Zasáhli jsme klíčové ruské letouny, chlubí se Kyjev. Moskva mlží a mluví o raketách Ukrajinců

Ruský velící letoun Il-22M

Ukrajina sestřelila ruské špionážní letadlo

Ukrajinci se chlubí sestřelením ruského letounu včasné výstrahy A-50 za zhruba 300 milionů dolarů a poškozením letounu Il-22M, který slouží jako velitelské středisko. Informují o tom prostřednictvím sociálních sítí například svého ministerstva obrany, sestřel prezentují jako velký úspěch. Oba stroje jsou pro Rusy mimořádně důležité, co se týče ofenzivy na Ukrajině, navíc jsou i velmi drahé. Oproti tomu Moskva hlásí, že v noci na pondělí zneškodnila tři taktické rakety Točka-U nad ruskou Kurskou oblastí.

Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj poděkoval ukrajinskému letectvu, pod které spadá i protivzdušná obrana, za „skvěle naplánovanou a provedenou“ operaci v oblasti Azovského moře. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že nedisponuje informacemi o sestřelených letadlech, a doporučil novinářům obrátit se na ministerstvo obrany, uvedl server BBC News.

ČTĚTE TAKÉ: Nedá se tím trefit cíl. Rusové si stěžují na zbraně ze Severní Koreje, jsou prý „prokleté“

První zprávy o sestřelení letounu A-50 a poškození Il-22M se podle deníku objevily na ruských a ukrajinských sociálních sítích v neděli večer, v pondělí ráno tuto informaci potvrdili místopředseda branného výboru ukrajinského parlamentu Jurij Mysjagin a velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk.

„To máte za Dnipro,“ napsal na sociální síti Oleščuk, podle stanice BBC v narážce na nedělní výročí ruského raketového útoku na ukrajinské oblastní město, kde v zasažené výškové obytné budově zahynuly desítky lidí. „Zatím bez podrobností,“ dodal ukrajinský velitel.

BBC poznamenala, že podle jednoho z ruských proválečných bloggerů Borise Rožina dokázal poškozený letoun Il-22M přistát, ale na palubě byli „postižení“ zásahem stroje, ohledně A-50 však ruské ministerstvo obrany neposkytlo žádné věrohodné informace. Podle magazínu Newsweek navíc druhý jmenovaný stroj stojí zhruba 300 milionů dolarů (asi 6,7 miliardy korun).

Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat upřesnil, že útok ukrajinských sil cílil především na letoun A-50, ale že nádavkem zasáhl i Il-22. Ihnat zveřejnil fotografii, která podle něj poškozený Iljušin zachycuje. Napsal, že letadlo už se podle jeho názoru nepodaří opravit, přestože jsou zprávy o tom, že Rusům se podařilo s poškozeným strojem přistát v ruské Anapě na pobřeží Černého moře. Fotografie zachycuje zadní část letadla, která je na několika místech zcela proděravělá. „Ať už se to podá jakkoli, cíl byl zničen, reanimace mu nepomůže,“ napsal Ihnat. Dodal, že podle jeho informací stroj začal hořet a že na palubě byli ranění.

Ztráta letadel v oblasti, o které Rusko tvrdí, že ji ovládá, by byla pro Moskvu velkou pohromou, píše agentura AFP. Rusko opakovaně tvrdí, že si uchovává vzdušnou převahu nad Ukrajinou, ve skutečnosti však tato převaha nikdy nebyla ani trvalá, ani úplná, poznamenala AFP a připomněla posílení ukrajinské protivzdušné obrany západními zbraněmi.

Právě raketám Patriot někteří vojenští experti přičetli nedávné sestřelení trojice ruských bombardérů Su-34 nad Černým mořem. Moskva tehdy ukrajinské tvrzení ponechala bez vyjádření.

Ruští žoldnéři z Vagnerovy skupiny podle médií během loňské vzpoury jeden Il-22 sestřelili, úřady tyto zprávy tehdy také oficiálně nepotvrdily, dodala BBC.

Ruské ministerstvo obrany se nezmínilo o případných škodách či raněných při sestřelení ukrajinských raket.

Rakety Točka byly svého času i ve výzbroji Československa. Vylepšená varianta Točka-U byla do sovětské armády zavedena na konci 80. let minulého století.

Ve válečných podmínkách nelze tvrzení znepřátelených stran ověřit z nezávislých zdrojů.

Tagy:
válka Moskva Ukrajina Rusko Azovské moře Kyjev protivzdušná obrana ruská invaze na Ukrajinu Berijev A-50 Valerij Fedorovyč Zalužnyj