Výstava „Women in Art“ v nové galerii Art Palace Prague oslavuje ženské umění
Lockheed Martin
Výpis příspěvků ke štítku „Lockheed Martin“
Česko není připravené na krize a mimořádné události, varuje NKÚ. Stát mnohé situace podcenil
Česko není dostatečně připravené na krize a mimořádné události, varuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve výroční zprávě za loňský rok. Odpovědné instituce podle něj podcenily mnohé události, jako byla třeba pandemie covidu, a dostatečně se z nich nepoučily. Někdy jen podnikly formální kroky bez zásadních výsledků. Je pravděpodobné, že stát bude v kritických momentech opakovat podobné chyby, což může vést k významným škodám, plýtvání penězi i k ohrožení zdraví obyvatel, uvedl NKÚ.
Babiš: Miliardové letouny F-35? Pokud se opozdí a budeme u moci, ustoupíme od nich
Pokud americký výrobce Lockheed Martin nedodá Česku objednané stíhačky v domluveném termínu, hnutí ANO, v případě, že bude v zemi vládnout, od smlouvy odstoupí. Deníku Právo to řekl předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Nejdražší armádní nákup za 150 miliard korun v tomto týdnu podepsali ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a americký velvyslanec v Česku Bijan Sabet. První stroje z 24 objednaných by měly dorazit v roce 2031, všechny v Česku budou do roku 2035.
Raketa Vulcan odstartovala let na Měsíc. Proti „vesmírnému pohřbu“ protestovali indiáni
V pondělí v 8:18 našeho času odstartovala z Floridy raketa Vulcan skupiny United Launch Alliance s lunárním modulem Peregrine. Američané se tak po více než 50 letech pokusí o takzvané měkké přistání na Měsíci, kdy nedojde k žádnému poškození vesmírného plavidla. Pokud bude mise úspěšná, půjde podle agentury Reuters o první měsíční přistání soukromé firmy v historii. Modul by měl na přirozenou družici Země dosednout 23. února. Na palubě letu jsou i lidské ostatky, proti čemuž protestovali některé kmeny amerických indiánů. „Vesmírný pohřeb“ pro ně představuje narušení posvátnosti Měsíce.
Provokace Pekingu: Více než stovka vojenských letadel manévrovala kolem Tchajwanu
Za posledních 24 hodin registroval Tchaj-wan stovku čínských vojenských letadel, napsala agentura AFP, podle níž jde o neobvykle velký počet. Tchajwanské ministerstvo obrany vyzvalo Čínu, aby zastavila destruktivní, jednostrannou akci, která může prudce zvýšit napětí.
HIMARS má na Ukrajině úspěchy, Česko raketomety zavrhlo. Obří pitomost, říká analytik
Zatímco raketomety vládnou bojišti na Ukrajině a hrají výrazně ve prospěch obránců, česká armáda je vyřadila před více než deseti lety z arzenálu. Podle bezpečnostního analytika Lukáše Visingra šlo o zásadní chybu, kterou bude Česko muset dohnat. V rámci modernizace armády se nabízí moderní a vysoce efektivní americké salvové raketomety HIMARS, ministerstvo obrany ale kolem jejich možného nákupu spíše přešlapuje.
Jsme schopní dodat letoun, který bude sloužit 40 až 50 let, říká manažer výrobce F-35
Letouny 5. generace, tedy stroje F-35, se proletěly českým nebem na dnech NATO. Pokud se česká vláda dohodne s tou americkou, měly by se stát i součástí vybavení naší armády. Český vyjednávací tým je kompletní a první kolo ho čeká už v říjnu. Americký výrobce letounů F-35 počítá se zapojením českého průmyslu. V současné době si naše armádní letectvo pronajímá stroje švédské výroby JAS-39 Gripen C/D, těm smlouva vyprší v roce 2027 s opcí do roku 2029. O nových letounech jsme mluvili s Gregorym Dayem, manažerem pro rozvoj mezinárodního obchodu společnosti Lockheed Martin, jež F-35 vyrábí.
OBRAZEM: Respekt budil ve vzduchu, teď ikonický letoun fascinuje potápěče na dně moře
Úžasné. Tak potápěč a fotograf Brett Holzer popisuje ikonický americký letoun Lockheed Martin L1011 Tristar na dně Rudého moře. Stroj, který leží v hloubce 15 až 28 metrů s ocasem letadla na nejhlubším konci, není pozůstatkem žádné letecké katastrofy. Jordánské úřady ho nechaly v roce 2019 úmyslně potopit za účelem přilákání podvodních nadšenců. A jak se zdá, tato neobvyklá atrakce funguje.
USA nechtějí zaostat za Ruskem a Čínou. Úspěšně testovaly dva druhy supersonických raket
Spojené státy úspěšně otestovaly dva odlišné druhy hypersonických raket. Ve středu to uvedlo americké ministerstvo obrany. Pro raketu ARRW, která se vypouští ze vzduchu, se jednalo o druhý úspěšný pokus. V případě rakety Operational Fires to byla první kladná zkouška, uvedla agentura Reuters. Spojené státy se obávají, že ve vývoji nových hypersonických zbraní, které mohou dosáhnout až pětinásobné rychlosti zvuku, zaostávají za Čínou a Ruskem.
Postrach jménem Lazarus. Hackeři z KLDR zatápí kryptoměnovým firmám po celém světě
Zájem o kryptoměnový svět roste nejen v řadách investorů, ale i hackerů. Ukázalo se, že KLDR zřejmě najímá programátory – sdružují se ve skupině zvané Lazarus , kteří hackují kryptoměnové společnosti zejména z Jižní Koreje. Více o tom v dalším díle pořadu Aktuality z kryptosvěta ve spolupráci se společností Cryfin.
Vojenská technika ve vzduchu i na zemi. Dny NATO v Mošnově přilákaly desetitisíce lidí
Stovky tun vojenské techniky ve vzduchu i na zemi. To je show Dny NATO, která o víkendu probíhá na mošnovském letišti u Ostravy. Po loňském roce, kdy na akci nemohla veřejnost, se letos opět otevřely brány a dorazilo se podívat 40 tisíc lidí.