Král soundtracků bojuje s nemocí i skládáním hudby. V Praze uspořádá speciální koncert

Autor hudby k filmu Pollock či legendárních seriálů Můj přítel Monk a House of Cards vystoupí na koncertě Spectacular Music of Hollywood 18. dubna 2024 v pražském Obecním domě. Jeff Beal, který spolupracuje s režiséry, jako jsou David Fincher, Ed Harris a Oliver Stone, představí na koncertě suitu z filmu Can You Hear Me?, se kterou vyhrál v loni na festivalu v Cannes cenu za nejlepší soundtrack. Na koncertě zazní také skladby z filmů Iron Man 2, Star Wars a Největší showman, které oddirigují jejich tvůrci.

Multiinstrumentalista, dirigent a skladatel Jeff Beal vyrůstal na hudbě Milese Davise a Gila Evanse. Nejen hru na klavír, ale také hudební teorii se učil svépomocí. Svou znalost hudební teorie si rozšířil na Eastman School of Music, kde rozvinul svůj přirozený hudební talent a také se seznámil se svou manželkou, sopranistkou Joan Beal. Po dokončení studia vydal Beal několik jazzových alb a hrál se svojí kapelou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Do Česka se vracejí unikátní obrazy. Rittsteinova výstava Nohy na stole láká osobitým stylem

Mezinárodní uznání přinesla Bealovi hudba k filmu Pollock, mapující osudy slavného malíře. Snímek režíroval a hlavní roli ztvárnil Ed Harris, se kterým Beal spolupracoval ještě na filmu Appaloosa. Za film Pollock byl nominován na cenu World Soundtrack Academy v kategorii Discovery of the Year, cenu mu přinesla hudba k seriálu House of Cards, s níž také vyhrál dvakrát cenu Emmy. Svou první cenu Emmy získal za soundtrack k oblíbenému seriálu Můj přítel Monk.

V roce 2007 byla „králi soundtracků“ diagnostikována roztroušená skleróza. V boji s touto nemocí mu pomáhá také hudba. „Být hudebníkem a skladatelem, dělat to, co bych rád dělal, je pro mě opravdu terapeutické a dělá mě to šťastným. Vím, že to udržuje můj mozek zdravý, takže se jedná o velkou a důležitou součást mé cesty,“ řekl v rozhovoru pro Spectrum News. Beal krom filmové skladby nadále tvoří symfonickou hudbu a také diriguje.

Koncert Spectacular Music of Hollywood je zahajovacím koncertem mezinárodního Composers Summit Prague, jehož třetí ročník se koná od 18. do 23. dubna 2024 a proběhne pod záštitou ministra kultury Martina Baxy.

Představuje jedinečnou příležitost, při které skladatelé a orchestrátoři na jednom pódiu osobně uvedou svá jedinečná filmová a gamingová hudební díla. Těšit se můžete na melodie ze Star Wars, Iron Man 2, muzikálu Největší showman, videohry Assassin's Creed nebo oscarového filmu Pošťák a mnohé další

Vstupenky na jedinečný zážitek v podání Českého národního symfonického orchestru za doprovodu hollywoodských skladatelů zakoupíte v síti TicketPortal na tomto odkazu.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zpravodajské pořady na CNN Prima NEWS slaví. Co jim popřáli ti nejpovolanější?

Tagy:
Oliver Stone hudba koncert roztroušená skleróza kultura hudebník Martin Baxa vážná hudba filmová hudba David Fincher tisková zpráva Obecní dům dirigent Ed Harris Filmový festival v Cannes Jeff Beal Composers Summit Prague 2024