reklama

Zakladatel Tesly Elon Musk: Auta bez řidiče budou realitou už do konce roku 2020

Podle zakladatele značky Tesla jsou plně autonomní vozidla, tedy auta bez řidiče, velmi blízko. Jde jen o tradiční Muskovo optimistické prohlášení, nebo je revoluce v individuální dopravě skutečně tak blízko?

reklama

Plně autonomní vozidla bez řidiče jsou vedle alternativních pohonů novou metou v automobilovém průmyslu. Nejvíce se k ní dosud přiblížila Tesla, která ve svých vozech nabízí i asistovaný autonomní režim. Kvůli bezpečnosti a také řadě incidentů ho však nemůže nabízet jako výchozí jízdní režim.

Podle zakladatele firmy Elona Muska se ale doba, kdy budou moci auta jezdit i bez zásahu řidiče, nezadržitelně blíží. Takzvaná pátá úroveň autonomie, při které už auta dokážou jezdit sama, je prý „velmi blízko“. V současnosti je přitom autopilot v Teslách pouze na úrovni dva, což znamená, že řidič musí být schopen kdykoli zasáhnout a převzít kontrolu nad vozidlem. Aktualizace softwaru by podle Muska mohla aktivovat i pátou úroveň, při které nebude nutné do vozidla instalovat žádný přídavný hardware.

Ve videu, ve kterém Musk promluvil k účastníkům konference World Artificial Intelligence Conference v Šanghaji, uvedl, že je přesvědčen, že pátá úroveň, nebo jinak také úplná autonomie, bude dostupná velmi brzy.

„Cítím, že jsme velmi blízko. Jsem si jistý, že budeme disponovat základní funkcionalitou pro pátou úroveň autonomie do konce tohoto roku. Žádné významné výzvy před námi nejsou, jen několik drobných problémů. Zbývá tedy výzva vyřešit všechny tyto problémy a spojit celý systém,“ uvedl ve videu.

Na kolik lze Muskovým slovům o brzkém příchodu bezpečných aut bez řidičů věřit, je otázkou. Zdaleka ne všichni jsou o reálnosti takových smělých plánů i přesvědčení. Jak pro BBC uvedl analytik Tim Urquhart z IHS Markit, autonomní jízda je svatým grálem celého průmyslu. „Je to typické odvážné tvrzení pana Muska.“

I kdyby Tesla opravdu dokázala tuto technologii v brzké době spolehlivě vyřešit, legislativa jednotlivých zemí není na vpouštění takových vozidel na silnice ani zdaleka připravena.

Tagy:

Hlavní zprávy

V Česku se začíná šířit zmutovanější potomek omikronu. Odkud se nová varianta vzala?

Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.

Máte omikron? 20 příznaků, které určí nákazu. Jeden přijde ještě před pozitivním testem

Koronavirová varianta omikron se čím dál více šíří českou populací. Experti vesměs uvádí, že oproti předešlým mutacím sice tolik nezpůsobuje vážná onemocnění, ale je mnohem infekčnější. Jak poznáte, že ho máte? Existuje celá řada příznaků, experti jich zmiňují rovných dvacet. Mezi nimi i ty, které se objeví už zkraje nákazy, dokonce ještě před tím, než vám nákazu potvrdí test.

Philipp: Rozvolňovat můžeme za tři až čtyři týdny. Možná dojde i na čtvrtou dávku

Téma rozvolňování opatření v těchto dnech není na stole kvůli šíření omikronu. Můžeme se o něm začít bavit za zhruba tři až čtyři týdny. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl lékař a poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL). Kromě toho zmínil, že časem dojde i na debatu nutnosti čtvrté očkovací dávky proti covidu. Poslankyně SPD Karla Maříková současná vládní opatření kritizovala.

Nejezděte na Ukrajinu, apeluje Lipavský na Čechy. Uznal, že se napětí nedaří hasit

Česko zatím nevydává pokyn k evakuaci personálu zastupitelských úřadů na Ukrajině kvůli hrozící ruské invazi. Po úterním jednání krizového štábu resortu zahraničí to novinářům řekl ministr Jan Lipavský (Piráti). Apeloval na české občany, aby necestovali do příhraničních oblastí na východě a severu Ukrajiny. Ti, kteří se v zemi nacházejí, by se podle ministra měli registrovat v systému Drozd, který slouží k informování českých turistů o mimořádných událostech.

Blažek poslal Farskému analýzu jak se vzdát mandátu v cizině. Zveřejnit ji ale nechce

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) zaslal poslanci Janu Farskému (STAN) analýzu, jak řešit rezignaci na mandát zákonodárce, když je v cizině. Sám dokument zveřejnit nechce. Farský před týdnem odletěl na stáž do Spojených států, po tlaku opozice a posléze i koalice se později rozhodl, že na poslanecký mandát rezignuje. Zákon to ale umožňuje udělat jen osobně, nebo formou notářského zápisu.

reklama

Domácí zpravodajství

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

reklama