CNN Prima News roztroušená skleróza

roztroušená skleróza

Výpis příspěvků ke štítku „roztroušená skleróza“

Nařízené přesčasy? Následnou krizi zdravotnictví nemusí přežít, říká Žena Česka Havrdová

Pro nařízené přesčasy neexistuje logické vysvětlení a v jiném oboru si takový přístup neumí představit. Povede to ke krizi ve zdravotnictví, na to je potřeba se připravit. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to uvedla neuroložka Eva Kubala Havrdová, držitelka ocenění ankety ŽENA ČESKA – Cena Lety Brandisové. Zdůraznila, že je zahlceno byrokracií a přibývá i lidí, kteří péči zneužívají. „Tohle se musí brzy změnit, jinak zdravotnictví nemůže přežít,“ upozornila.

CNN Prima NEWS zná jméno ŽENY ČESKA. Seznamte se s významnou neuroložkou Havrdovou

Unikátní anketu ŽENA ČESKA letos poprvé vyhlásila zpravodajská multiplatforma CNN Prima NEWS společně se závodištěm Chuchle Arena Praha. Za cíl si klade ocenit osobnosti, které za sebou nechávají skutečnou a nesmazatelnou stopu, a s přispěním široké veřejnosti najít jedinečnou ŽENU ČESKA, která svým příběhem oslňuje a inspiruje českou společnost. Vítězkou prvního ročníku se stala významná neuroložka prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, CSc. Celým galavečerem provedla hosty elitní moderátorka CNN Prima NEWS Terezie Tománková a o hudební program se postaraly dámy z Eterea Trio.

Zpočátku ji jen brnělo ve tváři. Pak Daně diagnostikovali vážné neurologické onemocnění

Ve třetím ročníku gymnázia se Dana Tvrdíková (23 let) z Českých Budějovic musela vyrovnat s krutou diagnózou – roztroušenou sklerózou. Nemoc o sobě dala vědět v době, kdy prožívala těžké období po rozchodu s přítelem. Začalo to nenápadně mravenčením ve tváři, které se postupně rozšířilo do rtů a jazyka. Onemocnění převrátilo tehdy osmnáctileté dívce život vzhůru nohama a donutilo jí změnit životní styl. Roztroušená skleróza tak citelně zasáhla nejen do osobního, ale i pracovního života mladé ženy.

Roztroušená skleróza je strašákem dvacátníků. Příznaky mohou být nenápadné

Drobné zabrnění ruky, dvojité vidění nebo ztráta rovnováhy jsou projevy, které mohou signalizovat roztroušenou sklerózu. Týká se především lidí ve věku dvacet až třicet let, ale může se projevit i v pozdějších letech života. Díky zlepšující se diagnostice se dá nemoc zachytit včas. A jako u většiny chorob platí, že čím dříve se na ni přijde, tím lépe se dá léčit.

Nehorázně lžete. Ministerstvo nevzniklo kvůli mé nemoci, vzkázal Bělobrádek Kalouskovi

Bývalý poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) zapochyboval nad smyslel staronové vládní funkce ministra pro vědu a výzkum. Podle něj šlo v minulosti o účelově vytvořenou pozici pro tehdejšího šéfa lidovců Pavla Bělobrádka, aby mohl sedět ve vládě a zároveň nemusel řídit plnohodnotné ministerstvo, což by prý vzhledem ke své nemoci nezvládal. Bělobrádek toto tvrzení označil za lživé a nehorázné. Expředseda KDU-ČSL trpí roztroušenou sklerózou.

Loučení se synem i příprava na smrt. Slavná herečka natočila boj s krutou nemocí

Už několik let bojuje herečka Selma Blairová, známá z filmů Velmi nebezpečné známosti, Pravá blondýnka nebo Hellboy, s roztroušenou sklerózou. Zákeřná nemoc u ní má velmi rychlý průběh, a tak jedinou nadějí pro zlepšení zdravotního stavu byla transplantace kmenových buněk. Strastiplnou a smrtelně nebezpečnou cestu Blairová zdokumentovala. Divákům svůj boj přestaví v dokumentu „Introducing, Selma Blair“.

Začalo to zakopáváním, po roce lékaři Anně diagnostikovali roztroušenou sklerózu

První příznaky nemoci se u Anny Ryšavé (48 let) objevily už před 25 lety, kdy ji začala trápit zvýšená únava a urologické problémy. Tehdy tomu nevěnovala velkou pozornost. Roztroušená skleróza o sobě dala naplno vědět po dalších šesti letech. Krátce po třicítce se maminka dvou tehdy ještě malých dětí dozvěděla, že trpí tímto nevyléčitelným onemocněním, které navždy změnilo její život. Stejnou nemocí trpí na celém světě více než 2,5 milionu lidí.

Šla jsem přes brzdy, roztroušená skleróza vás ale naučí vnímat limity, říká pacientka

Po několika neúspěšných léčbách roztroušené sklerózy (RS) jí doktoři nabídli poslední řešení – restart imunitního systému. Kvůli zákroku přišla o vlasy i mnoho energie. Ke své situaci se ale postavila čelem a teď je v podstatě zdravá. „Můj vlastní příběh mi připadá neuvěřitelný,“ říká v rozhovoru pro Generaci20 osmadvacetiletá Lucie Hoštičková.