reklama
CNN Prima News roztroušená skleróza

roztroušená skleróza

Výpis příspěvků ke štítku „roztroušená skleróza“

Začalo to zakopáváním, po roce lékaři Anně diagnostikovali roztroušenou sklerózu

První příznaky nemoci se u Anny Ryšavé (48 let) objevily už před 25 lety, kdy ji začala trápit zvýšená únava a urologické problémy. Tehdy tomu nevěnovala velkou pozornost. Roztroušená skleróza o sobě dala naplno vědět po dalších šesti letech. Krátce po třicítce se maminka dvou tehdy ještě malých dětí dozvěděla, že trpí tímto nevyléčitelným onemocněním, které navždy změnilo její život. Stejnou nemocí trpí na celém světě více než 2,5 milionu lidí.

Šla jsem přes brzdy, roztroušená skleróza vás ale naučí vnímat limity, říká pacientka

Po několika neúspěšných léčbách roztroušené sklerózy (RS) jí doktoři nabídli poslední řešení – restart imunitního systému. Kvůli zákroku přišla o vlasy i mnoho energie. Ke své situaci se ale postavila čelem a teď je v podstatě zdravá. „Můj vlastní příběh mi připadá neuvěřitelný,“ říká v rozhovoru pro Generaci20 osmadvacetiletá Lucie Hoštičková.

Zázrak jménem kanabidiol? Pomáhá při depresích i rakovině, tvrdí Stabla

Velmi dobře funguje u pacientů s roztroušenou sklerózou a má antidepresivní či protirakovinné účinky. To jsou přednosti kanabidiolu (CBD), který se vyskytuje v konopí, uvedl v pořadu Nový den CNN Prima NEWS zakladatel sítě konopných lékáren Jiří Stabla. Na rozdíl od THC nemá psychoaktivní účinky. Podle Stably může být CBD zajímavé pro sportovce, kterým pomůže zklidnit se a lépe regenerovat.

Přestala jsem dobře vidět, byla za tím roztroušená skleróza, vypráví 24letá Klára

Nemoc, kterou trpí na dvacet tisíc Čechů, postihuje mladé lidi nejčastěji mezi 20. a 40. rokem života a nelze ji vyléčit. Příznaky jsou navíc snadno zaměnitelné s jinými neduhy. Klára Zahradníková byla do čtyřiadvaceti let zdravá. Diagnóza roztroušená skleróza jí změnila život od základů. Jak zvládá své onemocnění mladá učitelka z mateřské školky a jaké jsou vyhlídky do budoucna?

Anežka nemůže ani pohladit syna, místo péče o něj bojuje o život. Lidé vybrali miliony

Anežce, která už osm let bojuje s roztroušenou sklerózou, poslali lidé už téměř sedm milionů korun. Sbírku založila její rodina proto, že Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) už sedmkrát odmítla hradit její léčbu. Místo toho, aby se starala o svého syna, bojuje o život. Skončila na invalidním vozíku a její stav se stále zhoršuje. Díky dárcům už ale lékaři připravují podání léku.

Veronika téměř oslepla kvůli roztroušené skleróze. Ročně nemoc postihne na 700 lidí

30. května si připomínáme Světový den roztroušené sklerózy. Toto onemocnění se nevyhýbá ani mladým lidem. Své o tom ví Veronika (32), která žije s roztroušenou sklerózou už 11 let. Krátce po jednadvacátých narozeninách se objevily první příznaky. „Začala jsem ztrácet zrak. Bylo to, jako bych se dívala přes fólii. Oči mě bolely a můj stav se rychle zhoršoval,“ vzpomíná. Následovala řada vyšetření a diagnóza na celý život.

reklama