reklama

Atlantida, Biely kvet, Katka. Deset největších hitů Mira Žbirky z 80. let

Když nenápadný mladík s brýlemi Miro Žbirka porazil v anketě Zlatý slavík do té doby pravidelného vítěze Karla Gotta, byla to opravdová senzace. O to větší, že Miro se na sólovou dráhu vydal teprve v roce 1981, ovšem jistou známost si vydobyl už před tím jako člen skupiny Modus. Mnozí považují jeho písně z 80. let za vůbec nejlepší, které složil. Připomeňme si jeho největší tehdejší hity.

reklama

Hity byla nabitá už Žbirkova debutová deska Doktor sen (1980). Jeden z nich ale vyčnívá dodnes: Balada o poľných vtákoch. Písnička se přitom na album málem nedostala. „Toto tam asi nedáme, ale pro jistotu vám to zazpívám,“ řekl svým spoluhráčům ze skupiny Limit. Jenže bubeník ihned řekl, že písnička na desce musí být, což je paradox, protože v ní nakonec žádné bubny nezazní.

Jeho postavení hitmakera upevnilo druhé LP Sezónné lásky (1982). Na něm vedle popovějších skladeb zaujala především Atlantida, i když cestu k publiku si musel hledat déle. V roce 2015 dokonce dala jméno stejnojmennému muzikálu složenému ze Žbirkových písní.

To píseň Biely kvet se stala obrovským hitem okamžitě. Původně tedy mělo jít o květ černý, ale to tehdejší cenzurou neprošlo. „Kamilovi Peterajovi (autorovi textu, pozn. red.) se nakonec zalíbilo napětí mezi změnou čierného na biely kvet a dalším veršem ‚dlhá ihla smútku v ňom‘, který tam zůstal z té původní verze,“ vzpomínal později Žbirka na tuto změnu.

Ze třetí studiové desky Roky a dni (1983) si stojí za to připomenout slavný hit Múr našich lások, který vystihl pocity lidí hledajících spřízněnou duši: „Na konci ulice stál múr našich lások, múr detí postrácaných čo nechcel nik, na konci ulice stál múr našich lások, len on nás počúval rád čistých a zlých.“ Ani o této skladbě prý Žbirka netušil, že by se mohla stát hitem.

A často se hrála i píseň Denisa, kterou Žbirka složil pro svou dceru, které v době vydání desky bylo 11 let. Však i text zní trochu dětsky: „Deni – tu na dlani mám vzducholoď. Na zázračný výlet ňou poď. Na svet sa dívajme zhora – tam je škola – tam les.“

A do třetice z alba Roky a dni: s písní Nechodí vyhrál Žbirka soutěž Bratislavská lyra roce 1983. Píseň nahrál i anglicky v tehdejším Německu. Zpěvák později říkal, že se tam stala hitem ještě dřív než u nás.

Slavná je i píseň 22 dní ze Žbirkovy další desky Nemoderny chalan (1984). I když ani ta neměla cestu snadnou. „Jeden hudební redaktor říkal – Není to špatné, ale Biely kvet to není, nevím, jestli to budeme hrát,“ vzpomínal zpěvák po letech v rozhovoru pro web iDnes.cz.

Album Chlapec z ulice (1986) přineslo hned dva nezapomenutelné hity. Prvním byl Dr. Jekyll, Mr. Hyde. Podle Žbirky vznikl tak, že si ve čtyři hodiny ráno poznamenal na papírek slova „Dr. Jekyll, Mr. Hyde, každý z nich je iný, obaja však rovnako riadia moje činy“ a ráno dopsal text i hudbu.

Druhým byla píseň Katka, dnes známější jako Katrin. Byla věnována jeho druhé ženě Kateřině, která se později stala jeho osobní manažerkou. Pikantní je, že v době vydání desky byl Žbirka stále ještě ženatý s první manželkou Helgou, Kateřinu si vzal od dva roky později.

Na albu Zlomky poznania (1988) zazněla píseň Možno sa ti zdá. Její textař Jozef Urban byl básník a Žbirka si ho vybral, když dostal jeho sbírku Malý zúrivý Robinson. První texty včetně tohoto psal prý Urban u Žbirky doma.

V roce 2020 natočil oceňovaný režisér Šimon Šafránek celovečerní dokument Meky, který pojednává o životě slovenské legendy Mekyho Žbirky. Na film se můžete podívat zde.

.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka
Doprava

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

reklama

Domácí zpravodajství

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama