reklama

Austrálie sčítá keporkaky, jejich populace zdecimované rybolovem pomalu rostou

Sčítání velryb probíhá každý rok. Jejich počty stoupají.
Zdroj: Pexels

Stovky lidí se na počátku týdne zúčastnily každoročního sčítání velryb Organizace pro záchranu a výzkum kytovců (ORRCA). To by mělo pomoci určit, kolik velryb k migraci na sever využije „pobřežní dálnici“, která vede podél pobřeží Austrálie. Při loňském sčítání byly počty o téměř pět set jedinců vyšší než v roce 2018.

reklama

Místopředsedkyně organizace Jools Farrell uvádí, že v posledních jednadvaceti letech se počty velryb meziročně zvyšují o deset až patnáct procent. Letos by tak velké velrybí sčítání mohlo přesáhnout počet třiceti pěti tisíc jedinců. Za nárůstem počtu keporkaků stojí především ukončení komerčního lovu velryb v šedesátých letech.

Sčítání se zúčastnily stovky lidí. Zdroj: ORRCA
Sčítání se zúčastnily stovky lidí. Zdroj: ORRCA

Velrybářské stanice v Austrálii a na Novém Zélandu podél „pobřežní dálnice“ byly v provozu od první poloviny devatenáctého století. Za dobu jejich fungování zde byly uloveny desítky tisíc keporkaků migrujících na sever. V roce 1963 byl lov velryb ukončen a v roce 1985 začalo platit mezinárodní moratorium zakazující jejich lov. V tu dobu byly jejich počty již poměrně zdecimované – některé druhy přišly až o devadesát pět procent celé populace.

Populace keporkaků byly v minulosti téměř zdecimovány. Dnes pomalu rostou.
Populace keporkaků byly v minulosti téměř zdecimovány. Dnes pomalu rostou.
Zdroj: Pexels

Velryby podnikají každoroční cestu z Queenslandu a Západní Austrálie, kde se rodí noví jedinci, do pět tisíc kilometrů vzdáleného Severního ledového oceánu. Díky sčítání mohou výzkumníci odhadnout zdraví velrybí populace, ale i celého mořského ekosystému. Výsledky sčítání budou dostupné během několika týdnů.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

K věci

Vondra: Je to studená diplomatická válka. K silovým řešením ze strany Ruska nedojde

Vondra: Je to studená diplomatická válka. K silovým řešením ze strany Ruska nedojde

Pro Českou republiku se všechno točí kolem Vrbětic, kdežto pro Rusko, a stejně tak i pro Západ, je kontext daleko širší. Těmito slovy zhodnotil Alexandr Vondra současnou diplomatickou krizi mezi ČR a Ruskem v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Situace se bezpochyby může negativně promítnout do vzájemných obchodních nebo kulturních vztahů. Na plynu z Ruska však podle Vondry existenčně závislí nejsme.

Praha

Korupce na magistrátu? Kauza se točí kolem politika TOP 09 a pravé ruky Pospíšila

Korupce na magistrátu? Kauza se točí kolem politika TOP 09 a pravé ruky Pospíšila

Pravá ruka předsedy pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila a jeho politický poradce Jiří Fremr je v hledáčku policie kvůli úplatkům a korupci na pražském magistrátu. V listopadu u něj byla v souvislosti s obviněním pražského podnikatele Petra Bauera nařízena osobní prohlídka. Podle informací CNN Prima NEWS se měl Fremr podílet na uplacení pražských politiků výměnou za to, že se postaví na stranu rodiny Bauerových a budou lobbovat za zachování předzahrádek v centru města.

Ostravský hotel byl pro ruské agenty ideální. Doporučila jim ho jejich oběť z Vrbětic?
Flegr: Respirátory venku jsou nesmysl. Antigenní testy můžou pomoci zprovoznit služby
Řetězec po rozvolnění rozpoutal slevami šílenství. Slováci se tlačili v obřích frontách
Finančně vyčerpávající léčba Schumachera. Rodina legendy musí rozprodat majetek
reklama
reklama
Zpackaná operace ruské rozvědky, komentoval Vrbětice Kulhánek. Váží si podpory spojenců

360°

Domácí zpravodajství

Dalších osm podezření na úmrtí po očkování. Česko jich celkem eviduje už 47
Ve středu přibylo nejméně nakažených od září. Vláda rozhodne o rozvolnění
Další články
reklama
reklama