CNN Prima News roztroušená skleróza

roztroušená skleróza

Výpis příspěvků ke štítku „roztroušená skleróza“

Zpočátku ji jen brnělo ve tváři. Pak Daně diagnostikovali vážné neurologické onemocnění

10. července 2022 06:27

Ve třetím ročníku gymnázia se Dana Tvrdíková (23 let) z Českých Budějovic musela vyrovnat s krutou diagnózou – roztroušenou sklerózou. Nemoc o sobě dala vědět v době, kdy prožívala těžké období po rozchodu s přítelem. Začalo to nenápadně mravenčením ve tváři, které se postupně rozšířilo do rtů a jazyka. Onemocnění převrátilo tehdy osmnáctileté dívce život vzhůru nohama a donutilo jí změnit životní styl. Roztroušená skleróza tak citelně zasáhla nejen do osobního, ale i pracovního života mladé ženy.

Roztroušená skleróza je strašákem dvacátníků. Příznaky mohou být nenápadné

13. února 2022 10:52

Drobné zabrnění ruky, dvojité vidění nebo ztráta rovnováhy jsou projevy, které mohou signalizovat roztroušenou sklerózu. Týká se především lidí ve věku dvacet až třicet let, ale může se projevit i v pozdějších letech života. Díky zlepšující se diagnostice se dá nemoc zachytit včas. A jako u většiny chorob platí, že čím dříve se na ni přijde, tím lépe se dá léčit.

Nehorázně lžete. Ministerstvo nevzniklo kvůli mé nemoci, vzkázal Bělobrádek Kalouskovi

11. listopadu 2021 19:40

Bývalý poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) zapochyboval nad smyslel staronové vládní funkce ministra pro vědu a výzkum. Podle něj šlo v minulosti o účelově vytvořenou pozici pro tehdejšího šéfa lidovců Pavla Bělobrádka, aby mohl sedět ve vládě a zároveň nemusel řídit plnohodnotné ministerstvo, což by prý vzhledem ke své nemoci nezvládal. Bělobrádek toto tvrzení označil za lživé a nehorázné. Expředseda KDU-ČSL trpí roztroušenou sklerózou.

Loučení se synem i příprava na smrt. Slavná herečka natočila boj s krutou nemocí

21. srpna 2021 00:20

Už několik let bojuje herečka Selma Blairová, známá z filmů Velmi nebezpečné známosti, Pravá blondýnka nebo Hellboy, s roztroušenou sklerózou. Zákeřná nemoc u ní má velmi rychlý průběh, a tak jedinou nadějí pro zlepšení zdravotního stavu byla transplantace kmenových buněk. Strastiplnou a smrtelně nebezpečnou cestu Blairová zdokumentovala. Divákům svůj boj přestaví v dokumentu „Introducing, Selma Blair“.

Petra trpí roztroušenou sklerózou, stejně podporuje jiné pacienty. Nyní ale prosí o pomoc

10. srpna 2021 14:27

Zdravotní sestra Petra trpí od 21 let roztroušenou sklerózou, přesto sama pomáhá lidem. Na operačním středisku záchranné služby Středočeského kraje 36letá žena komunikuje s lidmi po telefonu. Vinou náporu pacientů a velkého vytížení v době pandemie se jí rapidně přitížilo. Nyní žádá o pomoc, aby si mohla pořídit rehabilitační pomůcky.

Začalo to zakopáváním, po roce lékaři Anně diagnostikovali roztroušenou sklerózu

9. července 2021 12:32

První příznaky nemoci se u Anny Ryšavé (48 let) objevily už před 25 lety, kdy ji začala trápit zvýšená únava a urologické problémy. Tehdy tomu nevěnovala velkou pozornost. Roztroušená skleróza o sobě dala naplno vědět po dalších šesti letech. Krátce po třicítce se maminka dvou tehdy ještě malých dětí dozvěděla, že trpí tímto nevyléčitelným onemocněním, které navždy změnilo její život. Stejnou nemocí trpí na celém světě více než 2,5 milionu lidí.

Šla jsem přes brzdy, roztroušená skleróza vás ale naučí vnímat limity, říká pacientka

30. května 2021 15:59

Po několika neúspěšných léčbách roztroušené sklerózy (RS) jí doktoři nabídli poslední řešení – restart imunitního systému. Kvůli zákroku přišla o vlasy i mnoho energie. Ke své situaci se ale postavila čelem a teď je v podstatě zdravá. „Můj vlastní příběh mi připadá neuvěřitelný,“ říká v rozhovoru pro Generaci20 osmadvacetiletá Lucie Hoštičková.

Zázrak jménem kanabidiol? Pomáhá při depresích i rakovině, tvrdí Stabla

3. března 2021 10:23

Velmi dobře funguje u pacientů s roztroušenou sklerózou a má antidepresivní či protirakovinné účinky. To jsou přednosti kanabidiolu (CBD), který se vyskytuje v konopí, uvedl v pořadu Nový den CNN Prima NEWS zakladatel sítě konopných lékáren Jiří Stabla. Na rozdíl od THC nemá psychoaktivní účinky. Podle Stably může být CBD zajímavé pro sportovce, kterým pomůže zklidnit se a lépe regenerovat.

Přestala jsem dobře vidět, byla za tím roztroušená skleróza, vypráví 24letá Klára

2. ledna 2021 09:07

Nemoc, kterou trpí na dvacet tisíc Čechů, postihuje mladé lidi nejčastěji mezi 20. a 40. rokem života a nelze ji vyléčit. Příznaky jsou navíc snadno zaměnitelné s jinými neduhy. Klára Zahradníková byla do čtyřiadvaceti let zdravá. Diagnóza roztroušená skleróza jí změnila život od základů. Jak zvládá své onemocnění mladá učitelka z mateřské školky a jaké jsou vyhlídky do budoucna?