Nebezpečné housenky u českých hranic. Výskyt je masivní, způsobují bolestivé záněty


V polských lesích nedaleko českých hranic se rozšířily housenky bourovčíka toulavého. Mohou být pro člověka nebezpečné. Dotyk s jejich jemnými chloupky totiž může způsobit silnou alergickou reakci, bolestivý kožní zánět a vyrážku. Odborníci doporučují vyhýbat se okolí stromů, kde si housenky tvoří hnízda. O zvýšeném výskytu hmyzu informoval polský web Rzeczpospolita.

Na hustý výskyt housenek upozornili obyvatelé polského města Klaj v Malopolském vojvodství. Samosprávný celek se nachází na jihu země u hranice se Slovenskem a blízko českého Moravskoslezského kraje. Larvy tohoto druhu motýla se houfují na kůře stromů a vytvářejí specifické shluky, které vypadají jako obalené hustou pavučinou, informuje web Rzeczpospolita.

ČTĚTE TAKÉ: Trýznivá smrt desítek lidí na cestě z festivalu. Uvízli v saharské pasti, pomoc přišla pozdě

Housenky představují zdravotní riziko pro lidi i zvířata. Problémem jsou jemné chloupky, jimiž jsou larvy pokryté a které obsahují protein thaumetopoein. Při dotyku mohou vést k silné alergické reakci či bolestivým kožním zánětům. Zasáhnout mohou i oči.

Zástupci polského vojvodství rovněž upozornili místní, že zmíněné nebezpečné chloupky se mohou šířit i vzduchem. Způsobit mohou respirační problémy a astmatické záchvaty. Obyvatelé by se proto měli vyhýbat nejen stromům s nahromaděnými housenkami na kůře, ale i jejich bezprostřednímu okolí.

Polské úřady již nařídily odstranění specifických hnízd ze stromů. Odborníci k tomu využívají postřiky, uvedl web wiadomosci.wp.pl. Hmyz se šíří v souvislosti se změnou klimatu – z jihu Evropy se tak dostává i na sever a východ kontinentu. Masivní výskyt hlásí i ve Francii či Německu. Housenky byly zaznamenány i na slovenském území, jak uvádí portál Atlas škodcov.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Plánoval znetvořit ženy kyselinou. Zásahovce unikl, slovenský útvar řeší možného „krtka“