Amatérský golfista přišel o desítky milionů. Porazil profesionály, odměnu ale nedostane

Dvacetiletý golfista Nick Dunlap získal jako první amatér po dlouhých 33 letech titul na okruhu PGA. Student druhého ročníku na alabamské univerzitě vyhrál turnaj The American Express v kalifornské La Quintě. Úřadující vítěz amatérského US Open zvítězil s náskokem jedné rány před Christiaanem Bezuidenhoutem z Jihoafrické republiky, kterému připadne i prémie pro vítěze 1,5 milionu dolarů (přes 34 milionů korun). Dunlap totiž odměnu kvůli pozici amatéra dostat nemůže.

Nic na tom nezmění ani případný okamžitý přestup mezi profesionály. „Ještě nevím, jak se rozhodnu,“ citovala Dunlapa agentura Reuters. „Chvilku mi ještě bude trvat, než si uvědomím, co se vlastně stalo,“ dodal.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nosková postoupila do čtvrtfinále na Australian Open. Soupeřka zápas skrečovala

„Navíc rozhodnutí, co dál, není jen o mně, ale ovlivní i hodně dalších lidí. Nicméně teď si hodlám vítězství pořádně užít,“ přidal Dunlap, jenž je teprve třetím amatérem od roku 1957, kterému se podařilo vyhrát turnaj okruhu PGA.

Naposledy to v roce 1991 dokázal Phil Mickelson v Tucsonu a před tím ještě Scott Verplank v roce 1985 v Oak Brook. Dunlap je navíc druhým nejmladším vítězem turnaje PGA za posledních 90 let za Jordanem Spiethem, který v roce 2013 v 19 letech zvítězil v Silvisu.

„Je to neuvěřitelné,“ ocenil Dunlapův úspěch Bezuidenhout. „Už jsem o něm slyšel loni, když vyhrál amatérské US Open. Ukázal, že je skvělý hráč a doufám, že se brzy stane profesionálem, abychom s ním mohli hrát častěji,“ dodal.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: České mistryně Evropy ve sportovním parašutismu znají strach, přesto bodují

Tagy:
golf Kalifornie US Open USA sport golfista Nick Dunlap Phil Mickelson Scott Verplank