Moje soukromá válka s Putinem, tak říkal konfliktu na Ukrajině český dobrovolník, který v pondělí podlehl zraněním, jež utrpěl na bojišti. Na Martina, který vystupoval pod přezdívkou Taylor, vzpomínal i jeho kamarád. Podle něj Martin naučil základy bojové zdravovědy tisíce vojáků a desítkám z nich díky tomu zachránil život. Na českého dobrovolníka vzpomněl také vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno, který si jej bude pamatovat jako nesmírně motivovaného člověka, který svou práci bral jako poslání.
„Martin ruskou invazi bral neuvěřitelně osobně. Aniž bych chtěl být nějak patetický nebo sentimentální, dovolím si říct, že soucítil s Ukrajinci, ale zároveň Ukrajinu vnímal jako hráz proti Rusku: když je nezastaví oni, tak kdo?“ napsal na Facebook uživatel s přezdívkou Ross Morris. Zesnulého dobrovolníka údajně znal téměř 20 let.
ČTĚTE TAKÉ: Zemřel český medik a otec projektu Phoenix. Podlehl těžkým zraněním z ukrajinské fronty
Již tehdy ho prý charakterizovala jeho „přátelskost“ a smysl pro humor. „Někdy suchý humor. Někdy vtipy ranku, při kterých by se většina populace asi propadla studem. Vtipy, za který by vás dneska v Americe zcancelovali dřív, než byste řekli metoo,“ napsal Morris.
S pomocí Ukrajině Martin údajně začal hned po ruské invazi vloni 24. února. „Když to všechno začalo, já se válel někde v Keni u bazénu. Ale ještě během těch čtyř dní, než jsem se vrátil, tak už mi kamarádi nabízeli, jestli nechci jezdit s materiálem na Ukrajinu. Tehdy jsem to ještě nevěděl, ale byla to auta, která tam Martin posílal, naložená materiálem, který někde schrastil,“ přiblížil jeho kamarád.
V další fázi války se prý Martin zapojil do pomoci přímo v napadené zemi. Měl se věnovat výuce první pomoci ukrajinských vojáků. „Se svým týmem naučil základy bojové zdravovědy tisíce ukrajinských vojáků a budu tu tvrdit, že tím zachránil minimálně vyšší desítky z nich,“ uvedl Morris. Po čase podle něj přešel Martin k evakuaci raněných z linie dotyku.
Český dobrovolník a zakladatel projektu Phoenix, byl podle Morrise smrtelně zraněn 17. března na Donbasu. „Při pokusu o evakuaci několika raněných z fronty v blízkosti jeho vozidla explodovala dělostřelecká munice. Jedna ze střepin ho zasáhla do hlavy,“ uvedl. Za dramatických okolností měl být následně převezen do Kyjeva, Lvova až se dostal do Ústřední vojenské nemocnice v Praze.
Soukromá válka s Putinem
„Od začátku to bral jako svoji vlastní válku (a taky tomu tak říkal – „moje soukromá válka s Putinem“) a naplno a neúnavně se angažoval ve snaze o ukrajinské vítězství. Obětoval tomu všechen svůj čas i zdroje,“ sdílel Morris.
Martinova angažovanost byla podle jeho vlastních vyjádření forma vlastenectví. „Pro mě osobně se stal příkladem toho, co všechno dokáže jeden jednotlivec, sám za sebe, kdy nedává zdroje z eráru, ale ze svého, všechno změnit. Čeho všeho se dá dosáhnout díky osobní angažovanosti na geopolitickým hřišti,“ uvedl jeho přítel.
Martin měl podle Morrise i vyjádření nadačního fondu Phoenix, jehož posláním je mimo jiné pomoc s výcvikem ukrajinských obránců, podlehnout svým zraněním v pondělí v pražské nemocnici.
„Na rozdíl od jiných bych se fakt rád vyhnul nějakému patosu, protože ten patří do filmu, ale v blátě a krvi na něj nebývá místo, ale chci říct, že Martin neumřel zbytečně. A to je něco, co se zdaleka nepodaří každému,“ uzavřel Morris.
Práci bral jako poslání
Na Martina vzpomněl také vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno, který se s českým dobrovolníkem na Ukrajině osobně setkal. „Budu si ho pamatovat jako nesmírně motivovaného člověka, který byl až zaťatý do své práce. Bylo vidět, že ji opravdu bere jako své poslání,“ řekl Zrno ve vysílání CNN Prima NEWS.
„Například v Kyjevě, kde přebíral sanitky, bylo vidět, že vyloženě neměl stání a čekal, až se dostane zpět na frontu, kde bude moct dělat svou práci, kterou uměl a kterou dělal tak dobře. Patřil k těm lidem, kteří jsou pro svou práci doslova narozeni,“ dodal Zrno.