reklama

Ať jde Cimický na detektor lži, žádá spolek. Co si o jeho účinnosti myslí sám psychiatr?

Psychiatr Jan Cimický čelí obvinění několika žen, že je sexuálně zneužil či obtěžoval. Tato obvinění již od samého začátku kauzy popírá a tvrdí, že se dotyčné snaží pouze zviditelnit. Do věci se zapojil i spolek Nepromlčíme, který před časem přinesl videorozhovor s Cimickým právě o obětech sexuálního zneužití. Nyní přichází s dalším videem a psychiatra vyzývá, aby se obhájil přes detektor lži.

reklama

Spolek Nepromlčíme zveřejnil novou část loňského videorozhovoru s Cimickým, ve kterém se ho táže na možnost využít k usvědčení pachatelů sexuálního zneužití detektor lži. „Můžete se k detektoru lži vyjádřit ve smyslu zkoumání či prokazování věrohodnosti obviněného, popřípadě pachatele?“ táže se spolek v dřívějším rozhovoru s Cimickým.

„Víte, já myslím, že má na člověka spíš psychologický efekt. Pokud je to pachatel, který nechce přiznat nějaký zločin a nebude dostatečně silná osobnost, v okamžiku, kdy se na detektoru lži položí otázka, podvědomé prvky typu zrychlení tepu se tam projeví,“ vysvětluje zpočátku psychiatr.

Následně ale dodal, že zažil případ, kdy zcela prokazatelný pachatel dokázal detektor lži obelstít. „Dokázal ty vegetativní projevy opravdu ovládnout takovým způsobem, že tam nebylo nic průkazného,“ dodává Cimický.

Na další otázku, zda se na detektoru lži může negativně ukázat i člověk, který sice nic nespáchal, ale je „nervák“, odpovídá kladně. „Zaznamenává to určité výkyvy, které už nejsme úplně schopní ovládnout, zejména u lidí, kteří jsou tzv. neuropatického charakteru,“ řekl lékař.

Cimický by měl podstoupit test, tvrdí spolek

Cimický nyní čelí obvinění, že sexuálně napadl či zneužil hned několik žen. Proti známému psychiatrovi promluvily například zpěvačka Jana Fabiánová či novinářka Martina Hynková Vrbová. Zneužitých žen mají být desítky. Sám Cimický obvinění odmítá a tvrdí, že ženy se jeho prostřednictvím chtějí pouze zviditelnit.

Spolek Nepromlčíme, který s Cimickým udělal zhruba před rokem videorozhovor právě na téma sexuálního zneužívání, jej nyní vyzývá, aby sám test na detektoru lži podstoupil. „Domníváme se, že doktor Cimický, jenž vinu popírá, by měl podstoupit vyšetření na polygrafu neboli detektoru lži,“ uvádí spolek, který se zabývá právě kauzami promlčených vražd a dalších trestných činů.

Vlna obvinění proti Cimickému se zvedla poté, co Pražský hrad oznámil, že známý psychiatr obdrží z rukou prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání. Poté se však přihlásila Fabiánová, že ji Cimický sexuálně zneužil. K jejím obviněním se následně začaly přidávat další ženy. Cimický obvinění popírá. Státní vyznamenání se nakonec rozhodl nepřevzít.

Tagy:
sexuální zneužívání Jan Cimický psychiatr Nepromlčíme detektor lži

Hlavní zprávy

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření
Pořady

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Největší akvizice v historii her. Microsoft kupuje herního giganta Activision Blizzard

Americká softwarová společnost Microsoft koupí za 68,7 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) vývojáře a vydavatele Activision Blizzard. Ten mimo jiné vlastní úspěšné herní značky jako Call of Duty, World of Warcraft, Diablo nebo Candy Crush. Po dokončení transakce bude Microsoft třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

reklama