reklama
CNN Prima News zákon

zákon

Výpis příspěvků ke štítku „zákon“

Dostál o covidu: Lidé by si měli určit, komu se i v rámci rodiny vyhýbat

19. listopadu 2021 22:42

Právník a expert Pirátů na zdravotnictví Ondřej Dostál se znovu pustil do vlády kvůli protiepidemickým opatřením, která mají limitovat především nevakcinovanou část populace. Sám by byl pro povinné očkování, což by se ale prý mělo týkat jen určitých rizikových skupin. „Lidé by si měli určit, komu se i v rámci rodiny vyhýbat. Takto musíme přimět domácnosti, aby se chovaly spontánně. To nelze vynutit vládní intervencí,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Uznávat jen očkování? Popřeli bychom, že je testování relevantní, říká ústavní právník

16. listopadu 2021 16:12

Lockdown neočkovaných po vzoru Rakouska by v českém právním systému jistou oporu v zákoně měl. „I obecná úprava zákona o veřejném zdraví počítá s vakcinací pro řadu případů jako povinnou, zejména u dětí,“ řekl právník a vysokoškolský pedagog Aleš Gerloch v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Sám nicméně dodal, že není fanouškem tohoto postupu. Češi by podle jeho mínění měli i nadále zastávat vlastní cestu zpoplatněných testů.

Schillerová: Od června se budou muset valorizovat penze. Kolik důchodci dostanou přidáno?

15. listopadu 2021 12:56

Česko směřuje k mimořádné valorizaci penzí, kterou při růstu cen nad pět procent ukládá zákon. Důchody by se mohly zvednout od června. U průměrné starobní penze by to mohlo být od 650 do 730 korun. Na svém Twitteru o tom v pondělí informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) minulý týden řekla, že její resort s řešením podle zákona počítá, počkat ale musí na výsledné ekonomické údaje.

Premiér po aktivaci článku 66 může odvolat hradního kancléře, říkají ústavní právníci

19. října 2021 10:24

Pokud by se Poslanecká sněmovna a Senát usnesly na aktivaci článku 66, neboť by prezident republiky nebyl schopen vykonávat svůj úřad, pravomoci přejdou na předsedu Poslanecké Sněmovny a předsedu vlády. Premiér by pak mimo jiné mohl i odvolat hradního kancléře Vratislava Mynáře. CNN Prima NEWS to potvrdili ústavní právníci Jan Kysela a Jan Wintr.

Překvapivé rozdíly a těžko uvěřitelné výjimky. V jakém věku je sex v Evropě legální?

18. října 2021 23:54

Legální věk způsobilosti k pohlavnímu styku je věková hranice, od které můžete mít sex. V různých státech se pro liší. V České republice je to 15 let, v Irsku 17 let a v Turecku dokonce 18 let. Český lingvista, matematik a infografik Jakub Marian zpracoval zajímavou mapu, ve které ukazuje, jak jsou na tom s legálním věkem způsobilosti k pohlavnímu styku jednotlivé evropské země.

Zášť i nesouhlas. Sestra královny Alžběty nesnášela Češku přivdanou do královské rodiny

12. října 2021 13:37

Zesnulá sestra královny Alžběty II. jménem Margaret byla přezdívaná rebelka. Ačkoliv se řeší zejména skandály kolem vnuka královny, tedy prince Harryho a jeho manželky Meghan, Britové nezapomínají ani na Margaretin život. V novém dokumentu odborníci tvrdí, že odmítla mluvit s manželkou svého bratrance prince Michaela z Kentu. Důvodem byla zášť i křivda.

Vystavujte zubní kartáčky genderově neutrálním způsobem, ukládá zákon obchodům v Kalifornii

10. října 2021 20:24

V Kalifornii bude zákon nově velkým obchodním domům ukládat, aby zboží jako hračky nebo zubní kartáčky vystavovaly genderově neutrálním způsobem. Jde o výhru pro aktivisty, kteří se domnívají, že například tradiční marketingové použití modré a růžové vyvíjí tlak na děti, aby přijaly za své genderové stereotypy, uvedla agentura AP.

reklama