CNN Prima News Aspergerův syndrom

Aspergerův syndrom

Výpis příspěvků ke štítku „Aspergerův syndrom“

Jitku život tvrdě zkouší. Přišla o blízké i manžela, syn trpí Aspergerovým syndromem

Osud k Jitce nebyl vlídný. V krátké době přišla o oba rodiče, poté zemřela její starší sestra. Nakonec zůstala sama se svým synem Matyášem – tomu však záhy lékaři diagnostikovali Aspergerův syndrom. Štěstí našla ve svém manželovi Ondřejovi, s nímž se potkala před pěti lety. Nedávno však přišla další rána – Ondřej tragicky zemřel. Jitčina kamarádka se proto rozhodla, že jejím jménem požádá o pomoc.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

VIDEO: Někteří lidé ani nevědí, že mají poruchu autistického spektra

Podle odhadů jsou v populaci 2 – 3 % lidí s poruchou autistického spektra a v případě Česka by tak mohlo jít o 200 – 300 tisíc lidí. Z toho zhruba pětina jsou děti. Hodně lidí ale ani netuší, že poruchu autistického spektra mají. Jednou z těchto poruch je Aspergerův syndrom, který zasahuje do všech oblastí života pacientů s touto diagnózou. Takoví lidé mají často potíže v oblasti emocí. Mají ale také zpravidla vysoké IQ a často se zajímají o jedno téma, o kterém

Ivan David: Rozhovor o chorobě Grety byla jen záminka k profesní likvidaci doktora Matýse, neřekl o ní nic špatného

Minulý týden rezignoval na své funkce šéf dětských psychiatrů Jaroslav Matýs. Jako hlavní důvod se uvádí vlna kritiky, která se spustila poté, co se Matýs v rozhovoru otevřeně rozpovídal o Gretě Thurnbergové a autismu. Proč musel Matýs rezignovat? Na to i austismus celkově jsme se ptali europoslance a bývalého ministra zdravotnictví Ivana Davida (SPD).