reklama

Auta bez řidiče už našla svoje uplatnění. Místo lidí rozvážejí pizzu

Stačí zadat PIN a vozítko otevře schránku s objednanou pizzou.
Zdroj: Domino's

Světový řetězec pizzerií Domino's spustil ve Spojených státech rozvoz jídla autonomně řízenými vozidly. Ten zatím funguje jen v jedné čtvrti v texaském Houstonu. Pokud se ale osvědčí, plánováno je jeho rozšíření.

reklama

Když si nyní zákazník on-line objedná pizzu, místo kurýra mu ji může dovézt robotické vozítko. Nakupující po jeho příjezdu zadá PIN, díky kterému mu stroj otevře jeden z vyhřívaných přepravních prostorů. V něm najde svou pizzu. Tak ve zkratce probíhá nákup jídla u jednoho z největších světových řetězců pizzerií Domino's. Pilotní projekt spustil v texaském Houstonu.

Domino's využívá vozítko bez řidiče od společnosti Nuro, konkrétně model R2. Ten je přímo určen pro rozvoz zboží. Podle služby jej lze modifikovat, může tak například zákazníkovi dovézt nákup z on-line obchodu, chlazené potraviny nebo naopak horkou pizzu. Počítá se i s doplňkovým zbožím, jako jsou nápoje nebo saláty, které patří do odděleného prostoru.

Autonomní vozítko Nuro R2 rozváží pizzu Dominos v Texasu.
Autonomní vozítko Nuro R2 rozváží pizzu Dominos v Texasu.
Zdroj: Domino's

„Ještě se máme o autonomní dopravě hodně co učit. Tento projekt nám pomůže lépe porozumět tomu, jak zákazníci pracují s robotickými technologiemi, což by se v budoucnu mohlo projevit i na našich prodejnách,“ řekl šéf inovací společnosti Domino's Dennis Maloney s tím, že jejich Nuro R2 je prvním autonomním vozem určeným pro rozvážkovou službu, jejž schválilo americké ministerstvo dopravy.

Služba rozvozu pizzy autonomním vozítkem je ale zatím omezená na jedinou pobočku, která obsluhuje houstonskou čtvrť Woodland Heights. Pokud se systém osvědčí, mohl by se rozšířit i do jiných míst. Domino's má pobočky po celém světě. V Česku zatím není, nejbližší je v Drážďanech.

O využití autonomní rozvážky uvažují i další společnosti, například americký supermarket Walmart.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Do hospody i ke kadeřnici až půl roku bez testu. Česko chce změnit přístup k vyléčeným

Do hospody i ke kadeřnici až půl roku bez testu. Česko chce změnit přístup k vyléčeným

Když proděláte koronavirus, nemusíte se tři měsíce testovat. Předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek i bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula ale volají po prodloužení této „ochranné lhůty“ z 90 na 180 dní. Lidem po nemoci by to usnadnilo nejen návštěvu restaurací či kadeřnictví, ale i cestování. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) Česko o prodloužení intervalu uvažuje, ale čeká na jeho sjednocení s okolními státy.

Slovensko

Slovensko v červnu spustí očkování Sputnikem V. Těšte se, kdo chcete, vzkazuje Matovič

Slovensko v červnu spustí očkování Sputnikem V. Těšte se, kdo chcete, vzkazuje Matovič

Na Slovensku začnou očkovat ruskou vakcínou Sputnik V. Po úterním výroku expremiéra Igora Matoviče na sociálních sítích to ve středu oficiálně oznámil ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský. Ten přitom ještě v úterý tvrdil, že o zahájení vakcinace ruskou látkou nemá žádné informace. Začít by se mělo již počátkem června a vakcína bude určena lidem ve věku 18 až 60 let.

Opozice

Babišova vláda nám škodí. O nedůvěře se bude hlasovat v červnu, opozice má dost hlasů

Babišova vláda nám škodí. O nedůvěře se bude hlasovat v červnu, opozice má dost hlasů

Piráti a hnutí STAN se nakonec připojí ke koalici Spolu, aby společně vyvolali hlasování o nedůvěře vládě premiéra Andreje Babiše (ANO). Proběhnout by mělo ale až v červnu. Pro Piráty se STAN je podmínkou, že z České republiky musejí nejdřív odejít vyhoštění ruští diplomaté kvůli kauze Vrbětice. Babiš nechápe, proč by se mělo o nedůvěře hlasovat jen pár měsíců před volbami.

Superligu nepustíme, trvají na svém tři kluby. UEFA s nimi zahájila disciplinární řízení
reklama
reklama
Kde udělali soudruzi z Hradu chybu? Sociální sítě zaplavily vtipy na kelímkovou pietu

Sociální sítě

Domácí zpravodajství

Freimanová si připadá jako krtek vytažený na světlo. Proč odmítla roli v Hollywoodu?
Za průjezd Prahou si zaplatíme. Vedení města odkleplo plán na zavedení mýta
Další články
reklama
reklama