Babiš: Miliardové letouny F-35? Pokud se opozdí a budeme u moci, ustoupíme od nich

Černochová stvrdila nákup stíhaček

Pokud americký výrobce Lockheed Martin nedodá Česku objednané stíhačky v domluveném termínu, hnutí ANO, v případě, že bude v zemi vládnout, od smlouvy odstoupí. Deníku Právo to řekl předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Nejdražší armádní nákup za 150 miliard korun v tomto týdnu podepsali ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a americký velvyslanec v Česku Bijan Sabet. První stroje z 24 objednaných by měly dorazit v roce 2031, všechny v Česku budou do roku 2035.

Výrobce Lockheed neplní podle expremiéra dodávky objednaných F-35 pro americkou armádu už druhým rokem. Sám ale neví, jestli může Česko od dohody odstoupit, když se nebude plnit. Stojí si ale za názorem, že letadla nejsou potřeba, a pokud se opozdí, Praha od nich ustoupí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  Drsná americká odplata za mrtvé vojáky. Zasáhli jsme, co jsme měli, chlubí se Pentagon

Ve čtvrtek ve vyjádření uvedl, že ANO by v případě nástupu do vlády dohodu o pořízení 24 letounů páté generace F-35 respektovalo. Šéf dalšího opozičního hnutí SPD Tomio Okamura dříve sdělil, že SPD chce v případě nástupu do vlády od dohody o nákupu stíhaček odstoupit.

VIDEO: Vyplatí se letouny F-35? Podívejte se na rozbor níže.

Nákup 24 amerických letounů za 150 miliard korun schválila vláda loni v září. Za stíhačky, související vybavení, výcvik, munici a zajištění životního cyklu ČR zaplatí 106 miliard korun, postupně je uhradí v letech 2024 až 2034.

Dalších 44 miliard korun půjde zejména na infrastrukturu, na palivo, přípravu personálu a odvod DPH. První stroje budou hotovy v roce 2029, jejich dodávky do ČR začnou v roce 2031 a skončí do roku 2035.

Podle Černochové vstupuje Česko do éry, kdy se nejenom vojáky, ale i moderní technikou řadí do první ligy evropských členů NATO. Stroje páté generace jsou totiž páteřním letounem Severoatlantické aliance. Jejich pořízením navíc dojde ke zvýšení bojeschopnosti české armády, věří šéfka resortu obrany.

Tagy:
stíhačka Lockheed Martin Andrej Babiš ANO 2011 vláda Česko Svoboda a přímá demokracie Armáda Spojených států amerických Lockheed Martin F-35 Lightning II Lockheed Corporation