Podle zakladatele značky Tesla jsou plně autonomní vozidla, tedy auta bez řidiče, velmi blízko. Jde jen o tradiční Muskovo optimistické prohlášení, nebo je revoluce v individuální dopravě skutečně tak blízko?
Plně autonomní vozidla bez řidiče jsou vedle alternativních pohonů novou metou v automobilovém průmyslu. Nejvíce se k ní dosud přiblížila Tesla, která ve svých vozech nabízí i asistovaný autonomní režim. Kvůli bezpečnosti a také řadě incidentů ho však nemůže nabízet jako výchozí jízdní režim.
Podle zakladatele firmy Elona Muska se ale doba, kdy budou moci auta jezdit i bez zásahu řidiče, nezadržitelně blíží. Takzvaná pátá úroveň autonomie, při které už auta dokážou jezdit sama, je prý „velmi blízko“. V současnosti je přitom autopilot v Teslách pouze na úrovni dva, což znamená, že řidič musí být schopen kdykoli zasáhnout a převzít kontrolu nad vozidlem. Aktualizace softwaru by podle Muska mohla aktivovat i pátou úroveň, při které nebude nutné do vozidla instalovat žádný přídavný hardware.
Ve videu, ve kterém Musk promluvil k účastníkům konference World Artificial Intelligence Conference v Šanghaji, uvedl, že je přesvědčen, že pátá úroveň, nebo jinak také úplná autonomie, bude dostupná velmi brzy.
„Cítím, že jsme velmi blízko. Jsem si jistý, že budeme disponovat základní funkcionalitou pro pátou úroveň autonomie do konce tohoto roku. Žádné významné výzvy před námi nejsou, jen několik drobných problémů. Zbývá tedy výzva vyřešit všechny tyto problémy a spojit celý systém,“ uvedl ve videu.
Na kolik lze Muskovým slovům o brzkém příchodu bezpečných aut bez řidičů věřit, je otázkou. Zdaleka ne všichni jsou o reálnosti takových smělých plánů i přesvědčení. Jak pro BBC uvedl analytik Tim Urquhart z IHS Markit, autonomní jízda je svatým grálem celého průmyslu. „Je to typické odvážné tvrzení pana Muska.“
I kdyby Tesla opravdu dokázala tuto technologii v brzké době spolehlivě vyřešit, legislativa jednotlivých zemí není na vpouštění takových vozidel na silnice ani zdaleka připravena.