Armádě nestál ani za po*ranou kytici. Pohřeb dobrovolníka padlého na Ukrajině vzbudil vášně

Sociální sítě po pohřbu českého dobrovolníka, který zemřel na následky zranění, jež utrpěl na Ukrajině, rozvířila kritika na adresu Armády České republiky (AČR). Některých diskutujících se dotklo, že její zástupci nepřišli vyjádřit padlému úctu. Taylor měl přitom odsloužit několik let u aktivních záloh.

„Viděl jsem tu (na pohřbu, pozn. red.) jeho spolubojovníky, viděl jsem tu zástupce ukrajinské ambasády, viděl jsem tu spoustu lidi převážně v civilu, byť mají právo nosit uniformu, protože jim bylo doporučeno si ji nebrat,“ napsal na Twitteru uživatel Patrik Hvězdice. „Neviděl jsem jedinou spojitost s AČR –⁠ věnec, kytici,“ kritizoval.

Poslední rozhovor s Taylorem si můžete pustit zde:

„Nestálo jim ani za to sem přijít, ani za po*ranej věnec jim nestál. Takže AČR jsou pro mě ti jednotlivci, ne ti s*áči, co mají strach o svoje místa a funkce. Bojoval bych jedině za svobodu a svoje děti, za tenhle podělanej stát vedený tímhle papalášským sborem bych nevzal ani klacek do ruky,“ dodal.

ČTĚTE TAKÉ: Drsné záběry z bojů: Rusy úkryt pod mostem nespasil. Zkázu po salvě výbušnin dokonal tank

Podle dalšího uživatele s přezdívkou CohenTheBarbarian, který byl nedávno na Ukrajině zraněn, měl Taylor za sebou šest let v aktivních zálohách jako výsadkář. Dosáhl dokonce hodnosti rotmistr. „A oni se k němu ani nepřihlásí a doporučený oděv na pohřeb, civil...“ posteskl si.

Taylor působil na Ukrajině jako instruktor první pomoci pro ukrajinské vojáky, později přešel k evakuaci raněných z linie dotyku. Právě to se mu stalo osudným 17. března, kdy byl smrtelně raněn. Střepina ho zasáhla do hlavy a na následky zranění v polovině května zemřel.

Tagy:
pohřeb Ukrajina dobrovolník Armáda České republiky ukrajinská armáda ruská invaze na Ukrajinu Taylor