reklama

Babiš má lži a marketing, my jsme roztříštění. Opozice vysvětluje nízké preference

Hnutí ANO dlouhodobě drtí opoziční strany v předvolebních průzkumech. Redakce CNN Prima NEWS se zeptala opozičních lídrů, v čem podle nich vězí, že nemůžou hnutí Andreje Babiše dotáhnout.

reklama

Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše dominuje vládní ANO přes média a má nekonečný kapitál v holdingu Agrofert. „Preference ANO jsou ve velké míře taženy marketingem a také způsobem, jakým vláda prezentuje úspěchy kohokoliv jiného jako své úspěchy,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Bartoš.

„Co mě naštvalo během krize snad nejvíc? Premiér Babiš, když si začal dělat PR na tom, že celý národ šije roušky, které vláda nedodala. A to samé platí o opozičních návrzích. Cokoli je dobrý návrh, vláda ho zamítne, pak si ho přisvojí a za měsíc vydává za svůj,“ prohlásil Bartoš.

Není tu velká snaha o sjednocení, zní z TOP 09

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uznává, že za Babišovy preference nemůže jen marketing. „Je to zejména tím, že opozice není schopna býti alternativou. Jsme roztříštění, každý sbírá svá procenta, není tu velká snaha o sjednocení,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Pekarová.

Podle ní právě roztříštěnost opozice hraje do karet Andreji Babišovi. Pekarová zastává názor, že část opozičních stran by měla jít do voleb společně, aby byla protiváhou hnutí ANO.

Stejně jako ostatní lídři opozičních stran si Pekarová myslí, že pro premiéra je klíčové, že vlastní velkou část médií. „Má obrovský mediální prostor a téměř neomezené finanční zdroje na kampaň a velmi pružnou páteř, takže je schopen lhát a říkat každý den něco jiného,“ zhodnotila Pekarová.

Předseda STAN Vít Rakušan poukázal na to, že od posledních sněmovních voleb jsou preference v setrvalém stavu. Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017 získalo ANO 29,64 procenta. Dubnový průzkum agentury Kantar ukázal, že hnutí ANO má nyní podporu 34 procent.

Tento dubnový průzkum přisoudil Pirátům 16 procent, ODS 11,5 procenta, hnutí SPD sedm procent, TOP 09 6,5 procenta. Strany ČSSD, KSČM a hnutí STAN získaly shodně 5,5 procenta, KDU-ČSL by se čtyřmi procenty zůstala před dveřmi Sněmovny.

Rakušan: Hnutí ANO dosáhlo maxima

„Mírný nárůst u hnutí ANO v době krize je dle mého způsobený kombinací účinného populismu a strachu z koronaviru. Voličům ANO zjevně vůbec nevadí střet zájmů, malé domů ze státní kasy, chaotické jednání v uplynulých měsících nebo zjevné lži,“ podotkl Rakušan.

Podle něj je přirozené, že v době krize se projeví růst popularity osob u moci – bez ohledu na to, jak krizi zvládají. Důvodem podle Rakušana je, že jsou v médiích vidět mnohem více než ostatní. „Ve srovnání se zahraničím není nárůst vládního hnutí ANO tak výrazný. To může být způsobené buď tím, že jeho hnutí dosáhlo maxima, nebo tím, že krizi nezvládlo tak bravurně, jak to jejich politici sami prezentují,“ uvedl Rakušan.

Babiš zmateně pobíhal po tiskovkách, říká Fiala

Podobně to vidí i šéf ODS Petr Fiala, který v rozhovoru pro CNN Prima NEWS prohlásil, že každá vláda krátkodobě profituje z kritických situací, protože je víc vidět. „Kdo měl otevřené oči, viděl, že Andrej Babiš nejprve zmateně pobíhal po tiskových konferencích a říkal, jak všem donese roušky a respirátory, aby se vzápětí měsíc nikde neobjevil a jen vysílal své mediální monology. To je špatný obraz vládnutí,“ konstatoval Fiala.

Průzkumy nechce komentovat. Podle něj jsou nejdůležitější výsledky voleb. Připomněl, že ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2019 byl rozdíl mezi ANO a ODS sedm procentních bodů, a že ODS vyhrála senátní volby v roce 2018.

„ANO má premiéra, což je nejviditelnější pozice. Babišovi také paradoxně pomáhají antikampaně ze strany politiků, demokratického bloku, médií a neziskovek, jelikož část veřejnosti se vždy staví na stranu obětí takových kampaní,“ poznamenal předseda SPD Tomio Okamura.

Tagy:

Hlavní zprávy

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu
USA

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

Legenda Manchesteru United přiznala sexuální zneužívání. Matka Evry měla vztek

Opora Manchesteru United i francouzské reprezentace. Fotbalista Patrice Evra byl svého času jedním z nejlepších levých obránců na světě, a proto si teď mohl dovolit napsat autobiografii. V ní se nepozastavuje pouze nad krásnými okamžiky, které prožil na trávníku, ale rovněž nad dětstvím, které podle knihy rozhodně neměl jednoduché. Prozradil, že když mu bylo 13 let, učitel ze školy ho sexuálně zneužil.

Vemte si roušku, žádal muž v metru policisty. Neotravuj, řekli a vyhodili ho ze stanice

Ke kuriózní situaci došlo v týdnu v prostorách newyorského metra. Pasažér Andy Gilbert spatřil policisty, kteří na rozdíl od něj neměli roušku nebo respirátor, ačkoliv je to tam na základě státních nařízení povinné. Gilbert se tedy ocitl v pozici, kterou by měli zastávat právě strážníci, a po dvojici chtěl, aby si zakryla ústa a nos. Policisté pro něj však neměli pochopení a násilím vyvedli muže ze stanice.

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní

V pátek přibylo v Česku nejvíce nakažených koronavirem za půl roku. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je 4 224 nových případů vzhledem k jiným pátkům unikátní číslo. Ve vysílání CNN Prima NEWS navíc varoval, že v některých regionech může opět hrozit omezení nemocniční péče. Několikrát pak apeloval na všechny občany, kteří zatím nepodstoupili vakcinaci, aby tak učinili.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

reklama