reklama

Babiš má lži a marketing, my jsme roztříštění. Opozice vysvětluje nízké preference

Hnutí ANO dlouhodobě drtí opoziční strany v předvolebních průzkumech. Redakce CNN Prima NEWS se zeptala opozičních lídrů, v čem podle nich vězí, že nemůžou hnutí Andreje Babiše dotáhnout.

reklama

Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše dominuje vládní ANO přes média a má nekonečný kapitál v holdingu Agrofert. „Preference ANO jsou ve velké míře taženy marketingem a také způsobem, jakým vláda prezentuje úspěchy kohokoliv jiného jako své úspěchy,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Bartoš.

„Co mě naštvalo během krize snad nejvíc? Premiér Babiš, když si začal dělat PR na tom, že celý národ šije roušky, které vláda nedodala. A to samé platí o opozičních návrzích. Cokoli je dobrý návrh, vláda ho zamítne, pak si ho přisvojí a za měsíc vydává za svůj,“ prohlásil Bartoš.

Není tu velká snaha o sjednocení, zní z TOP 09

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uznává, že za Babišovy preference nemůže jen marketing. „Je to zejména tím, že opozice není schopna býti alternativou. Jsme roztříštění, každý sbírá svá procenta, není tu velká snaha o sjednocení,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Pekarová.

Podle ní právě roztříštěnost opozice hraje do karet Andreji Babišovi. Pekarová zastává názor, že část opozičních stran by měla jít do voleb společně, aby byla protiváhou hnutí ANO.

K tématu

Stejně jako ostatní lídři opozičních stran si Pekarová myslí, že pro premiéra je klíčové, že vlastní velkou část médií. „Má obrovský mediální prostor a téměř neomezené finanční zdroje na kampaň a velmi pružnou páteř, takže je schopen lhát a říkat každý den něco jiného,“ zhodnotila Pekarová.

Předseda STAN Vít Rakušan poukázal na to, že od posledních sněmovních voleb jsou preference v setrvalém stavu. Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017 získalo ANO 29,64 procenta. Dubnový průzkum agentury Kantar ukázal, že hnutí ANO má nyní podporu 34 procent.

Tento dubnový průzkum přisoudil Pirátům 16 procent, ODS 11,5 procenta, hnutí SPD sedm procent, TOP 09 6,5 procenta. Strany ČSSD, KSČM a hnutí STAN získaly shodně 5,5 procenta, KDU-ČSL by se čtyřmi procenty zůstala před dveřmi Sněmovny.

Rakušan: Hnutí ANO dosáhlo maxima

„Mírný nárůst u hnutí ANO v době krize je dle mého způsobený kombinací účinného populismu a strachu z koronaviru. Voličům ANO zjevně vůbec nevadí střet zájmů, malé domů ze státní kasy, chaotické jednání v uplynulých měsících nebo zjevné lži,“ podotkl Rakušan.

Podle něj je přirozené, že v době krize se projeví růst popularity osob u moci – bez ohledu na to, jak krizi zvládají. Důvodem podle Rakušana je, že jsou v médiích vidět mnohem více než ostatní. „Ve srovnání se zahraničím není nárůst vládního hnutí ANO tak výrazný. To může být způsobené buď tím, že jeho hnutí dosáhlo maxima, nebo tím, že krizi nezvládlo tak bravurně, jak to jejich politici sami prezentují,“ uvedl Rakušan.

Babiš zmateně pobíhal po tiskovkách, říká Fiala

Podobně to vidí i šéf ODS Petr Fiala, který v rozhovoru pro CNN Prima NEWS prohlásil, že každá vláda krátkodobě profituje z kritických situací, protože je víc vidět. „Kdo měl otevřené oči, viděl, že Andrej Babiš nejprve zmateně pobíhal po tiskových konferencích a říkal, jak všem donese roušky a respirátory, aby se vzápětí měsíc nikde neobjevil a jen vysílal své mediální monology. To je špatný obraz vládnutí,“ konstatoval Fiala.

K tématu

Průzkumy nechce komentovat. Podle něj jsou nejdůležitější výsledky voleb. Připomněl, že ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2019 byl rozdíl mezi ANO a ODS sedm procentních bodů, a že ODS vyhrála senátní volby v roce 2018.

„ANO má premiéra, což je nejviditelnější pozice. Babišovi také paradoxně pomáhají antikampaně ze strany politiků, demokratického bloku, médií a neziskovek, jelikož část veřejnosti se vždy staví na stranu obětí takových kampaní,“ poznamenal předseda SPD Tomio Okamura.

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

  • Aktualizováno

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.

Andrej Babiš

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Monika Babišová

Manželka premiéra Andreje Babiše (ANO) Monika se prý rozplakala po slovech svého muže, že kdosi chtěl zastřelit členy jeho rodiny. Ministerský předseda to uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové CNN Prima NEWS. Premiér v neděli ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že kvůli hrozbě manželku poslal mimo republiku, konkrétně do Dubaje, navzdory doporučením ministerstva zahraničí necestovat. Jeho žena webu Blesk zprávy sdělila, že se kvůli tomu „klepe“ a nic o tom nevěděla.

Fotbal

Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem

Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem

Slavia Praha v současné formě není zvyklá prohrávat, a proto když o poločase svítí na tabuli nepříznivý výsledek 1:2, tečou „sešívaným“ nervy. V ligovém šlágru na Slovácku průběžný stav a ne úplně dobrý výkon svého týmu těžko rozdýchával trenér Jindřich Trpišovský. Jeho zlobu o pauze pocítili slovně hráči a fyzicky dveře šatny. Kouč, který o víkendu oslavil 45. narozeniny, do nich pořádným kopancem udělal díru.

Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
Chcípl PES: Dostáváme se do totality, vláda poštvává ozbrojené síly proti občanům
Vzpoura a další debakl. Schalke je v těžké krizi, během sezony vyhodilo čtyři trenéry
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Šéf Senátu: Část mzdy lidí na home office by mohli dostat potřebnější. Musíme se podělit
Další články
reklama
reklama