Vláda schválila „český Green Deal“. Zahrnuje konec uhlí, hlavní sporný bod z návrhu vypadl
roztroušená skleróza
Výpis příspěvků ke štítku „roztroušená skleróza“
Život podřizovala skleróze, budoucnost neplánovala. Dnes Jana pomáhá lidem ve stejné situaci
Že trpí roztroušenou sklerózou, se Jana z Prahy dozvěděla ve svých 23 letech. Zprvu ji trápilo jen brnění v konečcích prstů, postupně však přestala ovládat ruce a měla mžitky před očima. Ze zahraničí, kde studovala, se vrátila zpět do Česka, kde si vyslechla nečekanou diagnózu. Kvůli autoimunitnímu onemocnění byla i hospitalizována v nemocnici. Dnes 36letá žena se s nemocí naučila žít tak, že ji vůbec neomezuje. Přiblížila také, co jí nejvíce pomohlo. Roztroušenou sklerózou trpí zhruba 26 tisíc Čechů.
Nebaví mě žít, šokovala seriálová hvězda v otevřené zpovědi. „Melounek“ trpí krutými depresemi
Herečka Christina Applegateová otevřeně promluvila o své diagnóze. Ve svém podcastu přiznala, že ji nemoc ovlivnila nejen fyzicky, ale i psychicky. V důsledku roztroušené sklerózy si Applegateová podle svých slov prochází depresemi tak silnými, jaké ještě v životě nepocítila. Dokonce se svěřila, že už ji nebaví žít.
Jak na roztroušenou sklerózu? Registr pacientů zajistí, aby péče byla stejná v Praze i v Chebu
Pokud člověk onemocní roztroušenou sklerózou (RS), nemělo by záležet na tom, zda žije v Chebu, Kolíně nebo ve Frýdku-Místku. Stejnou péči by měl podle specialistů dostat ve všech centrech v celém Česku. Díky Registru pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS), který sleduje, jak jsou pacienti ve všech patnácti specializovaných pracovištích léčeni, se daří přístup k nemocným sladit. Jak se vážné onemocnění projevuje? V Česku jím trpí zhruba 26 tisíc lidí.
Nosím plenky, přiznala hvězda ze seriálu Ženatý se závazky. Při boji s nemocí myslí na děti
Americká herečka Christina Applegateová v otevřeném rozhovoru pro magazín People popsala náročný boj s roztroušenou sklerózou, kterou už několik let trpí – přiznala, že kvůli projevům nemoci musí nosit plenky. Dvojrozhovoru se účastnila také její kolegyně Jamie-Lynn Siglerová.
Král soundtracků bojuje s nemocí i skládáním hudby. V Praze uspořádá speciální koncert
Autor hudby k filmu Pollock či legendárních seriálů Můj přítel Monk a House of Cards vystoupí na koncertě Spectacular Music of Hollywood 18. dubna 2024 v pražském Obecním domě. Jeff Beal, který spolupracuje s režiséry, jako jsou David Fincher, Ed Harris a Oliver Stone, představí na koncertě suitu z filmu Can You Hear Me?, se kterou vyhrál v loni na festivalu v Cannes cenu za nejlepší soundtrack. Na koncertě zazní také skladby z filmů Iron Man 2, Star Wars a Největší showman, které oddirigují jejich tvůrci.
Zákeřná nemoc upoutala sportovce Josefa na vozík. Ani lékaři nevědí, co se mi děje, říká
Ještě před pěti lety byl tehdy 24letý Josef Klír z Plzně aktivním sportovcem, pak ale začal pociťovat první příznaky nemoci. Byl zničehonic malátný a velmi unavený. Diagnózu se od lékařů dozvěděl o rok později. Život mu zásadně změnila roztroušená skleróza.
Roztroušená skleróza připravila Pepu o život, jaký znal. Terapie pomáhají, jsou však nákladné
Psal se rok 2018, když tehdy 24letý Pepa začal pociťovat první příznaky roztroušené sklerózy. Děsivou diagnózu nadšenému sportovci na začátku roku 2019 potvrdili lékaři. Postup nemoci byl rychlý: Pepa trpí bolestivými křečemi, na nohy se již nepostaví a při každé činnosti potřebuje někoho po svém boku. Naději přinesla léčba chemoterapií, zlepšení však může trvat i několik let. Mladík se však nevzdává a snaží se udržet si pozitivní přístup. Na jeho cestě ke kvalitnějšímu životu žádají jeho blízcí veřejnost o pomoc.
Zašel si v Praze na záchod a od té doby byl nezvěstný. Policie ho našla po dvou dnech
Policisté našli mentálně retardovaného muže ze Středočeského kraje, který se ztratil na výletě v Praze. Pohřešován byl od nedělního odpoledne, kdy odešel na toaletu v metru. Nalezen byl v úterý a je v pořádku. Na policejním webu to oznámil mluvčí pražské policie Richard Hrdina.
Nařízené přesčasy? Následnou krizi zdravotnictví nemusí přežít, říká Žena Česka Havrdová
Pro nařízené přesčasy neexistuje logické vysvětlení a v jiném oboru si takový přístup neumí představit. Povede to ke krizi ve zdravotnictví, na to je potřeba se připravit. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to uvedla neuroložka Eva Kubala Havrdová, držitelka ocenění ankety ŽENA ČESKA – Cena Lety Brandisové. Zdůraznila, že je zahlceno byrokracií a přibývá i lidí, kteří péči zneužívají. „Tohle se musí brzy změnit, jinak zdravotnictví nemůže přežít,“ upozornila.
CNN Prima NEWS zná jméno ŽENY ČESKA. Seznamte se s významnou neuroložkou Havrdovou
Unikátní anketu ŽENA ČESKA letos poprvé vyhlásila zpravodajská multiplatforma CNN Prima NEWS společně se závodištěm Chuchle Arena Praha. Za cíl si klade ocenit osobnosti, které za sebou nechávají skutečnou a nesmazatelnou stopu, a s přispěním široké veřejnosti najít jedinečnou ŽENU ČESKA, která svým příběhem oslňuje a inspiruje českou společnost. Vítězkou prvního ročníku se stala významná neuroložka prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, CSc. Celým galavečerem provedla hosty elitní moderátorka CNN Prima NEWS Terezie Tománková a o hudební program se postaraly dámy z Eterea Trio.
Zpočátku ji jen brnělo ve tváři. Pak Daně diagnostikovali vážné neurologické onemocnění
Ve třetím ročníku gymnázia se Dana Tvrdíková (23 let) z Českých Budějovic musela vyrovnat s krutou diagnózou – roztroušenou sklerózou. Nemoc o sobě dala vědět v době, kdy prožívala těžké období po rozchodu s přítelem. Začalo to nenápadně mravenčením ve tváři, které se postupně rozšířilo do rtů a jazyka. Onemocnění převrátilo tehdy osmnáctileté dívce život vzhůru nohama a donutilo jí změnit životní styl. Roztroušená skleróza tak citelně zasáhla nejen do osobního, ale i pracovního života mladé ženy.
Roztroušená skleróza je strašákem dvacátníků. Příznaky mohou být nenápadné
Drobné zabrnění ruky, dvojité vidění nebo ztráta rovnováhy jsou projevy, které mohou signalizovat roztroušenou sklerózu. Týká se především lidí ve věku dvacet až třicet let, ale může se projevit i v pozdějších letech života. Díky zlepšující se diagnostice se dá nemoc zachytit včas. A jako u většiny chorob platí, že čím dříve se na ni přijde, tím lépe se dá léčit.