Osm českých počítačových her, které nás proslavily po celém světě

Pokud se mluví o nejdůležitějších českých vývozních artiklech, na videohry se obvykle zapomíná. Přitom právě v tomto odvětví dokážeme světu více než obstojně konkurovat. Ačkoli nepatříme mezi světové velmoci, jako třeba Polsko, rozhodně hrajeme první ligu. Čeští tvůrci jsou podepsáni pod mnoha světovými herními hity. Důkazem je následující osmička, která se ve světě dočkala uznání a dosáhla skvělých prodejů.

Hidden & Dangerous (1999)

Studio: Illusion Softworks

První česká počítačová hra s velkými mezinárodními ambicemi vznikla v Brně. Konkrétně ve studiu založeném Petrem Vochozkou a Janem Kuderou. V taktické „3D střílečce“ hráč ovládal čtveřici členů speciálních jednotek britské armády SAS během sabotážních a záchranných operací 2. světové války. Každý z vojáků měl specifické schopnosti. Dobrému ohlasu nezabránilo ani množství chyb a nedodělků, které přispívaly k enormní obtížnosti některých misí.

Operation Flashpoint: Cold War Crisis (2001)

Studio: Bohemia Interactive

Nejspíš nikdo nečekal, že české studio díky realistickému válečnému simulátoru dokáže prorazit ve světě a dostane se na přední příčky prodejnosti v zemích jako USA, Německo, Velká Británie nebo Austrálie. Modifikovanou verzi této hry používala pro výcvik svých jednotek americká armáda, stala se také vzorem pro navazující sérii ARMA, z níž vzešla další modifikace Dayz. Ta je zase považována za průkopníka žánru survival, jenž výrazně inspiroval populární styl battle royale – v čele s megahity Fornite, PUBG, Apex Legends nebo Call of Duty: Warzone.

Mafia: The City of Lost Heaven (2002)

Studio: Illusion Softworks

Dosud bezpochyby největší triumf českého herního průmyslu spojil filmový způsob vyprávění s tehdy čerstvými principy „stříleček z otevřeného světa“ (tzv. open-world her s volností pohybu a téměř nekonečným obsahem), které jen rok předtím poprvé ve 3D podobě představily Grand Theft Auto III. Do detailu propracovaný svět a modely vozidel, příběh a charaktery jako vystřižené z klasických mafiánských filmů a pestrost dvaceti misí udělaly ze hry kultovní klasiku, kterou dodnes oslavují hráči nejen v Česku. U nás k fenoménu přispěl český dabing v čele s Markem Vašutem coby hlasem hlavní postavy Tommyho Angela.

Není divu, že se hra již letos dočká kompletního přepracování a v kolekci bude doplněna dvěma pokračováními. Na druhém dílu z roku 2010, který získal podobný ohlas, také pracovali Češi. Naopak Mafia III (2016) od amerických tvůrců byla pro kritiky i hráče spíše zklamáním.

UFO: Aftermath (2003)

Studio: ALTAR Interactive

Tahová akční strategie stavěla na základech legendární série X-COM – a to doslova. Brněnští vývojáři totiž odkoupili nedokončený projekt The Dreamland Chronicles od tvůrce série Juliana Gollopa a celý ho restartovali. Převodem do 3D enginu sice dali osvědčeným herním mechanikám aktuální kabát, ale byli kritizováni za ořezání a zjednodušení některých principů.

Přesto uspěli natolik, že vytvořili ještě dvě pokračování – Aftershock a Afterlight. Později však byla hra zastíněna přepracováním XCOM: Enemy Unknown od amerických strategických gigantů Firaxis Games.

Euro Truck Simulator 2 (2012)

Studio: SCS Software

Zdá se, jako by si Češi nejradši hráli na vojáky nebo řidiče kamionů. Pražští SCS Software prosluli ve světě „kamioňáckou“ sérií Truck Simulator. Přelomovým počinem byl právě druhý Euro Truck Simulator se skvělými recenzemi i prodeji – jen na Steamu to bylo přes 5 milionů kopií. Spousta přídavného obsahu hru ještě mnoho let oživovala – těch nových evropských zemí s plnými sklady zboží, těch kamionů, těch detailních možností...

