CNN Prima News Azovské moře

Azovské moře

Výpis příspěvků ke štítku „Azovské moře“

Charkovem zněly znovu výbuchy. Jedna ruská raketa málem zasáhla nemocnici, tvrdí starosta

Rusové v noci na sobotu zaútočili na energetickou infrastrukturu ve třech oblastech Ukrajiny, poškodili zařízení a přinejmenším jeden pracovník byl zraněn. Podle médií to v sobotu oznámil ministr energetiky Herman Haluščenko. Terčem ruských raket se znovu stal Charkov, kde zaznělo několik výbuchů, uvedl starosta tohoto druhého největšího města na Ukrajině Ihor Terechov. Zmínil, že jedna málem trefila velkou nemocnici. Ukrajinské síly sestřelily 21 z 34 ruských raket a střel s plochou dráhou letu, odpálených ze země, ze vzduchu a z moře, tvrdí Kyjev.

Zasáhli jsme klíčové ruské letouny, chlubí se Kyjev. Moskva mlží a mluví o raketách Ukrajinců

Ukrajinci se chlubí sestřelením ruského letounu včasné výstrahy A-50 za zhruba 300 milionů dolarů a poškozením letounu Il-22M, který slouží jako velitelské středisko. Informují o tom prostřednictvím sociálních sítí například svého ministerstva obrany, sestřel prezentují jako velký úspěch. Oba stroje jsou pro Rusy mimořádně důležité, co se týče ofenzivy na Ukrajině, navíc jsou i velmi drahé. Oproti tomu Moskva hlásí, že v noci na pondělí zneškodnila tři taktické rakety Točka-U nad ruskou Kurskou oblastí.

Válka příští rok určitě neskončí. Ukrajinci po Krymu chystají další překvapení, míní Baar

Válka na Ukrajině určitě neskončí v příštím roce a ani v následujících letech. Ve vysílání CNN Prima NEWS to předpověděl politický geograf Vladimír Baar. Očekává, že mohou nastat období příměří, která však nebudou znamenat mír. Ukrajinci se podle něj však nevzdají a po čerstvém úderu na ruskou loď na Krymu chystají další překvapení, kterým by mohli ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi citelně ublížit.

Prorazili jsme ruské linie. Postup bude rychlejší, řekl ukrajinský velitel a označil další cíl

Ukrajinští vojáci věří, že se jim na jižní frontě podařilo prolomit nejsložitější obrannou linii Rusů, a jejich postup k Azovskému moři se tak nyní značně zrychlí. Agentuře Reuters to v sobotu řekl velitel s přezdívkou Skala. O proražení ruských linií hovořil v pátek také poradce ukrajinského prezidenta Michajlo Podoljak a podobně se vyjádřil i vrchní velitel pozemních ozbrojených sil generál Valerij Zalužnyj.

Ukrajinci o krok blíže Krymu? Ruské linie se hroutí a postupujeme, tvrdí Zelenského muž

Obranné linie Rusů se začínají hroutit a okupanti jsou na pokraji ztráty strategických pozic, tvrdí Mychajlo Podoljak, poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Podle něj Ukrajinci na jihu postupují a jsou o krok blíže ovládnutí koridoru na Krym. Toto prohlášení přichází v době, kdy prosakují informace o nespokojenosti amerických představitelů s průběhem ukrajinské protiofenzivy.

Bachmut jako nástroj vyčerpání a čekání na západní zbraně. Kdy nastane ukrajinský protiútok?

Kdy a v jakém směru vypukne očekávaná ukrajinská ofenziva proti ruským okupantům? Ve veřejném prostoru se čím dál častěji mluví o tom, že by Ukrajinci mohli provést protiútok na jihu, a to během jara. Redakce CNN Prima NEWS oslovila bezpečnostní analytiky Jiřího Vojáčka a Martina Svárovského, podle nich je nyní protiofenziva ve fázi přípravy, kdy Kyjev shromažďuje dostatek vojenské síly.

Říše rozvratu a absurdit. Rusko netuší, kde má hranice, podivuje se komentátor

Poslední dny a týdny války jsou ve znamení úspěchů ukrajinské armády, Rusko naopak dobytá území postupně ztrácí a je nuceno se stahovat blíž a blíž ke svým hranicím. Vnitropoliticky mu navíc dělá spoustu starostí mobilizace a omezené projevy občanské nespokojenosti napříč celým Ruskem. Zachránit ho měla anexe čtyř ukrajinských území, podle komentátora Jefima Fištejna to ale dopadlo typicky rusky: absurdně.

Mrtvé sousedy okusovali psi, líčí uprchlíci z Mariupolu. Do Česka teď utekli přes Rusko

Z Mariupolu uprchli přes Ruskou federaci a Bělorusko. „Bojíme se říct jména. Nefoťte nás,“ žádají nás v ostravském uprchlickém centru dvě mladé rodiny. Domlouváme se, že alespoň zveřejníme jejich prsty tvořící symbol „véčka“. Victory! Vítězství! Z odhalení totožnosti v médiích mají obavy, ruští okupanti se mohou mstít na příbuzných.