reklama

Babiš: Vysoké číslo mě „nenadchýná“, jsem z viru nervózní

Andrej Babiš (ANO) je z posledního vývoje kolem koronaviru lehce nervózní a číslo 5 176 nakažených z úterka ho „nenadchýná“. I tak se Česko pod jeho vedením připravuje na předvánoční vlnu rozvolnění, která přijde už ve čtvrtek. Otevřou se restaurace, obchody, služby, fitness centra nebo wellness, prodlouží se i nákupní doba.

reklama

„Vir tady bohužel je a včerejší číslo mě vůbec nenadchýná. Chci vás skutečně poprosit, abyste byli opatrní. Budeme žádat o prodloužení nouzového stavu o 30 dnů,“ řekl premiér Andrej Babiš ve středečním vysílání Snídaně s Novou.

Reagoval tak na vývoj epidemie koronaviru, kdy podle dat bylo v úterý večer 5 176 nově nakažených. V rámci škály u systému PES se Česko už téměř 14 dnů drží na hodnotě 57 a neklesá, je tak stále ve třetím stupni. Právě ve stupni PES 3 se od čtvrtka otevírají obchody, restaurace, služby i sportoviště.

„Těch rozvolňování je strašně moc. Takže pokud lidi to nemusí hned využít a počkají si trošku, tak by bylo fajn být opatrný. Já jsem z toho vývoje lehce nervózní,“ dodal Babiš a požádal občany, aby byli disciplinovaní.

Před rozvolňováním v takovém stádiu šíření viru varuje řada odborníků. Například exministr Roman Prymula dříve uvedl, že aby byla epidemie pod kontrolou, mělo by být denně 1 000 nakažených.

K tématu

Další hlavní zprávy

Historie

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Přinese současná vlna takzvaných ledových dnů pokoření národního mrazového rekordu z roku 1929? Na stanici Státního ústavu meteorologického v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřil tehdy profesor Jaroslav Maňák minus 42,2 stupně Celsia. A zhruba ve stejnou chvíli v blízké Stropnici u Římova zmrzl vsedě u stolu jistý Tomáš Kubala. „Byl sousedy nalezen tak zmrzlý, že tvořil ledový rampouch,“ napsaly Lidové noviny.

Do obchodů a veřejné dopravy jen s respirátory. Rakousko znovu zpřísňuje opatření
Česko se rizikovým číslům zatím vyhýbá. Směřuje „jen“ k 5000 nakažených denně
Před 35 lety se Tatra poprvé předvedla Dakaru. Proslavily ji pověstné čapí nohy
Evropský soud přerušil jednání o české žalobě kvůli zastaveným dotacím pro Agrofert
reklama
reklama
Zavalitý pivot drtí soupeřovy obrany. Mvumbi z Konga je senzací házenkářského MS

Sport

Domácí zpravodajství

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí
Der Spiegel o Česku: Nemocnice na hraně kapacit, ale převážila hrdost miliardáře Babiše
Další články
reklama
reklama