Samorost 3 (2016)

Studio: Amanita Design

Svým způsobem asi nejvěhlasnější české studio je také z Brna. Amanita Design má totiž výsadní postavení na nezávislé herní scéně, kde toto jméno automaticky přitahuje pozornost herních fajnšmekrů. Ti totiž ví, že od Amanity dostanou hru s unikátním rukopisem, pokud jde o hratelnost, humor a hlavně výtvarný, zvukový i hudební styl. Platilo to už pro první Samorost (2003), ale taky pro Machinarium, Botaniculu či Chuchel. Třetímu dílu Samorosta se pak povedlo stát se světově nejprodávanější hrou na Steamu – to je na nezávislý tým skutečně mimořádný kousek.

Kingdom Come: Deliverance (2018)

Studio: Warhorse Studios

Když Daniel Vávra, šéf vývoje prvních dvou dílu série Mafia, poprvé oznámil, že chystá v nově založeném studiu velké PRG s otevřeným světem, které se navíc bude odehrávat v české krajině doby husitské, byl z toho slušný povyk. Celosvětově úspěšná kampaň na Kickstarteru a poctivě budovaný marketing pomohly hře získat nové finance i všeobecnou pozornost.

S tím rostly i ambice vývojářů, výsledná hra však nedokázala všechny své vrstvy hladce propojit a trpí od svého vydání technickými problémy, které z ní přes množství oprav zcela nezmizely. Přesto pro svůj osvěžující a nekompromisní přístup posbírala řadu ocenění. Rok po vydání si ji zakoupily přes dva miliony hráčů.

Beat Saber (2019)

Studio: Beat Games

První hra určená výhradně pro virtuální realitu, které se prodalo přes milion kopií. Beat Saber zachvátil celý svět a pro mnoho lidí se stal hlavním důvodem, proč si koupili sadu na virtuální realitu. Rozbíjení kostiček světelnými meči v rytmu hudby má totiž návykový efekt, který ještě prohlubuje soupeření na sociálních sítích. Malé pražské studio Beat Games povyrostlo, dále vylepšuje hru pravidelnými updaty a přísahá, že si udrží tvůrčí nezávislost. V listopadu minulého roku ho totiž koupil Facebook, aby měl Beat Saber jako výstavní titul pro svou VR divizi Oculus Studios.

Tagy:
Polsko Brno Kingdom Come: Deliverance videohra Mafia studio české hry Beat Saber nejlepší hry Marek Vašut Steam Druhá světová válka Britská armáda 2K Czech Beat Games s.r.o. Hidden & Dangerous

Hlavní zprávy

Lidé umírali v náručích hráčů. Tragédie, kterou nelze pochopit, říká FIFA k fotbalové zkáze
Fotbal

Lidé umírali v náručích hráčů. Tragédie, kterou nelze pochopit, říká FIFA k fotbalové zkáze

Katastrofy na ostrově Jáva má většinou na svědomí příroda. O posledním víkendu však za desítky mrtvých nemohlo zemětřesení. Absolutní chaos po fotbalovém zápase mezi Aremou Malang a Persebayou Surabaya způsobený necitlivým zákrokem policie znamenal 131 lidských obětí, z toho více než 30 dětí. Trenér domácího klubu uvedl, že někteří fanoušci umírali v náručí jeho hráčů.

CNN: Putinovi dochází čas. Ruská veřejnost zuří, musí ji uklidnit rychlým válečným úspěchem
Vladimir Putin

CNN: Putinovi dochází čas. Ruská veřejnost zuří, musí ji uklidnit rychlým válečným úspěchem

Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi postupně dochází čas a sám to dobře ví. Podle analýzy americké stanice CNN totiž napětí v ruské společnosti roste a vztek běžných občanů musí hlava státu brzy zažehnat. Podle CNN musí Rusy přesvědčit o nějakém mimořádném úspěchu. I proto měl dle analýzy oznámit anexi čtveřice ukrajinských oblastí. Tento krok však vyjma Ruska nikdo neuznává a vojáci věrní Kremlu navíc ani nemají oblasti pod kontrolou.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
12:03

Státy EU se shodly na rozdělení 20 miliard eur na podporu nezávislosti na Rusku

11:34

Podívejte se, jaký je vývoj na frontě

11:05

Po sociálních sítích koluje video, které zachytilo setkání velitelů z Azovstalu se svými rodinami

10:30

Ruský parlament schválil začlenění obsazených ukrajinských regionů do Ruska

Podpora energetické nezávislosti na Rusku je na světě. Unie rozdělí 20 miliard euro

Státy Evropské unie se v úterý shodly na rozdělení přibližně 20 miliard eur (490 miliard Kč) určených k podpoře energetické nezávislosti na Rusku. Ministři financí podpořili návrh připravený českým předsednictvím, na jehož základě budou moci unijní země využít při přechodu k novým zdrojům energií část peněz z unijních fondů či prodeje emisních povolenek.

