CNN Prima News klíště

klíště

Výpis příspěvků ke štítku „klíště“

Borelióza i encefalitida napadají nervový systém. V čem se liší a jak se chránit?

28. srpna 2022 16:57

Letní období přímo svádí k tomu, abychom co nejvíce času trávili venku. Bohužel v lese i v trávě číhá nebezpečí v podobě klíšťat. Právě od těchto parazitů můžeme chytit lymskou boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu, která je velmi nebezpečná a mnohdy nezůstane bez následků. Jak se před klíšťaty, kterých je rok od roku stále více, chránit a kdy vyhledat lékaře? Na to jsme se zeptali ambulantního specialisty společnosti SYNLAB Víta Nádvorníka.

Česko zažívá pozdní léto, na to babí si ještě počkáme. Jásat mohou houbaři, ale i klíšťata

5. září 2021 22:17

V porovnání s dřívějšími roky bylo letošní léto pro provozovatele koupališť katastrofou. Příští týden by to ale mohl napravit. Teplé počasí by mělo přát nejen milovníkům koupání, ale i houbaření. Podle meteorologů budou podmínky pro sběr hub ideální. To samé bohužel platí i pro klíšťata, kterým začíná druhý vrchol sezony.

10 pokojových rostlin, které milují rozpálené okenní parapety

1. srpna 2021 10:00

Máte okna na té straně, kde vám slunce přímo praží do oken? Pěstování pokojových rostlin v takových podmínkách nemusí být jednoduché. Řada lidí se dokonce zeleného parapetu po několika nezdarech nakonec vzdá. Není to však nutné, když víte, jaké rostliny na takovém okně pěstovat. Ano, jsou i rostliny, které právě takové podmínky k životu požadují a výheň na okenním parapetu doslova milují. A pokud je neznáte, u nás se dozvíte, jaké to jsou.

Aktivita klíšťat je na nejvyšším stupni. Pozor na vysokou trávu, varují odborníci

11. července 2021 14:56

Aktivita klíšťat je v neděli po celé republice na pátém, nejvyšším stupni, který znamená mimořádné riziko, uvedli meteorologové ráno na Twitteru. Doporučují při pobytu v přírodě používat repelent, vhodně se obléknout a pokud možno se pohybovat po zpevněných cestách mimo porost a vysokou trávu. Po návratu je vhodné se důkladně prohlédnout a případně co nejdříve přisátá klíšťata odstranit.

Klíšťová encefalitida: Jak se chránit před nemocí, která může mít trvalé následky?

26. června 2021 20:29

Sezona klíšťat je v plném proudu a jednou z obávaných infekčních nemocí, kterou právě tito drobní parazité přenášejí, je klíšťová encefalitida. Proto toto onemocnění postihující mozek a mozkové blány patří mezi velmi závažné. Podle epidemioložky Hany Tkadlecové jde dokonce o jedno z mála onemocnění, u kterého ani v době pandemie nedošlo k poklesu výskytu. Jaké jsou jeho první příznaky a proč bychom se měli nechat očkovat?

Ochraňte před parazity účinně mazlíčky a tím i sebe

27. května 2021 10:44

S příchodem teplého počasí je potřeba opět zajistit, aby se čtyřnohým miláčkům vyhnuli vnější parazité, především blechy a klíšťata. Ti se mohou ze zvířat přenést na člověka a můžou být i infikovaní původci vážných onemocnění. Jak se před nimi účinně bránit?