reklama

Zakladatel Tesly Elon Musk: Auta bez řidiče budou realitou už do konce roku 2020

Elektromobily Tesla jsou velmi blízko jízdě bez řidiče, softwarově to teoreticky už umí dokonce teď. Různé nehody z nedávné minulosti však varují před přílišným optimismem.
Zdroj: Profimedia

Podle zakladatele značky Tesla jsou plně autonomní vozidla, tedy auta bez řidiče, velmi blízko. Jde jen o tradiční Muskovo optimistické prohlášení, nebo je revoluce v individuální dopravě skutečně tak blízko?

reklama

Plně autonomní vozidla bez řidiče jsou vedle alternativních pohonů novou metou v automobilovém průmyslu. Nejvíce se k ní dosud přiblížila Tesla, která ve svých vozech nabízí i asistovaný autonomní režim. Kvůli bezpečnosti a také řadě incidentů ho však nemůže nabízet jako výchozí jízdní režim.

Podle zakladatele firmy Elona Muska se ale doba, kdy budou moci auta jezdit i bez zásahu řidiče, nezadržitelně blíží. Takzvaná pátá úroveň autonomie, při které už auta dokážou jezdit sama, je prý „velmi blízko“. V současnosti je přitom autopilot v Teslách pouze na úrovni dva, což znamená, že řidič musí být schopen kdykoli zasáhnout a převzít kontrolu nad vozidlem. Aktualizace softwaru by podle Muska mohla aktivovat i pátou úroveň, při které nebude nutné do vozidla instalovat žádný přídavný hardware.

Tesly umí jezdit samy už dnes. Četné havárie způsobené autopilotem však varují.
Tesly umí jezdit samy už dnes. Četné havárie způsobené autopilotem však varují.

Ve videu, ve kterém Musk promluvil k účastníkům konference World Artificial Intelligence Conference v Šanghaji, uvedl, že je přesvědčen, že pátá úroveň, nebo jinak také úplná autonomie, bude dostupná velmi brzy.

„Cítím, že jsme velmi blízko. Jsem si jistý, že budeme disponovat základní funkcionalitou pro pátou úroveň autonomie do konce tohoto roku. Žádné významné výzvy před námi nejsou, jen několik drobných problémů. Zbývá tedy výzva vyřešit všechny tyto problémy a spojit celý systém,“ uvedl ve videu.

Na kolik lze Muskovým slovům o brzkém příchodu bezpečných aut bez řidičů věřit, je otázkou. Zdaleka ne všichni jsou o reálnosti takových smělých plánů i přesvědčení. Jak pro BBC uvedl analytik Tim Urquhart z IHS Markit, autonomní jízda je svatým grálem celého průmyslu. „Je to typické odvážné tvrzení pana Muska.“

I kdyby Tesla opravdu dokázala tuto technologii v brzké době spolehlivě vyřešit, legislativa jednotlivých zemí není na vpouštění takových vozidel na silnice ani zdaleka připravena.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

USA

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Soudní proces s obžalovaným 45letým Derekem Chauvinem, bývalým policistou, který v květnu minulého roku zaklekl na Afroameričana George Floyda, jenž následně zemřel, se chýlí ke konci. Chauvin byl v úterý večer evropského času porotou prohlášen vinným za vraždu druhého stupně, vraždu třetího stupně a zabití druhého stupně. Následně byl vzat do vazby.

Vávra: Z lidí se stanou teroristi jen kvůli vyjádření názoru. Nový zákon je absurdní
Slovákům můžeme jen závidět. Babišovi ministři by se od sousedů měli učit komunikaci
Bojíte se Zemana, rýpala do Pirátů koalice Spolu. Babiše přitom mohla svrhnout už dávno
Biden k Chauvinovi: Byla to vražda za bílého dne, rasismus je skvrnou na duši národa
Ruská GRU, americká CIA i izraelský Mosad: Tajní agenti se maskují na každém rohu
Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí
Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
Další články
reklama
reklama