reklama

Armádní VIP letouny jdou do důchodu, vojáci jim natočili video na rozloučenou

„Právě v tuto chvíli se Armáda ČR loučí se svými dvěma letouny JAK-40. 21 let přepravovaly prezidenty, premiéry, ministry či vojáky. K slavnostnímu vyřazení jsme natočili unikátní záběry JAK-40 ve vzduchu a nad mateřskou základnou Praha-Kbely,“ napsali vojáci k rozlučkovému videu.

reklama

„Je čas se rozloučit,“ komentuje armáda i fotografie dokumentující poslední lety strojů v jejích službách a vzpomíná, že posloužily nejen VIP klientům, ale zajistily i zdravotnickou evakuaci. „Vždy jsme úkol spolehlivě splnili. Musíme se ale posunout dál,“ dodávají letci.

Letecké síly Armády ČR ale nezůstanou oslabené na dlouho, Nadále bude kbelská základna provozovat letouny A-319, C-295, L-410 a do příštího roku také Cl-601. „Do konce roku 2022 počítáme s dodávkou dalších dvou nových letounů CASA,“ prozradilo ministerstvo obrany.

A jaký osud čeká dva zasloužilé stroje? „Je zde zájem leteckých muzeí o tyto kousky, které létaly desítky let. Předpokládáme proto, že oba letouny budou zachovány v muzejních sbírkách,“ doplňuje ministerstvo.

Vojáci nabídli i další vzpomínkové video. Takto létal JAK-40 s ozbrojeným doprovodem stíhaček gripen.

„Slavnostního vyřazení v pražských Kbelích se účastnili náměstek ministra Lubor Koudelka a gen. Petr Lanči. Armáda nemusí truchlit. Příští rok leteckou flotilu posílí dva nové letouny Casa,“ uzavírá resort obrany.

Tagy: výměna letadla vojsko konec Armáda ČR

Další hlavní zprávy

360°

Majitel restaurace se vzepřel vládě. Otevřu i v pátek, můžete mě zavřít, vzkázal

Majitel restaurace se vzepřel vládě. Otevřu i v pátek, můžete mě zavřít, vzkázal

Zákazům navzdory ve čtvrtek majitel pražské restaurace Šeberák v Kunraticích otevřel svůj lokál. Jakub Olbert se rozhodl, že už nebude dál poslouchat vládní nařízení. Bojuje prý proti tomu, že kabinet rozhodne až v neděli, zda další den rozvolní opatření, a majitelé restaurací nestihnou za tak krátkou dobu reagovat. Policii v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS Olbert vzkázal, že v pátek bude mít otevřeno zase a že je připravený, že ho přijdou zatknout. Pokud však dostane pokutu ve výši tří milionů korun, počítá s tím, že zkrachuje.

reklama
Lékař bije na poplach. Ukazuje, co vidí lidé s covidem těsně před smrtí
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Čísla neklesají tak, jak vláda doufala. Rozvolňovat musíme s rozmyslem, říká Babiš
reklama
reklama
Šílenství kvůli Maradonovi. Rozloučit se přišly tisíce lidí, prolamovaly zátarasy

Fotbal

Domácí zpravodajství

Koronavirus stál Českou poštu 750 milionů. Propustí stovky zaměstnanců
Další články
reklama
reklama