Živě
ON-LINE: Velké ztráty Rusů na jihu. Za jediný den přišli o 30 tanků a desítky vojáků

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Na jižní frontě mezitím Rusové za jediný den přišli o téměř 100 vojáků, desítky tanků i další techniku. Podle amerického podnikatele Elona Muska by se Kyjev měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje.

Spaní ve stanu jen za odměnu. Brodská ukázala, co zažívala s Hanzlíkem na prázdninách

Tereza Brodská na sociálních sítích opět zavzpomínala na společnou dovolenou se svou maminkou Janou Brejchovou a jejím tehdejším partnerem Jaromírem Hanzlíkem. O Hanzlíkovi se totiž chystá dokument a 74letý umělec si přál, aby o něm Brodská do kamery také něco řekla. Samotná prosba herečku potěšila. Doufá však, že toho Hanzlík nakonec nebude litovat.

Člen pluku Azov o ruském zajetí: Byli jsme pro ně zvířata. Na jídlo jsme měli půl minuty

Není žádným tajemstvím, že se ruští vojáci často chovají ke svým zajatcům velmi brutálně. Svědectví Mychajla Dianova, který se dostal do ruského zajetí poté, co definitivně padla obrana železáren a oceláren Azovstal, ale vyráží dech. Podmínky, kterým jsou ukrajinští zajatci vystavováni – a to zvláště příslušníci Dianovova pluku Azov, nemají podle jeho slov s lidskostí nic společného. Buď jste člověk, nebo dobytek, vzpomíná.

Policejní zátah v Brně kvůli městským bytům. Cílem razie je i známý ministra Blažka

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi osm lidí kvůli podezření z páchání trestné činnosti při přidělování městských bytů a nebytových prostor v Brně. Aktuálně dělají domovní prohlídky na základě soudních příkazů, uvedlo v úterý ráno na webu Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Případ by se měl týkat radnice Brno-střed. Podle webu Aktualne.cz policisté zasahují u Otakara Bradáče, vlivného člena brněnské ODS a známého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS).

Spor kvůli demonstraci: Platíte pětikilo na ruku, zuří Kalousek. Absurdní, brání se odboráři

Dříve odbory hradily demonstrantům jenom dopravu, dnes jim platí pět set korun na ruku, pustil se exministr financí Miroslav Kalousek do chystaných „protestů proti chudobě“. Reagoval tím na plakát regionální buňky Odborového svazu KOVO, který vyzval své členy k účasti na demonstraci a přislíbil jim i „finanční náhradu na občerstvení“. Podle Pavla Vlčka z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), která protesty pořádá, je ovšem Kalouskova interpretace šířeného plakátu absurdní.

Domácí zpravodajství

Pospíšil: Složitá jednání v Praze? Piráti nám diktují svá pravidla, vydírat se nenecháme

Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a pražští Piráti pokračují ve vyjednávání o koalici v hlavním městě. Obě uskupení zatím poukazují na to, že je prý velmi složité se s potenciálním partnerem domluvit. Piráti nechtějí sedět v radě s trestně stíhanými osobami. Spolu si však do svých kandidátů nechce nechat mluvit. Pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že se trojkoalice od Pirátů nenechá vydírat. Spolu pokračuje ve vyjednávání rovněž s hnutím ANO.

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Děsivý nález na Teplicku. V kolejišti objevili lidské tělo, vyšetřování zastavilo provoz

Aktualizováno

V kolejišti za zastávkou Bílina Kyselka se v úterý brzy ráno našlo lidské tělo, podle policejních informací jde o 74letého muže. Vyšetřování zastavilo provoz na frekventované železniční trati z Bíliny směrem na Most. Na Twitteru to uvedla policie. Od 06:30 byla zprovozněna první kolej, od 08:00 je v provozu celá trať, řekla mluvčí teplické policie Ilona Gazdošová. Okolnostmi úmrtí osoby se policie dál zabývá.

Laboratoře v pondělí odhalily 4 818 případů koronaviru. Přibývá i hospitalizovaných

Laboratoře v České republice v pondělí odhalily 4 818 případů koronaviru, o 87 víc než před týdnem. Výrazně ale v mezitýdenním srovnání z 1 931 na 2 035 přibylo podezření na opakovanou nákazu. Testů bylo mírně víc než před týdnem. Hospitalizovaných s covidem přibylo na 1 666 zhruba o pětinu, 42 z nich ve vážném stavu je ale méně než před týdnem. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.