18 let za mřížemi! Největší brazilský pašerák si vyslechl konečný rozsudek

Brazilský nejvyšší soud vynesl pravomocný rozsudek nad dvaašedesátiletým Brazilcem, který byl obviněn z pašování zvířat a praní špinavých peněz. Proti trestu se již nemůže odvolat. Za pašování zvířat si Valdivino Honório de Jesus odpyká šest let, za praní špinavých peněz dalších dvanáct. Úřady odhadují, že za posledních dvacet let propašoval téměř čtyři sta tisíc zvířat.

Obviněný čekal na rozsudek dva roky ve vazební věznici Romero Nóbrega v Paraíbě. Tam se dostal poté, co porušil probační podmínky. Nešlo totiž o první případ, kdy se dostal do křížku se strážci zákona. Během uplynulých dvaceti let byl postaven před soud už čtrnáctkrát! Většinou však vyvázl jen s pokutou. Tentokrát ne. Kromě trestu odnětí svobody mu nyní úřady zabavily tři automobily a dostal zákaz vykonávání veřejných funkcí po dobu následujících dvaceti let.

Při domovní prohlídce u něj a jeho příbuzných policisté objevili více než pět set zvířat, ke kterým neměl doklady o jejich původu. Od roku 1996, kdy se pašování zvířat začal věnovat, mu bylo zabaveno 3700 zvířat. Odborníci se ale domnívají, že skutečný počet propašovaných zvířat je až stokrát vyšší. Podle ministerstva veřejné správy si tak mohl přijít na téměř sedm milionů korun. De Jesus se zaměřoval na kriticky ohrožené druhy, především na exotické ptáky a želvy.

Tagy: