CNN Prima News Azovské moře

Azovské moře

Výpis příspěvků ke štítku „Azovské moře“

USA chtějí vyzbrojit Ukrajinu protilodními střelami. Mají zastavit ruskou blokádu

20. května 2022 09:25

Bílý dům pracuje na tom, aby dodal do rukou ukrajinských bojovníků pokročilé protilodní střely. Pomocí nich by Ukrajinci mohli útočit na ruské námořnictvo, které nyní blokuje Černé moře a zamezuje obchodu s obilím i dalšími komoditami, uvedl pro agenturu Reuters dobře informovaný zdroj. Ukrajina o takové střely žádá již několik týdnů. Američtí představitelé však argumentovali, že ovládání těchto protilodních zbraní vyžaduje zdlouhavý výcvik.

Koš jako záchod i únik v pohřebním voze. Uprchlíci popsali otřesné podmínky v Mariupolu

2. května 2022 16:44

Lidé, jimž se o víkendu podařilo uprchnout ze zdevastovaného Mariupolu, popisují týdny strádání a bombardování. Nedovedete si představit, čím jsme si prošli –⁠ byl to teror, řekla agentuře Reuters Natalija Usmanovová poté, co ji o víkendu evakuovali z úkrytu v železárnách a ocelárnách Azovstal. Další žena, které se povedlo dostat z poničeného města jiným způsobem, agentuře AP řekla, že nad hutním areálem viděla rakety a mračna kouře.

Rusové bombardovali nemocnici. Pod ruinami jsou i děti, tvrdí ukrajinský poslanec

19. dubna 2022 19:34

Ruské letectvo v úterý bombardovalo nemocnici u oceláren Azovstal v Mariupolu. Ty představují poslední velkou baštu odporu ukrajinských sil ve strategicky důležitém přístavním městě u Azovského moře. Pod troskami nemocnice se může nacházet až 300 lidí, včetně dětí, uvedla agentura Unian s odvoláním na ukrajinského poslance a podnikatele Serhije Tarutu. Poradce mariupolského starosty ale tyto zprávy popřel, žádní civilisté se tam podle něj neskrývali.

OBRAZEM: Mrtvá těla na ulicích a trosky budov. Nové snímky odhalují zkázu Mariupolu

6. dubna 2022 21:44

Ruská armáda obléhá Mariupol už 40 dní. V ukrajinském městě, které mělo před začátkem ruské invaze zhruba 400 tisíc obyvatel, podle místních úřadů nadále zůstává více než 100 tisíc civilistů. V regionu již evidují přes pět tisíc mrtvých. Speciální jednotka batalion Azov zveřejnila záběry, které zachycují rozsah škod.

Ruský tank projížděl sídlištěm, Ukrajinci to nenechali jen tak. Stačila jedna střela

29. března 2022 16:22

Jedním ze symbolů ukrajinského odporu v kruté válce s Ruskem se stal obklíčený a zdevastovaný Mariupol. Ruským jednotkám se nadále nedaří přístav dobýt. Ve městě, které mělo před začátkem ruské invaze zhruba 400 tisíc obyvatel, podle místních úřadů nadále zůstává okolo 170 tisíc lidí. Počet obětí v regionu už přesáhl pět tisíc.

Ukrajinci se snaží dobýt zpět Cherson, u Charkova zničili ruský vrtulník

25. března 2022 05:38

Už více než měsíc trvá ruská invaze na Ukrajinu. Podle informací ukrajinské armády jsou ruské síly zatlačovány zpět do okolí Kyjeva. Generální štáb však přiznal, že Rusko částečně vytvořilo pozemní koridor mezi Donbasem a Krymem. Ukrajinská armáda se podle představitele Pentagonu snaží dobýt zpět strategické město Cherson. Rusko přesouvá vojáky na Ukrajinu z Gruzie jako posily, řekl vysoký představitel americké obrany. Rozhodnutí o invazi na Ukrajinu učinil ruský prezident Vladimir Putin, sdělil bývalý prezident a současný předseda vládní strany Jednotné Rusko Dmitrij Medveděv. Rusko hlásí, že se mu prý podařilo splnit první fázi operace na Ukrajině a nyní chce osvobodit Donbas. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ruské jednotky ztratily více než 16 tisíc vojáků.