reklama

Armádní VIP letouny jdou do důchodu, vojáci jim natočili video na rozloučenou

„Právě v tuto chvíli se Armáda ČR loučí se svými dvěma letouny JAK-40. 21 let přepravovaly prezidenty, premiéry, ministry či vojáky. K slavnostnímu vyřazení jsme natočili unikátní záběry JAK-40 ve vzduchu a nad mateřskou základnou Praha-Kbely,“ napsali vojáci k rozlučkovému videu.

reklama

„Je čas se rozloučit,“ komentuje armáda i fotografie dokumentující poslední lety strojů v jejích službách a vzpomíná, že posloužily nejen VIP klientům, ale zajistily i zdravotnickou evakuaci. „Vždy jsme úkol spolehlivě splnili. Musíme se ale posunout dál,“ dodávají letci.

Letecké síly Armády ČR ale nezůstanou oslabené na dlouho, Nadále bude kbelská základna provozovat letouny A-319, C-295, L-410 a do příštího roku také Cl-601. „Do konce roku 2022 počítáme s dodávkou dalších dvou nových letounů CASA,“ prozradilo ministerstvo obrany.

A jaký osud čeká dva zasloužilé stroje? „Je zde zájem leteckých muzeí o tyto kousky, které létaly desítky let. Předpokládáme proto, že oba letouny budou zachovány v muzejních sbírkách,“ doplňuje ministerstvo.

Vojáci nabídli i další vzpomínkové video. Takto létal JAK-40 s ozbrojeným doprovodem stíhaček gripen.

„Slavnostního vyřazení v pražských Kbelích se účastnili náměstek ministra Lubor Koudelka a gen. Petr Lanči. Armáda nemusí truchlit. Příští rok leteckou flotilu posílí dva nové letouny Casa,“ uzavírá resort obrany.

Tagy: výměna letadla vojsko konec Armáda ČR

Další hlavní zprávy

Vláda

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

  • Aktualizováno

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Od 1. března budou v ČR uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních.

Praktický lékař: Očkování stagnuje, vakcínu jsme začali rozvážet ze zoufalství
Dětské oblečení ani obuv od pondělí nenakoupíte. Které obchody zůstanou otevřené
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
reklama
reklama
První pokuty za nenošení respirátorů už padly. Strážníci objevili stovky hříšníků

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Česko podalo žalobu na Polsko. Požaduje zastavení těžby ve hnědouhelném dole Turów
Další články
reklama
reklama