CNN Prima News zákon

zákon

Výpis příspěvků ke štítku „zákon“

Pedofil vedoucím na táboře? Už nikdy, slibují experti. Chystají změny kvůli kauze Jana R.

5. prosince 2022 19:37

Vyšetřování kauzy sexuálního predátora z Liberce, který měl znásilnit sedm dětí, se chýlí ke konci. Obviněný Jan R. se k dětem dostal prostřednictvím spolku Děti ráje železnice (pořádajícího tábory a kroužky). Muž byl přitom už dřív dvakrát trestaný za znásilnění dítěte. Zatímco policie se chystá uzavřít poslední spis, experti pracují na změně zákona, aby se něco takového už nemohlo opakovat.

Další Zemanovo veto. Vrací návrh služebního zákona, kritizuje „dobře placené trafiky“

18. listopadu 2022 15:04

Prezident Miloš Zeman vetoval koaliční novelu služebního zákona, jež má zrušit na ministerstvech funkce odborných náměstků i omezení počtu náměstků politických. Prezidentská kancelář to oznámila na svých webových stránkách. Návrh zákona tak poputuje zpět do Poslanecké sněmovny. Zástupci vládní pětikoalice Zemanovo veto s největší pravděpodobností přehlasují.

Za dobrosrdečnost vězení. Žena chodila krmit bezdomovce, hrozí jí pobyt za mřížemi

30. října 2022 09:44

Pokud člověk nezískal oficiální povolení úřadů, pak mu arizonská vyhláška zakazuje vydávat jídlo lidem v městských parcích. To však Norma Thorntonová, která chodila krmit bezdomovce skoro každý den, nevěděla. V případě, že by v jednání pokračovala, hrozily by jí čtyři měsíce za mřížemi, pokuta a dvouletá podmínka. O případu informoval web Daily Mail.

Poslanecká sněmovna schválila strop na ceny energií. Opozice vládu tvrdě ostřelovala

16. září 2022 19:04

Poslanecká sněmovna schválila zastropování elektřiny a plynu ve zkráceném jednání. Vládní předlohu ale ostře kritizovali opoziční poslanci, kteří se střídali u řečnického pultu. Hlavní připomínky mířily na to, že pomoc přichází pozdě a že je nedostatečně nastavená. Pro zákon bylo všech 153 přihlášených poslanců, tedy včetně opozičních.

Na Slovensku zavádějí legislativu pro provoz aut bez řidiče. Češi vyčkávají

5. září 2022 00:22

Jízda autem bez zásahů člověka do řízení se stále vyvíjí. Kromě ne zcela spolehlivé techniky dosud často chybí i legislativní rámec. Na Slovensku se ale už nyní rozhodli jít technologiím naproti a tamní vláda schválila návrh zákona upravující podmínky schvalování autonomních vozidel do provozu, povinnosti řidičů a pravidla platná při jízdě po veřejných komunikacích. V České republice se podle ministerstva dopravy vyčkává na společný postup s dalšími eurounijními zeměmi.

Fintu proti pokutám za parkování trestat nejde, řekl právník. Řidič popsal, jak to funguje

25. srpna 2022 06:52

Někteří řidiči používají jednoduchý trik, jimž víceméně spolehlivě obelstí kamerové vozy kontrolující parkování v placených zónách. Minulý týden na to upozornila televize CNN Prima NEWS. Nově jsme teď získali svědectví řidiče, který popisuje, jak finta funguje. A dopravní právník potvrzuje, že problém je v nedokonalém zákoně.

Vyhláška o maximální teplotě je děravá jako ementál. Právník zmínil paradoxy i absurdity

18. srpna 2022 16:57

Snížení teplot ve veřejných budovách i domácnostech? Povinnost není na straně koncových uživatelů, ale vlastníků nebo jejich společenství. Ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS to o připravované vyhlášce Ministerstva průmyslu a obchodu řekl právník Jan Chudoba. Podotkl, že pokud si lidé místo 18 °C vytopí o pár stupňů více, nikdo pokuty vymáhat nebude a ani nemůže. Chudoba také nastínil paradoxy i bizarnosti, které mohou případné kontroly doprovázet.

Váš houbařský průkaz, prosím. Zpřísní požáry v Českém Švýcarsku pravidla pro pohyb v lese?

7. srpna 2022 15:47

Málokde na světě se člověk může pohybovat po lese tak volně jako právě v Česku. V souvislosti s rozsáhlými požáry u Hřenska by mohlo dojít k zpřísnění. Tamní katastrofu podle všeho zavinil lidský faktor. Nehrozí tedy, že si v časech klimatických změn budeme muset při výletech zvyknout na větší restrikce, které doporučují někteří lesničtí experti? Smířil by se národ houbařů s tím, pokud by přibylo přírodních zákoutí, kam se zkrátka nesmí? Nezavedou se kvůli omezení počtu lidí v lese houbařské průkazy podobné těm rybářským?

Psi budou povinně registrováni v centrální evidenci, kterou povede veterinární komora

2. srpna 2022 15:00

Psi budou registrováni v centrální evidenci, kterou bude provozovat Komora veterinárních lékařů. Veterináři do evidence zanesou identifikační údaje chovatele a jeho zvířat při jejich očipování nebo očkování. Schválila to v červenci Sněmovna v novele veterinárního zákona. Přístup do evidence mají mít nejen veterináři, ale také orgány veřejné moci a částečně i chovatelé. Novela, kterou dostane k projednání Senát, řeší také podrobnosti povinného čipování psů.