nemocemi, které přenášejí – chránit. Zejména pak od konce července, kdy budou podmínky pro tyto parazity ještě příznivější.
Borelióza PŘEHLEDNĚ: Příznaky, léčba a prevence. Jak rozpoznat tuto zákeřnou chorobu?
Letní sezóna je tu, bohužel s sebou nepřináší jen radosti, ale také zvýšené riziko nákazy boreliózou – infekčním onemocněním přenášeným klíšťaty. Včasná prevence a rychlá léčba jsou klíčové k ochraně našeho zdraví. Pojďme se podívat, jak rozpoznat příznaky této nemoci a jak se jí dá alespoň částečně předejít.
Komáří apokalypsa: Proč repelenty nefungují a jak se chránit? Odborník popsal rizika
V Česku se přemnožil obtížný hmyz. Aktivita komárů je ve čtvrtek po celé zemi na nejvyšším pátém stupni. Vyhovují jim vysoké teploty a vlhkost po deštích. Klasická ochrana repelentem proti nim nefunguje. Proč tomu tak je a jaká rizika od bodavého hmyzu hrozí, prozradil epidemiolog Roman Prymula v pořadu Nový den ve vysílání CNN Prima NEWS.
Stafylokok, flek po klíštěti nebo křupnutí v zádech. Procházka popsal trable před bojem
Skutečný bojovník nemůže nad prohrou jen mávnout rukou. Je to pocit, který vlastně musí nenávidět, aby se mu do budoucna vyvaroval za každou cenu. Přesně tak neúspěch prožívá Jiří Procházka, pro něhož MMA není jen sport. Chce být nejlepším na světě, a proto si na selhání nehodlá zvykat. „Je to v tuhle chvíli něco, co ještě koušu, s čím se budím každé ráno,“ přiznal český samuraj v živém vysílání CNN Prima NEWS.
Dětský tábor coby volno pro rodiče? Klidné léto zajistí i opomíjené maličkosti
Táborová sezóna je nejen pro děti plná zábavy a dobrodružství. Rodiče se totiž dočkají kýženého času, kdy jim dočasně odpadne nepřetržitá starost o jejich ratolesti. Aby tento čas byl skutečně bezstarostný, je potřeba vzít při plánování těchto aktivit v úvahu především aspekty spojené s bezpečností dětí. Často jde přitom o maličkosti. Jak je to například s pojištěním?
Klíšťová encefalitida začíná nenápadně, varuje lékařka. Případů přibývá, na co dát pozor?
Klíšťová encefalitida připomíná v první fázi nákazy chřipku, uvedla ve vysílání CNN Prima NEWS infektoložka Kliniky infekčních nemocí při Nemocnici Na Bulovce Dita Smíšková s tím, že typické příznaky závažného onemocnění se projeví až později. Oproti loňsku lékaři zaznamenávají nárůst počtu nakažených až o 50 procent.
Prymula varuje před zamořením klíšťaty. Do Česka dorazí i exotické nemoci, má jasno
Jsme v období, kdy nebývale stoupá aktivita klíšťat, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula. Zdůraznil, že v poslední době se začíná diskutovat také o novém druhu, který může přenášet krymsko-konžskou hemoragickou horečku. Podle epidemiologa se navíc i v Česku budou vyskytovat exotické nemoci, a to z důvodu teplého klimatu.