CNN Prima News zákon

zákon

Výpis příspěvků ke štítku „zákon“

Přísnější zbraňový zákon a regionální volby vždy v říjnu. Prezident Pavel podepsal novely

Krajské, senátní a obecní volby se budou od roku 2026 konat vždy na konci prvního říjnového týdne. Změnu ústavy v pátek podepsal prezident Petr Pavel. Zároveň s tím hlava státu signovala také nový zákon o zbraních a střelivu, který ukládá povinnost prodejců zbraní hlásit podezřelé obchody, možnost zabavit střelné zbraně kvůli bezpečnostnímu riziku nebo zkrácení lhůty pro lékařské prohlídky držitelů zbraní z deseti na pět let.

Prodejci vyhazují tuny zboží s HHC, volají po kompenzacích. Vše věděli předem, tvrdí Válek

Tuny výrobků s látkou HHC končí v ohni, prodejci je hromadně odvážejí do spaloven. Eliminace souvisí se zařazením látky na seznam zakázaných psychotropních látek, které vláda schválila v polovině února v reakci na několik případů předávkovaných dětí. Výrobci ale tvrdí, že náhlým zákazem přijdou o desítky milionů korun a chtějí se soudně domáhat náhrady škody.

Juchelka k diskusi o penzích: Pro vládu jsme fíkový list. Tak přijďte s návrhy, vyzvala Vaňková

Hnutí ANO dávalo pozměňovací návrhy k důchodové reformě, ale vždy jsme skončili jako fíkový list, který přikryl PR pana ministra práce, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS stínový ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO). Reagoval tím na nový návrh zákona k důchodové reformě, který v pátek představil místopředseda vlády Marian Jurečka (KDU-ČSL). Je hezké kritizovat, měli jste osm let na to, abyste připravili vlastní reformu, ohradila se místopředsedkyně sněmovního výboru pro sociální politiku Pavla Pivoňka Vaňková (STAN).

„Povinná“ vojna v Evropě PŘEHLEDNĚ: Někde vykonávají službu i ženy, v Litvě rozhoduje los

Pouze 15 evropských zemí má nadále „povinnou“ vojenskou službu. V některých státech se na vojnu vydávají i ženy, mnohdy se však jedná o výkon na dobrovolné bázi. Obdobně se dají charakterizovat odvody v Nizozemsku nebo Švédsku, kde občané o zapojení rozhodují sami. Za výjimečnou by se dala označit vojna v Litvě, kde o nástupu do služby rozhoduje elektronické losování.

Sokol: Měnit zákony o držení zbraní není nutné. Motiv střelby na fakultě znát nepotřebuji

I přes bouřlivou debatu po střelbě na filozofické fakultě jsem nezaznamenal, že by původní znění zákona o zbraních a střelivech působilo potíže. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl advokát Tomáš Sokol. Novela proto podle něj nebyla nutná. Právník mimo jiné prohlásil, že diskuzi ohledně zveřejnění motivu střelce vnímá jako individuální a zdůraznil, že tuto informaci nepotřebuje znát.

Podmínka za znásilňování nevlastní dcery? Státní zástupce dovolání nepodá, kvůli zákonu

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž nepodá dovolání v kauze muže, kterému odvolací Krajský soud v Brně za dlouhodobé znásilňování nevlastní dcery uložil podmíněný trest. Zákonné podmínky mu neumožňují rozsudek napadnout. Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) o tom ve čtvrtek informovalo na webových stránkách. Případ vyvolal zhruba před měsícem protesty, konaly se rovněž demonstrace za práva obětí znásilnění.

Pravidelné revize PŘEHLEDNĚ: Jaké jsou v domě či bytě povinné a proč se vám vyplatí?

Vlastnit nebo pronajímat dům či byt s sebou přináší kromě radostí také mnoho povinností, které se rozhodně nevyplatí ignorovat. Jednou z nich jsou i povinné revize. Na co všechno se vztahují a jak často je musíte provádět? Jak se liší od kontroly? A proč byste na ně měli myslet i v případě, že je zákon výslovně nevyžaduje? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled toho nejdůležitějšího.